Diskuzní fóra pro finanční poradce » Vaše náměty

Ano, pane Štěchu, vedete nás na úroveň Bangladéše


( 1 příspěvek , 79 přečtení )

podle vláken | podle času

 1. Naše ekonomika byla letos v únoru celkem v tichosti přeřazena z rozvinutých ekonomik mezi rozvojové. Stalo se tak na základě rozhodnutí americké banky JPMorgan, která vyřadila české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů. A pan Milan Štěch svými nápady toto rozhodnutí plně podporuje.

  K našemu přeřazení došlo z prostého důvodu, který krásně vysvětlil profesor Milan Zelený v rozhovoru pro server Roklen24:
  "„Česká“ ekonomika byla letos v dubnu zařazena mezi rozvojové země, protože hrubý národní produkt (HNP) je dlouhodobě nižší než hrubý domácí produkt (HDP). Tudíž nemáme kontrolu nad ekonomikou, která nám patří, ale cizinci kontrolují úspěšnější ekonomiku, která nám nepatří. Nemáme vlastní ekonomiku, nemáme silné HNP, jsme subdodavateli pro zahraniční podniky a podnikatele."
  Vřele doporučuji celý rozhovor zde:
  http://roklen24.cz/a/wuyPd/profesor-milan-zeleny-degenerace-ceske-ekonomiky-nastala

  No a jak to souvisí s nápady pana Štěcha? Pokud by stát zvýšil odvody živnostníkům, aby se raději nechali zaměstnat, tak hrubý národní produkt, tedy ta část ekonomiky, která patří českým občanům, opět klesne.

  Největšími soukromými zaměstnavateli totiž jsou:
  Agrofert
  Škoda Auto
  Ahold Czech Republic
  COOP
  Kaufland Česká republika
  Tesco Stories ČR
  OKD
  PPF
  Česká spořitena
  Siemens
  Komerční banka
  Bosch Group
  ArcelorMittal Ostrava
  Agel
  ČSOB
  Vítkovice Machinery Group
  Třinecké železárny
  Veolia

  Kolik z těchto společností je v českých rukách a tudíž se podílejí na vytváření hrubého národního produktu? V počtu zaměstnanců to je cca 26%. Odbourání živnostníků, kteří se svojí prací právě na vytváření hrubého národního produktu podílejí by poměr HDP a HNP opět zhoršilo. A Bangladéši jsme zase o kousek blíž.

  A co takhle tento nápad otočit naruby a zvýšit počet zaměstnanců naopak snížením odvodů zaměstnavatelů? Tim by pak mohlo dojít ke zvýšení mezd a kdyby náhodou ne, tak by si je mohli zaměstnanci vystávkovat jako například nedávno ve slovenské Škodovce. S touto variantou by pan Štěch mezi odboráři taky určitě sklidil úspěch a ještě by měla vedlejší efekt: i někteří živnostníci totiž mají zaměstnance a podpořilo by to tedy jejich podnikání. A jsme zpátky u hrubého národního produktu.

  K tomu bychom ale na pár let potřebovali vládu odborníků a ne politiků. Možná raději na pár desítek let. A jak říká pan profesor Zelený: "Je to velmi prosté a mělo by to být předmětem celospolečenských debat, obzvláště před volbami těch, kteří nás do této situace dovedli."

  Souhlas nebo nesouhlas? Thumb up 2 Thumb down 0

  Odesláno před 1 týd. | ODPOVĚDĚT VEŘEJNĚ | Napsat autorovi |


Odpovědět

K posílání příspěvků je nutné přihlášení.