Zobrazeno 3.114x

Označeno štítky: , ,

Toto téma obsahuje celkem 9 odpovědí. This post has been viewed 3115 times Do diskuze (4 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Jiří Vařečka a poslední změna proběhla 3 roky a 1 měsícem. This post has been viewed 3115 times

 • Autor
  •  Radek S
   Účastník

   Dobrý den,

   po 13 letech strávených v oblasti projektového a výrobního plánování uvažuji o možné změně kariéry do finančního poradenství. O tento obor se zajímám od dob svých studií, původně pouze z osobního zájmu pro účely správy svých záležitostí a postupem času, ač jsem zatím nikdy jako oficiální poradce nepůsobil, i jako rádce pro rodinu a známé, předtím než si nějaký finanční produkt pořídili.

   Do řad finančních poradců jsem již měl nakročeno v r.2012, ale nakonec k tomu nedošlo a zůstal jsem v korporátu. Nyní však toto opět zvažuji, protože tak nějak cítím, že bych potřeboval změnu a oblast finančního poradenství jsem vyhodnotil jako top, kde bych mohl nabídnout nějakou přidanou hodnotu. Protože nejsem příznivcem radikálních řešení, uvažuji o cestě postupného přechodu z jedné profese do druhé, s tím, že bych si postupně ošahával prozatím skrytá zákoutí tohoto oboru a byl aktivní pouze v oblastech, kde se cítím pevný v kramflecích až bych nakonec do poradenství přešel úplně.

   Rád bych se do toho pustil sám za sebe pod nějakým broker poolem, ideálně nějakým, který nebude hrotit počáteční malou produkci a současně dává slušné provize a má dobře zvládnutý i proces zaškolení úplných nováčků. Nečekám a asi ani nepotřebuji, aby mě někdo vodil úplně za ručičku, nicméně nějaký informační základ, abych neopomenul něco podstatného by to chtělo. Napadla mě i varianta dát se do tandemu s někým zkušeným, kterému bych v začátcích výměnou za předání jeho know-how či alespoň základní uvedení do oboru, předával složitější věci jako tipař. Dávalo by to někomu z Vás z Plzně a okolí smysl?

   Z brooker poolů jsem se třeba na Bonnet, ale zde v diskuzích jsem si několikrát přečetl, že jsou slabí v oblasti investic, která se mi zamlouvá asi nejvíc, takže budu hledat dál – případně budu vděčný za Vaše nasměrování.

   Jinak svou práci bych si představoval tak, že s klientem uděláme na úvod komplexní finanční plán na základě jeho krátko/středně/dlouhodobých cílů a na základě jeho finančních možností a afinity k riziku zajistíme nejdřív nutná rizika (život, majetek), vytvoříme rezervu na nepředvídané věci a nastavíme odpovídající nástroje pro dosažení cílů (investice, stavebka, penzijko). Tedy v podstatě na ně budu aplikovat to, co jsem pomocí nástroje, který jsem si za tím účelem vytvořil pro své potřeby v Excelu, připravoval i různým členům naší rodiny, jen s tím rozdílem, že ty provize, které z toho vzniknou bezpracně nedaruji někomu, kdo zrovna v dané instituci sedí na přepážce, ale zinkasuji je sám. Postupem času bych se pak rád posunul i směrem k hypotékám apod. Jako hlavní kanál pro získávání nových klientů si představuji web (mám v hlavě zajímavou online aplikaci) + osobní doporučení. Nějaké navolávání náhodných kontaktů úplně není můj šálek kávy, ale při osobním kontaktu dokáži působit velmi přesvědčivě a dokáži strukturovaně a srozumitelně předat informace, byť jsem nikdy žádnou obchodní pozici nezastával.

   Jsem si vědom toho, že part-time finanční poradce, asi bude znít tak nějak divně, ale jsem přesvědčen, že pokud budu striktně dodržovat filosofii, že do ničeho, kde se nebudu cítit dostatečně znalý, se nebudu sám pouštět a třeba to jako tipař přenechám některému ze zkušenějších kolegů či zkušenějšímu školiteli (viz výše), dává mi to smysl. Třeba i proto, že to je věc, která mě opravdu baví a nad různými finančními plány dokáži strávit neskutečně mnoho času, byť z toho mimo dobrého pocitu, že jsem někomu dobře poradil, nic nemám.

   Zajímalo by mě, co si o tom myslíte, jakožto lidé z branže – dává Vám to smysl? Má to šanci na úspěch? Jaký je kritický počet klientů, pro to, aby tahle aktivita mohla začít přinášet nějaký příjem, který stojí za řeč?

