Zvolené téma obsahuje celkem 0 odpovědí. Do diskuze (1 hlas) se naposledy zapojil uživatel  Helena Leštinová Nedvědová a poslední změna proběhla 2 měsíců, 1 týden.

 • Autor
 • Naše ekonomika byla letos v únoru celkem v tichosti přeřazena z rozvinutých ekonomik mezi rozvojové. Stalo se tak na základě rozhodnutí americké banky JPMorgan, která vyřadila české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů. A pan Milan Štěch svými nápady toto rozhodnutí plně podporuje.

  K našemu přeřazení došlo z prostého důvodu, který krásně vysvětlil profesor Milan Zelený v rozhovoru pro server Roklen24:

  „„Česká“ ekonomika byla letos v dubnu zařazena mezi rozvojové země, protože hrubý národní produkt (HNP) je dlouhodobě nižší než hrubý domácí produkt (HDP). Tudíž nemáme kontrolu nad ekonomikou, která nám patří, ale cizinci kontrolují úspěšnější ekonomiku, která nám nepatří. Nemáme vlastní ekonomiku, nemáme silné HNP, jsme subdodavateli pro zahraniční podniky a podnikatele.“

  Vřele doporučuji celý rozhovor zde:

  http://roklen24.cz/a/wuyPd/profesor-milan-zeleny-degenerace-ceske-ekonomiky-nastala

  No a jak to souvisí s nápady pana Štěcha? Pokud by stát zvýšil odvody živnostníkům, aby se raději nechali zaměstnat, tak hrubý národní produkt, tedy ta část ekonomiky, která patří českým občanům, opět klesne.

  Největšími soukromými zaměstnavateli totiž jsou:

  Agrofert

  Škoda Auto

  Ahold Czech Republic

  COOP

  Kaufland Česká republika

  Tesco Stories ČR

  OKD

  PPF

  Česká spořitena

  Siemens

  Komerční banka

  Bosch Group

  ArcelorMittal Ostrava

  Agel

  ČSOB

  Vítkovice Machinery Group

  Třinecké železárny

  Veolia

  Kolik z těchto společností je v českých rukách a tudíž se podílejí na vytváření hrubého národního produktu? V počtu zaměstnanců to je cca 26%. Odbourání živnostníků, kteří se svojí prací právě na vytváření hrubého národního produktu podílejí by poměr HDP a HNP opět zhoršilo. A Bangladéši jsme zase o kousek blíž.

  A co takhle tento nápad otočit naruby a zvýšit počet zaměstnanců naopak snížením odvodů zaměstnavatelů? Tim by pak mohlo dojít ke zvýšení mezd a kdyby náhodou ne, tak by si je mohli zaměstnanci vystávkovat jako například nedávno ve slovenské Škodovce. S touto variantou by pan Štěch mezi odboráři taky určitě sklidil úspěch a ještě by měla vedlejší efekt: i někteří živnostníci totiž mají zaměstnance a podpořilo by to tedy jejich podnikání. A jsme zpátky u hrubého národního produktu.

  K tomu bychom ale na pár let potřebovali vládu odborníků a ne politiků. Možná raději na pár desítek let. A jak říká pan profesor Zelený: „Je to velmi prosté a mělo by to být předmětem celospolečenských debat, obzvláště před volbami těch, kteří nás do této situace dovedli.“

  0

  0
   | Napsat autorovi
Reklama

Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

Create Account