Zobrazeno 5.191x

Označeno štítky: 

Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. This post has been viewed 5192 times Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Roman Kolář a poslední změna proběhla 5 roky a 7 měsíci. This post has been viewed 5192 times

  • Autor
    •  Jiří Vařečka
      Účastník

      Vím, na toto téma jsme zde již psali, ale nemohu to dohledat. Také to je již poměrně dávno. Na webu O pojištění.cz se o tom také dosti mluví, také byly dotazníky, jestli se bojíme, že naše práce již nebude potřeba do cca 20 let.
      Dávám jsem na ůvod tohoto tématu článek od pí Šichtářové, její názory mi jsou blízké a její téměř každodenní facebokové komentáře vystihují aktuální situaci, tedy alespoň podle mého názoru.
      —–
      Čtvrtá průmyslová revoluce nás dovede do ráje… nebo do pekla. A jak s tím souvisí ´sluníčkáři´ a ´xenofóbové´?
      —– 5. 10. 2018 —–
      https://www.krajskelisty.cz/praha/17882-ctvrta-prumyslova-revoluce-nas-dovede-do-raje-nebo-do-pekla-a-jak-s-tim-souvisi-slunickari-a-xenofobove-marketa-sichtarova-v-zasadnim-rozhovoru.htm
      —–
      Byť máme mnoho různých sjednávačů a porovnávačů, já si myslím, že stále budeme mít práci. Líbí se mi tato věta z článku:
      “ ….. Ode dneška za dvacet let budou stále potřebné profese, které nějak zapojují kreativitu, jednání s lidmi, psychologický přístup, empatii…..“
      Kolegové, jaký je váš názor?

      0

      0
       | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
      Účastník

      Tohle téma se stává docela častým a také dost často se lidé štěpí na dva tábory. Na ten, co říká, že když nás nahradí stroje, že nebude práce a na ten druhý, co říká, že stejně tak to bylo kdykoli v minulosti, třeba v období průmyslové revoluce, kdy se říkalo totéž. Když se podíváme do historie, tak uvidíme, jak se tento přechod udál z roviny těžké fyzické práce do sféry různých služeb a z ní ještě více do sféry duševní, v níž má asi velkou naději právě složka kreativní. To by bylo něco pro mě, ovšem kdybych na to měl věk a vzdělání v nějakém takovém oboru. :-) Nápadů bych měl dost.
      S tím souvisí další fenomén a tím je nepodmíněný příjem. Je logickým v okamžiku, kdy připustíme, že práce skutečně pro všechny nebude a bude se hledat alternativa, jak z toho ven. Jednou z diskutovaných věcí a vlastně už i návrhů, je zdanění robotické práce, jinými slovy podnikatel ušetří na výplatě mezd a odvodů a místo nich zaplatí v menším měřítku za „robota“. Kolik by to mělo být, po mě vědět nechtějte. Když už jsme u toho, Švýcaři už měli o nepodmíněném příjmu referendum, ale neprošlo (zhruba každý pátý Švýcar byl ale pro) Za zajímavost stojí i to, že to na nějakém vzorku zkoušejí ve Finsku, bude to asi na delší dobu, aby z toho byl nějaký relevantní údaj. Je třeba se také zamyslet, jak do takového systému dostat peníze. Korporátní daně nebo zvýšení spotřebních daní? To je dotaz na kvalifikovaného ekonoma.
      No a k tomu, jak se spousta věcí přesouvá do rukou státu, bych měl zase jiný odkaz… http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zacina-nova-historie-Prectete-si-o-referendech-v-Italii-o-kterych-se-u-nas-nemluvi-ale-v-Bruselu-kvuli-nim-maji-stazene-zadky-509505
      V Evropě se to holt mele, nedávné Katalánské referendum nebo před tím brexit, jsou toho příkladem. Kdybyste dali víc hlasů panu Okamurovi, mohl být i czexit.:-)
      Horká půda ta politika, co? ;-)

      0

      0
       | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account