   Děkuji všem za Vaše názory a omlouvám se předem těm, které jsem svými smělými myšlenkami o part-time poradenství, popudil.

   2

   2
    | Odpovědět privátně
  •  Jiří Vařečka
   Účastník

   Není to zas tak jednoduché na krátkou odpověď.
   Máte-li zájem o více informací, kontaktujte mne.

   Inzerce na Poradci-sobě.cz

   0

   1
    | Odpovědět privátně
  •  Roman Kolář
   Účastník

   Ono to má ještě více rozměrů, protože mimo jiné bude záležet i na možnostech způsobu vyplácení provize, kterou Vám nabídne ta společnost, pak to, jakou zvolíte a podobně i s klienty, jaké si ke spolupráci vyberete. Může jich být deset nebo 500.

   0

   1
    | Odpovědět privátně
   •  Radek S
    Účastník

    Těmi možnostmi způsobů vyplácení provize myslíte období než získám potřebné zkoušky, abych mohl fungovat samostatně?

    Máte nějaký konkrétní tip na společnost, která se filozoficky nejvíce blíží mému chápání poradenství? (tedy bez nutnosti, abych si navolával kontakty a s možností online obsluhy klientů)

    Co se klientů týče, nepředpokládám, že budu mít nějakou super bonitní klientelu, v okruhu mých bonitnějších známých všichni vědí, že se aktuálně profesně zabývám jinou oblastí, takže mě asi starost o své finance nesvěří. Šlo mi spíš o nějakou představu jakou minimální masu příjmově běžných klientů je potřeba rámcově mít, na výdělek někde kolem +/-40 tis./měs. při výše nastíněném rozsahu aktivit.

    0

    1
     | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
     Účastník

     Tím jsem měl na mysli to, zda provize bude předplacená, trvale rozložená nebo “polorozložená”, pokud mluvíme např. o zajištění životních rizik nebo sjednávání podílových fondů. Pokud máte příjem, který Vás samostatně uživí mimo tento sektor, pak vzhledem k tomu, čeho chcete docílit, by pro Vás bylo ideální, pokud to lze, dělat v rozloženém modelu provizí, jinými slovy, mám peníze, když klient platí a roste mi rychle kmen. Pak je to o tom, jak klienta vytěžíte a jak bude bonitní. Znám poradce, který měl již před lety v aktivech pod správou přes sto milionů a měl to v několika klientech. Tento způsob je vysoce efektivní, protože poradce tomu může věnovat neskutečné množství času.
     Budeme-li předpokládat, že jste v nějaké “běžnější” rodině, tak stačí počítat, čísla si tam dosadíte svoje… Zajistíte životní rizika – 1500 měsíčně, tj. 18.000,- ročně a máte třeba 3.000,- trvalý výdělek ročně, po dobu, dokud bude existovat smlouva. Uděláte POV máte 500,-, pojistíte dům, další třeba tři stovky, když bude platit něco do podílových fondů (záleží na produktu… řekněme třeba dalších 700,- Kč a nějaké další “drobnosti a celkem můžete být na 5.000,- Kč ročně z klienta. V takovém případě by Vám stačilo cca 100 klientů na ten požadovaný příjem.
     Pochopitelně, že to je ideální stav, kdy má klient u Vás všechno a provize lze rozložit. Což jde občas velmi těžko, pokud klienta nechcete poškodit, protože původní smlouva pro něj mohla být cenově výhodná, přitom kvalitní nebo se mezitím změnil zdravotní stav… apod. Takže máte většinu klientů, kde nemáte všechno, z čehož vychází, že je dobré mít systém, do kterého máte možnost “nacpat” i smlouvy konkurence a bude Vám to vyhazovat upozornění na výročí smlouvy, protože dříve, či později na nějakou úpravu nebo přepracování pravděpodobně dojde. Výsledkem by měl být v průběhu času klient, který přes Vás řeší kompletně všechno, přičemž nemusíte Vy sám všechno sjednávat, ale umět mu to kvalitně přes někoho dalšího zabezpečit, třeba specialistu na majetek nebo hypotéky.
     Ten směr, který jste nastínil s tím tandemem, bych viděl jako reálný… Kdybyste nebyl ode mě 120 kilometrů daleko, tak bych ten tandem s Vámi risknul. Jevíte totiž se mnou několik společných rysů. ;-), takže by mi to dávalo smysl. Přestože naše spolupráce z tohoto pohledu není reálná, rád bych s Vámi vyměnil nějaké info, myslím, že by to bylo oboustranně prospěšné. Na profilu bych měl mít telefon. Nebo Vám ho pošlu do vzkazu.

