Zobrazeno 25.774x

Označeno štítky: ,

Zvolené téma obsahuje celkem 26 odpovědí. This post has been viewed 25775 times Do diskuze (10 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Jaroslav Pohl a poslední změna proběhla 4 roky, 10 měsíci. This post has been viewed 25775 times

• Autor
  •  Jaroslav Pohl 
    Účastník

Zdravím všechny.

Včera se ke mně dostala informace, že by od 1.6.2013 měl vyjít nový sazebník ČMSS, kde bude změna v poplatku za ukončení smlouvy do 6let z 5% na 10%.

Nevíte někdo, zda to tak opravdu bude? Bohužel na stránkách ČMSS nový sazebník ještě nevisí a zatím mi to nikdo nepotvrdil.

Na druhou stranu bych se tomu moc nedivil, protože jak klesají sazby HÚ, tak lidi refinancují PÚ.

0

0
     | Odpovědět privátně
  •  Jindřich Benda 
    Účastník

S Liškou spolupracuji, tahle informace se ke mě nedostala, takže ji zatím považuju za kachnu..))

Sazebník se měnil 06/2012, Liška možnost účtovat poplatek za zrušení smlouvy ve vázací lhůtě a to 5% z cílové částky a poplatek za předčasné splacení Pú mimo fixaci dalších 5%. Již nyní může tedy klient v případě migrace k jiné bance zaplatit 10%

0

0
     | Odpovědět privátně
    •  Jaroslav Pohl 
      Účastník

Děkuju za info.

O tom poplatku za předčasné splacení PÚ vím. Šlo mi právě o ten poplatek za ukonšení smlouvy o SS.

Takže asi opravdu kachna na rybníku:-)

0

0
       | Odpovědět privátně
      •  Jindřich Benda 
        Účastník

Poplatek za ukončení smlouvy už tam byl, 5% ve vázací lhůtě. Kachna to nebyla, nový sazebník existuje a platí od 20.05. ale zvýšení poplatků, které se týkají předčasného splacení tam není.

Předčasně splatit Mů mimo fix. lze s prodejem nemovitosti, při rozvodu, rozchodu, smrti. Nebo zase Liškou. Jinak ne.

1

0
         | Odpovědět privátně
        •  Adam Barna 
          Člen

Co je na tom pravda, že jsou stopnutý všechný žádosti o vyčíslení? Když můj klient chce tenhle měsíc prodat barák, na kterém je zástava vůči ČMSS, tak s tím nehne?

0

0
           | Odpovědět privátně
          •  Jindřich Benda 
            Účastník

Na rozdíl od hypotéky, Liška umožňuje klientům předčasně splatit Mú ve výjmečných životních situacích a při prodeji nemovitosti zdarma. Čtěte pozorně, už jsem to psal.

Při žádosti o předčasné splacení doporučuji přiložit podepsanou kupní smlouvu, nebo rezervační smlouvu zájemce.

1

0
             | Odpovědět privátně
          •  Adam Barna 
            Člen

Já se ptal na něco jiného. Váš přispěvek jsem četl. Slyšel jsem, že ČMSS má stopnutý žádostí o vyčíslení? Je to pravda?

0

0
             | Odpovědět privátně
          •  Jindřich Benda 
            Účastník

Nejsou stopnuté, vyčíslení Liška stále dělá. Do dneška to fungovalo podle pravidel od 06/2012, od zítřka má nové pravidla.

1

0
             | Odpovědět privátně
          •  Adam Barna 
            Člen

Děkují

0

0
             | Odpovědět privátně
          •  Štěpán Průcha 
            Účastník
             | Odpovědět privátně
          • Profilové foto
            Anonym

Tak to je ale hodně velká prasárna!

0

0
             | Odpovědět privátně
          •  Štěpán Průcha 
            Účastník

Dnes jsem slyšel od známého, který má prý zaručené informace od nejvyšších, že liška uvažuje i o nesouhlasu se splácením stavebních úvěrů. Měl jsem za to, že stavební úvěr jde splatit kdykoliv bez sankcí na základě zákona o SS, ale teď jsem to v rychlosti v zákonu nenašel. Pomůžete mi prosím, kde se o tom píše, abych mohl tuto “zaručenou informaci” dementovat? Leda mě napadá, že u zajištěných úvěrů nebudou souhlasit např. se zástavou pro novou banku.

0

0
             | Odpovědět privátně
          •  Jaroslav Pohl 
            Účastník

Také jsem prošel zákon (96/1993) a tam není zmínka o splacení řádného úvěru. Takže pokud jsem něco nepřehlédl, tak to spořitelny asi zavést mohou!

0

0
             | Odpovědět privátně
          • Profilové foto
            Anonym

Stavební spořitelny toto veřejně používaly v rámci reklamy jako výhodu oproti sjednávání hypoték – u předčasného splacení překlenovacího, i přiděleného úvěru. Jak by se na to celé dívalo právo z prohledu veřejného příslibu?

