Od ledna mohou rodiče díky změně v zákoně o doplňkovém penzijním spoření spořit svým dětem na budoucnost v rámci penzijního spoření. Děti mají před sebou dlouhodobý spořicí horizont, a proto i z nižších pravidelných příspěvků vzejde zajímavá částka, která dětem ulehčí vstup do dospělosti. Celkově uzavřela ČSOB Penzijní společnost od začátku roku 2016 více než 1 000 smluv dětského penzijka.

Dětské penzijko v ČSOB Penzijní společnosti tvoří jedenáct procent všech nových smluv. Průměrný „klient“ je žák druhé třídy na základní škole ve věku osmi let. Častěji je penzijko uzavíráno holčičkám, kterým tak rodiče mohou už od dětství spořit na svatební věno. Nejmladším klientem se stal sedmidenní chlapec, zatímco ti nejstarší jsou už téměř plnoletí. U chlapců vévodí ti se jménem Jakub, Jan nebo David, mezi děvčaty Eliška, Adéla nebo Kateřina. Výše příspěvku se různí, průměrně jde o částku 522 korun měsíčně, nejčastěji 300 korun, existuje i smlouva s příspěvkem 5 000 korun měsíčně. Počet smluv v jednotlivých regionech České republiky odpovídá velikosti měst, nejvíce smluv bylo uzavřeno v Praze a Brně.

„Na budoucnost svých dětí by měl myslet každý rodič a díky nedávným změnám v legislativě lze začít spořit už od narození. Já sama jsem tuto možnost využila hned v lednu pro svou čtyřletou dceru a nepřispívám jen já, ale příspěvky posílá i babička s dědou. Líbí se mi, že přispívat mohou nejen rodiče, ale v podstatě kdokoli přes dárkový certifikát. Naspořené peníze pak může dcera v osmnácti letech použít na zaplacení školy nebo třeba na vlastní auto,“ říká Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.

Založení penzijka již v raném věku umožňuje klientům zajistit budoucnost jejich dětí. Část naspořených peněz je možné za splnění podmínek stanovených zákonem vybrat v době, kdy dítě dosáhne plnoletosti a využít je tak například na financování studia nebo splnění dětského snu. Čím dříve začnou rodiče či prarodiče dětem spořit, tím nižší měsíční platby stačí posílat. Při měsíčním příspěvku ve výši 300 korun klient získá státní příspěvek 90 korun, maximálně lze získat na státních příspěvcích až 2 760 korun ročně. Neplatí se žádné poplatky za uzavření smlouvy, vedení účtu, změny nebo výpis a přispívat je možné pravidelně nebo prostřednictvím jednorázového vkladu.

Zdroj: ČSOB Penzijní společnost

Co si o dětském penzijku myslíte vy? Jde o vhodný produkt?

komentáře 2
 1. Já si stále stojím za tím, že mi nepřipadá, že by klady tohoto převažovaly nad negativy.
  Více zde již bylo popsáno, protože toto téma zde již probíráme na:
  poradci-sobe.cz/diskutujeme/topic/penzijni-pripojisteni-deti

  Docela mne napadá i myšlenka, že díky provázanosti ČSOB a České pošty, tlaky na prodej finančních prostředků na poště jsme zde již také mnohokrát probírali, je toto číslo způsobeno tím, že „pošťáci“ ze zoufalosti a snahy o splnění plánu toto zakládají svým potomkům.

  3

  1
 2. Ty tlaky na prodej na pobočkách pošty jsou obecnější, nejde zdaleka jen o produkty ČSOB. Zrovna dnes jsem byl na poště (řeším teď hodně podání k soudu a na státní zastupitelství:-) a málem jsem si nějaký ten produkt odenesl.:-)

  Jinak myslím, že se vzdálenost Pošty a ČSOB spíše zvyšuje: dříve prodávala ČSOB na poště pod značkou Poštovní spořitelna. Nyní se používá ve spojení s Poštovní spořitelnou také značka Era a ta má postupně značku Poštovní spořitelna úplně vytlačit.

  OPRAVA… tak jsem se díval, jak to s tou Erou je a vidím, že jsem ustrnul ve vývoji. ČSOB se od značky Era opět odvrací. Inu, změna je život.:-)
  http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/znacka-era-u-lidi-neuspela-csob-se-vraci-k-nazvu-postovni-sp/r~490fc8be80d611e5adcb0025900fea04/

  0

  1

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account