Zobrazeno 1.642x

Označeno štítky: 

This topic has 8 odpovědí, 6 diskutujících, and was last updated 11 months, 3 weeks by Ing. This post has been viewed 1643 times Dagmar Věčorková, EFA. This post has been viewed 1643 times

 • Autor
  •  Matouš
   Účastník

   Dobrý den,
   řeším převod IŽP, která byla sjednána čistě na spoření a je silně nákladová, současně klient špatně snáší výkyvy a nenechá si již zrušení vymluvit, změna strategie na konzervativní na této smlouvě není možná. Vymyslel jsem tedy variantu převodu na jinou smlouvu, aby nemusel dodaňovat, našel jsem ideální variantu, ale vrtá mi hlavou jedna otázka, na kterou nedokáži dohledat odpověď: Musí být odkupné vloženo na mimořádné pojistné, nebo lze i jednorázové (běžné) pojistné? V zákoně jsem upřesnění nenašel. Pokud by však mohlo být vloženo jako jednorázové, pojišťovna by klientovi znovu na stejné prostředky posílala potvrzení do odpočtů. Je to tak? Máte někdo prosím zkušenost?
   Děkuji

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  • Lze i na jednorázové pojistné, jestliže pojistka plní “parametry” daňově odečitatelné pojistky.
   A ano, pojišťovna bude posílat klientovi znovu na stejné prostředky potvrzení do odpočtů. Pojišťovna nemá možnost rozlišit, jestli zaplacené pojistné bylo či nebylo již jednou použito k odpočtům – pro ni je to částka, která byla uhrazena.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Vašek Kott
   Účastník

   zamezení dodanění přes převod na novou smlouvu s novou počáteční nákladovostí vyjde levněji než zrušení smlouvy i s dodaněním?

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Petr Klatovský
   Účastník

   A přemýšlel jste / počítal variantu snížení pojistného na minimum s tím, že do smlouvy sjednáte maximum zásadních / potřebných rizik, která se vejdou? A zbytek spořit?

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Matouš
   Účastník

   Tedy pro inspiraci:
   Aktuálně je klient v Evropském penzijním plánu u ČPP, zde v inteligentním portfoliu, které se od 10 roku před koncem každý rok o 10% zkonzervativní, klient je nyní 9 let před koncem. Lze vypnout a zapnout tento proces, nelze ale přepnout na 100% do konzervy. I tam je stejně dost vysoká nákladovost + vedení smlouvy. Lze pouze změnit na vyvážené a dynamické. Jak jsem psal, klient již nechce snášet výkyvy. Ve smlouvě nemá žádná rizika, myslím, že zde snad ani krom smrti žádná nejdou, každopádně pojištění rizik odmítá.
   Vymyslel jsem tedy řešení:
   Výpověď s převodem na novou smlouvu IŽP (ČTĚTE DÁLE!), dostane nyní zpět celý stav účtu – 500 poplatek. Novou smlouvu jsem vybral Vital Invest u KB, který musí sjednat zaměstnanec banky. Za vklad klient zaplatí 1,95% na vstupu, pak již neplatí nic, ani za vedení. 1,95% je jediný jeho náklad. Smlouva je na 78% garantovaná 1,5% pro rok 2019, zbytek konzervativní fond. Uzavíráme na 5let formou běžného jednorázového pojistného, aby smlouva splnila pravidla pro daňovou odečitatelnost (v době ukončení klientovi bude 62let), nemusí tím pádem za 11 let zpětně dodaňovat. Současně zákon neupravuje, zda pojistné může být převedené do běžného či mimořádného pojistného, podstatné je, že klient peníze nevybral. Tudíž tím pádem zákon DNES ani neošetřuje, zda si klient v běžném pojistném může znovu prostředky odečíst z daní. Jestli tak učiní, když mu přijde dopis z pojišťovny, jsem nechal na něm. Riziko zpětného dodanění, když Babiš vymyslí další úpravu zákona a kontrolní mechanismus, jsem klientovi vysvětlil.
   Peníze jsme tedy dostali z dráhé IŽP bez ztráty kytičky a klient již nebude muset čelit žádným výkyvům, současně nemusí dodanit a platit zbytečné náklady na další smlouvě. Tvorbu měsíční rezervy přesunul navýšením na penzijní připojištění.
   Řešení je pro Vás zcela bez provize, ale může se v mnoha případech hodit;)

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jan Skrbek
   Účastník

   Dotaz k dodanění, je na to mnoho výkladů (vykladačů) a rád bych znal váš názor.
   Klient ukončil své životní pojištění v roce 2015, ze smlouvy byly prováděny daňové odpočty zhruba 8 let. Na radu poradkyně hned uzavřel novou – výhodnější životní pojistku. Veškeré peníze z původní pojistky šly rovnou na účet “nové”.
   Nyní byl vyzván finančním úřadem k dodanění odpočtů z původní pojistky.
   Správkyně daně si prý myslí, že by dodaňovat nemusel, její nadřízená ale trvá na tom, že je nutné dodanění provést.
   Jak je to správně podle vás, resp. zákonů a zkušeností s tímto tématem na FÚ.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   • Zdravím Vás Honzo,
    první si zjistěte, odkdy je platná změna v zákoně týkající se možnosti převodu odkupného do nové ŽP splňující podmínky daňové odečitatelnosti a s tím související nedodaňování. Teprve potom, co budete mít jistotu, že ke zrušení pojistky došlo až v době, kdy tato změna byla platná, tak bych nechala klienta, ať si pošle odvolání proti rozhodnutí nutnosti dodanění.
    Pozor, pro podání odvolání jsou určitě nějaké termíny od momentu vyrozumění o tom, že má dodaňovat.

    1

    0
     | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account