0

0
             | Odpovědět privátně
          •  Jaroslav Pohl 
            Účastník

Definice veřejného příslibu v Občanském zákoníku (do 1.1.2014):

§ 850

Veřejným příslibem se zavazuje ten, kdo veřejně prohlásí, že zaplatí odměnu nebo poskytne jiné plnění jednomu nebo několika z blíže neomezeného počtu osob, které splní podmínky stanovené ve veřejném příslibu.

§ 851

Nestanoví-li podmínky veřejného příslibu jinak, obdrží odměnu ten, kdo je nejdříve splní.

§ 852

Splní-li podmínky veřejného příslibu současně několik osob a z jejich obsahu vyplývá, že odměnu má dostat jenom jedna osoba, rozdělí se odměna mezi ně rovným dílem.

Je otázka, jestli by se za veřejný příslib považovalo, že SS umožní splatit SÚ bez poplatku a kdykoliv. Tedy že za klienta v podstatě zaplatila poplatek (pokud to vztahuji k definici veřejného příslibu).

Pokud by se to tak vysvětlilo, tak potom to mohou dle mého i odvolat a jsou z obliga.

0

0
             | Odpovědět privátně
          •  Jindřich Benda 
            Účastník

Neznám přesně výklad zákona, ale z toho co vím, tak řádné úvěry nezajištěné nemovitostí, které se řídí zákonem o spotřebiltelských úvěrech jdou předčasně splatit a mělo by to jít bez sankcí.

Zajištěné řádné úvěry momentálně splatit jdou, ale tam je prostor na změnu..((

Liška stopla vyhotovení všech vyčíslení Mů, za účelem refinancování k jiné bance, nebo hotovostí, prý tam přišlo tolik žádostí o vyčíslení, že by Liška přišla o 200 MIO zisku.

To samozřejmě nemění nic na tom, že je to nefér nejen vůdči klientům, ale taky nám poradcům, kteří jsme v dobré víře vyzdvihovali výhodu možnosti předčasného splacení, či refinancování.

Pokud musí držet klienty násilím, aby nezběhli, tak to už je špatně..((

Zdá se, že snížením státní dotace a neustálými debatami o účelovosti a dalším úpravám, díky minimálním sazbám bank, byla odstartována pomalá destrukce systému SS. Věřím, tomu, že spořitelny nezaniknou, ale budou poskytovat menší úvěry a spořících klientů bude pomalu ubývat. Ruku v ruce, bude ubývat poradců, kteří dělají exkluzivně pro stavební spořitelny.

1

0
             | Odpovědět privátně
          •  Jaroslav Pohl 
            Účastník

Pane Bendo, ale kolik procent úvěrů je nezajištěných nemovitostí? Většina mých klientů je se zástavou:-( Chápu, že SS musí dělat nějaké opatření, aby klienti neodešli atd., ale takhle ostře to zaříznout…no nevím, asi si sami kopou díru.

Ale je fakt, že aktuální situace na trhu a vládní zásahy pomalu rozkládají systém SS.

0

0
             | Odpovědět privátně
        •  Jan Dostál 
          Člen

Dobrý den, z dosud zjištěných informací mám vážné obavy, zda Liška vůbec dovolí předčasné splacení celého meziúvěru a úvěru( ve smlouvě z roku 2011 je uvedeno, že doplacení meziúvěru a úvěru není problém), se sankcí počítám, potřebuji ji co nejdříve refinancovat kvůli hypoteční bance ( ta potřebuje schválení a vyčíslení k celkovému doplacení přímo ČMSS), je to podmínka i k z získání prostředků neúčelově. Snad to nějak půjde a za odpovědi moc děkuji

0

0
           | Odpovědět privátně
  •  Zbyněk Marjanko 
    Účastník

Dnešní informace: nový sazebník ano, ale až od 1. 9., prý navýšení poplatků a hlavně pokut, penále pro klienty, kteří chtějí odejít jinam…, jak jsem slyšel, předávám…

0

0
     | Odpovědět privátně
  • Profilové foto
    Anonym

Liška od 1.1.2015 bude jednostranně snižovat úroky na 1,3%. Klienti automaticky přejdou tak do nových tarifů.

PLATI to pro smlouvy s PŘIDĚLENOU CÍLOVOU ČÁSTKOU, ke kterým se klienti NEVYJÁDŘILI:

– úvěrem ani

– výpovědí ani

– změnou (zvýšením) cílové částky

Nejhorší je, že klienti mohou přijít o již naspořenou sumu z úroků.

Příklad:

Klient s 10.000Kč na úrocích s dosavadním 3% úrokem přejde na 1,3% p.a. a může přijít o cca 60% sumy. Zbudou mu cca 4.000 Kč.

Pak se spořitelny diví, že přes stavební spoření nikdo nechce “spořit” ani na penzi ani jako životní rezervu apod.

Z pochopitelných důvodů píši jako anonym. Informace se rychle šíří přes poradce Lišky. Není sice oficiální, ale je na tom něco pravdy – mají to totiž v podmínkách smluv!

