Nejohroženějšími úvěry jsou spotřebitelské půjčky. Podle údajů ČNB loni vystřelila míra nesplácených bankovních spotřebitelských půjček v porovnání s předchozím rokem o polovinu na 12,2 %. Celkově jsou nesplácené úvěry se zahrnutím podnikových půjček a úvěrů na bydlení na úrovni 6,2 procenta.
{+}
Česká národní banka však podle deníku E15 tvrdí, že vlivem ekonomického oživení roste míra nesplácených úvěrů pomaleji než v krizových letech. Celkem ČNB eviduje 124 miliard korun úvěrů se selháním.
Na neukázněné dlužníky však doplácejí i ti klienti bank, kteří své dluhy řádně splácejí. Bankéři své riziko promítají do úroků. Cena půjček tak trvale roste.
Ačkoli centrální úroková sazba je na rekordním minimu tři čtvrtě procentního bodu, průměrná úroková sazba u bankovních spotřebitelských úvěrů byla v listopadu 2010 14,7 %, u kontokorentních úvěrů 18,7 %. Marže bankéřů u spotřebitelských úvěrů dosahuje více než 13 %. Před krizí přitom průměrné úroky byly pod dvanácti procenty.
Výrazně opatrnější jsou Češi v oblasti půjček na bydlení. Míra nesplácených úvěrů v tomto segmentu loni činila 3,2 %, v roce 2009 to bylo jen 2,5 %.
Celkově zadluženost domácností stagnuje. Podle údajů ČNB činí zhruba 30 % podílu na HDP. Pro srovnání uvádí E15 zadlužení britských domácností v kartách, úvěrech a hypotékách. Míra zadlužení zde přesahuje výkon celé ekonomiky.
Češi jsou národ spořivců, podíl úspor k půjčkám byl loni koncem roku 264 procent. Tempo růstu zadlužování domácností se přitom loni lehce snížilo.
Celý text článku naleznete na serveru deníku E15.