     1

     1
      | Odpovědět privátně
  •  Petr Karel
   Účastník

   Uvazuji co na to uprimne napsat….delam v poradenstvi cca 15 let na ruznych pozicich s ruznymi firmami s deametralnimi preferencemi. Moje zhodnoceni situace je asi takove , ze pokud to chcete zacit delat tak si to poradne cele rozmyslete- tim bych zacal. Fakt to neni snadny obor a nehlede na to, ze je problem s spatnou povesti mezi lidmi. Je bohuzel malo to , ze par lidi to dela dobre ,ale ta vetsina to dela jako Pokemoni. Proste v pondeli delam ve skladu, v utery si koupim oblek, ve stredu a ve ctvrtek se neco naucit na rychlo skoleni a pak v patek hura do terenu a jsem odbornik. Bohuzel toto je bezna praxe vsech velkych firem – nebudu je jmenovat ,ale urcite vite o ktere jde. Ono pokud clovek to chce delat na urcite urovni chce to hodne vedomosti, mraky skoleni a hodne casu a praxe. Bohuzel si myslim , ze neni realne delat vse ,ale je potreba se soustredit na urcity smer nebo segment , protoze se to stejne nenaucite vsechno. Neni realne delat Zivot, penzi, stavebko, hypo, investice atd…. to se neda vse naucit. Ja treba to mam tak , ze delam 4 pojistovny, 3 banky, investice do zlata a penze nedelam , protoze nejsem presvedceny o prinosech pro klienta nebo o vyhodnosti toho produktu hlavne co se tech penzi pro deti tyce. K tomu jak zjisite kolik je problemu pri tom zacatku tak otazka zni jestli vubec neco zacnete delat. Je potreba registrace CNB cca 10 tis. pak dalsi registrace na uvery, atd…. takze ono treba jen ten start je za 20 tis. k tomu je potreba si koupit nejaky notebook, mit k dispozici auto, tiskarnu nejlepe mobilni , nejake obleceni atd…. fakt to neni jako to bylo pred 20 lety , ze jste si vystacil s tuzkou a blokem.Poradenstvi slo hodne nahoru a je tady uz dneska celkem velka konkurence a pokud nechcete vypadat jako krovak co zacina melo by to mit i na tom zacatku urcitou uroven. Ono pokud bych na tom byl jako vy a chtel si to fakt vyzkouset tak bych si pri praci zkusil neco v nejake maklerske firme- kterych je mraky a tam se clovek leda co muze naucit. Skoleni maji zmaknute a muzete to delat pri praci. Urcite vas tam nebudou honit nejakymi plany ono vetsina firem je rada , ze tam jeste nekdo chce delat a cokolik takovy clovek prinese tak i smlouva za par jednou mesicne je prinosem.
   Urcite pokud se v tom najdete na tom zacatku a bude vam to sedet tak pak je potreba mit i tu webovou prezentaci at uz osobnim webem nebo fb. linked atd….
   Je potreba si taky uvedomit jak vypada to odmenovani a finance v tomto oboru a za tuto praci. Je potreba se pripravit i na fakt , ze spouste lidem poradite zadarmo a oni si to udelaji jinde.¨Je taky jasne , ze kdyz neco delate dneska tak penize jsou za mesic nebo i tri mesice dle toho jak to maji kde nastevene. Spousta firem ma taky i stornofondy kde si musite povine odlozit cast svych penez na pripadne storna kdyby jste na ne uz nemel nebo jste tam nepracoval .Storna jsou celkem orisek a pokud clovek nedela uplne pravidelne a nema pohyb nahoru tak to muze byt i smrtelne. Co se tyce vyplat tak jasne , ze tam jsou urcite dobihacky nebo za spravu ,ale to se vas na zacatku tykat nebude a nez vytvorite vetsi kmen tak to nejakou dobu potrva.Ono cim lepsi v tom budete tim vice budete mit klientu a tim vice nejak bude i tech penez za servis :-)
   No asi jsem moc nepomohl ,ale fakt tak to je a kdo bude tvrdit neco jineho tak vetsinou mlzi a keca :-)
   Fakt to neni prochazka na ruzovem paloucku kdo to tvrdi tak keca. Jinak jasne , ze kdyz pujdete nekde na pokec do nejake firmy tak vsude jsou jen uspesni jezdici v MB nebo Audi nebo podobnem koncernu , maji super vyplaty, rucne site obleky, povidaji o dovolenych v Thajsku,USA atd…. uz nikdo nerekne o tom jak je to tezke , ze ma deprese,dluhy,nezaplacene hypo atd…. Je totiz fakt , ze spousty lidi se rado ukazuje jak se maji dobre a zijou hodne nad hranici svych primju :-) Takovych je v jakekoliv firme vetsina …..