0

0
     | Odpovědět privátně
  •  Jindřich Benda 
    Účastník

To mě docela zajímá, nevíte kde to je v podmínkách smlouvy uvedeno? Doposud se snižoval úrok z 2% na 1,5% a Vaše informace se ke mě nedostala, takže z toho usuzuji, že nikomu úrok nesnížili, aniž by udělal na smlouvě nějakou změnu sám. Nyní by měli k tomuto kroku u Lišky přistoupit? To by mě opravdu zajímalo, kde je to v podmínkách uvedeno. Budete tak laskav a napíšete to, když už jste zde rozvířil hladinu? Děkuji

1

0
     | Odpovědět privátně
  •  RamonCosta 
    Člen

Dobrý den, dnes mi došlo do schránky “Oznámení o snížení úrokové sazby”, kde mi ČMSS sděluje, že v souladu s ustanovením článku VII. odst. 4 VOP (z roku 2006) snižují od 1.1.2015 úrokovou sazbu z vkladů z 2,0 % p.a. na 1,3 % p.a. Mají na takový postup vůbec právo? Podle VOP z roku 2006 mají právo jednostranně změnit úrokovou sazbu, pokud uplynulo 6 let od dne uzavření smlouvy, ale zároveň účastník nepřijal přidělení cílové částky! Žádná cílová částka mi ale písemně, tak, jak je stanoveno ve VOP, nebyla nabídnuta! Jak mám tedy dále postupovat, když s “takovým” snížením úroku za těchto podmínek nesouhlasím? Děkuji za odpověď a pomoc! S pozdravem Ramon

0

0
     | Odpovědět privátně
  •  Jindřich Benda 
    Účastník

Doporučuji smlouvu vypovědět a peníze investovat jinam.

Cílová částka Vám písemně nabídnuta nebyla, ale bylo Vám písemně nabídnuto přidělení cílové částky, s možností čerpat úvěr(splnil jste podmínky % naspoření a hodnotící číslo).

0

0
     | Odpovědět privátně
  •  Ano 
    Účastník

Ramone,

když se Vám již nepozdává atraktivní úrok od r.2015 ve st. spoření, vypovězte smlouvu. Kam peníze dáte, je na Vás.

V případě dalších investic mohu poskytnout konzultaci. Je na místě opatrnost, kam peníze vložíte. V poslední době jsem se setkal s finančními spolky, které k rámcové smlouvě (nebo k investiční pobídce) dávají klientům podepsat rozhodčí doložky!

Otázky nasnadě:

– jaký úrok si nadále představujete?

– kolik a na jak dlouho chcete investovat/spořit?

– co očekáváte z dalšího produktu?

– jaké máte dosavadní zkušenosti s fin. nástroji?

a spousty dalších otázek mi napadají. Ty už osobně. Viz odkaz na můj profil, bo pište soukromě.

Když bysme se nesetkali, přeji mnoho štěstí ve výběru jiného investičního, spořícího nástroje.

2

0
     | Odpovědět privátně
  •  RamonCosta 
    Člen

pro Jindřich B. – děkuji za reakci. (děkuji i Pavel Č.)

Je mi líto, ale ani mi nebylo písemně nabídnuto přidělení cílové částky, s možností čerpat úvěr (splnil jste podmínky % naspoření a hodnotící číslo) – prostě mi neposlali zhola nic! Tak co s tím? Podle mne nedodrželi zákonné podmínky dané § 5 odst. 7 zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření, ve znění pozdějších předpisů (resp. smlouvu včetně VOP) a tak nemají na takovou jednostrannou změnu smluvního vztahu nárok! Souhlasíte s mým názorem? Děkuji za odpověď! S pozdravem

0

0
     | Odpovědět privátně
  •  Jindřich Benda 
    Účastník

Osobně nevidím smysl v tom, že by jste se pouštěl do sporu se spořitelnou a trval na tom, že u nich chcete dál spořit. To mi přijde trochu absurdní, když máte mnoho jiných možností jak zhodnotit peníze. Mám informaci, že tento dopis odešel 5.000 klientů Lišky, mezi nimi mám cca 10 svých klientů, celkem se jedná o účty s hodnotou 2.500.000,- které Liška nechá tímto krokem odejít jinam. Nechápu… U všech je to jak jsem psal, po 6. letech, po nabídce přidělení. Připouštím možnost, že přidělení Vám nenabídli a jste výjimka, Vy zase připusťte možnost, že jste nějakou obálku neotevřel, nebo se ztratila na Poště. Mohu pro Vás udělat jen jednu věc, když mi napíšete číslo vaší smlouvy, tak se Vám podívám, jestli Vám přidělení bylo nabídnuto a případně kdy Vám bylo nabídnuto. benda@hypotip.cz

0

0
     | Odpovědět privátně
  •  Ano 
    Účastník

Pane Costa,

máte pravdu. Ostatně v podmínkách VOP 11/1995 a 9/1993 je dokonce doslova napsáno, že st. podpora činí 4500Kč/ročně. Pár klientů si na tyto smlouvy s těmito VOP stále spoří.

Někteří klienti to s právníky řešili, jak dosáhnout doplacení st. podpory do původní výše 4500Kč od r.2011. Tak nevím, jak to dopadne??

1

0
     | Odpovědět privátně
Reklama

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři

Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account