   3

   1
    | Odpovědět privátně
   •  Roman Kolář
    Účastník

    Já tam vidím krom těch problémů, které jste popsal i pozitivní body a to, co vypadá, jako překážka, může být svým způsobem i výhoda. Právě to, že má stálý příjem, mu umožní rozkládat provize, takže tím eliminuje rizika storen a právě těch nervů, protože si může vytvořit kmen, který mu může dávat určitou jistotu příjmu. Je to spíš otázka toho, kolik mu u své nynější práce zbude času na to, aby práce byla kvalitní a mohl se vzdělávat. Tady vidím další pozitivní bod, protože tam existuje představa, jak by to mělo vypadat v budoucnu, jen by to chtělo ještě nějaké informace navíc a podle nich to tvarovat dál. Spousta lidí tu představu buď vůbec nemá nebo to není představa jejich, ale jejich šéfa nebo jejich firmy. To, že si k tomu dělá nějaký software, je další věc, na které je vidět, že někam směřuje… neplácal by se s tím, kdyby ho to nebavilo. Mít tu práci rád a něco v ní sám vytvářet nebo realizovat své myšlenky, je velmi pozitivní bod.

    1

    1
     | Odpovědět privátně
    •  Petr Karel
     Účastník

     Uprimne pokud nekdo pracuje treba 8 hodin denne nekde v kancelari, pak jede pul hodiny do prace a pul z prace, nekdy ji, nekdy spi, nekdy sedi na zachode a ma doma rodinu tak kde najde ten cas na ty schuzky , ktere se vetsinou odehravaji odpoledne nebo vecer ? Co na to rodina ? A hlavne kolik tech odpoledne a veceru zvladne ? jak dlouho se to da placat dohromady ? Kdy se bude vzdelavat? Kdy se bude pripravovat na schuzky , delat administrativu atd…. proste je fajn , ze ma smer nebo vize ,ale bud osidi tu zidli na ktere ted sedi a nebo proste to poradenstvi bude delat jen okrajove a to nikdy neposune na lepsi uroven nebo nestane se profikem….. Nebo neznam nikoho kdo to placal pri necem a neco z toho uplacal :-) Treba pan bude vyjimka nebo superman —-i tuto moznost pripoustim .

     1

     1
      | Odpovědět privátně
     •  Roman Kolář
      Účastník

      To my ale přece nevíme, kolik času zabírá práce pana Radka a jaké jsou jeho možnosti. Nezapomeňme také na to, že to nebude jeho hlavní příjem, důležitější u něj bude spíš pravidelnost a dodržování nějakého nastaveného plánu, který mu podmínky k přechodu umožní. Pokud bude s někým v tandemu, může se soustředit pouze na část “portfolia”, nemusí znát všechno do detailu, ale být spíše schopen to klientovi zajistit.
      Může to takto plácat třeba dva roky, netáhne za sebou žádný kmen klientů, to mu bude stačit na to, aby neodešel “do tmy”, vytvořil si nějaký základ jistoty a třeba mohl opustit zaměstnání.
      Vezměte to obráceně… když někam nastoupí obchodník do nějaké “běžné” firmy, zvláště pak multilevelové, nezbude mu nic jiného, než to tlačit do předplacených provizí, aby se uživil, čímž si zadělá na budoucí problém “krysího závodu” s pekelným rizikem storen a věčného shánění nového a nového obchodu, pokud nebude chtít přepracovávat po pěti letech svoje smlouvy. Není lepší, když část svého volného času věnuje této profesi, podobně jako nějakému koníčku… s radostí, zájmem, s tím, že ho to baví, bez nervů, honění nesmyslných plánů, zato s pevně nastavenou disciplinou dodržování nějakých vytčených mantinelů? Buď se ukáže, že to byl omyl, v takovém případě klienti připadnou tomu, s kým jel v tandemu nebo to omyl nebyl a po vytvoření nějaké výše kmene, změní pracovní profesi… na to přece nemusí být superman. Hlavně ale bude v pozici “farmáře”, což mu možní těžit z dlouhodobého a ošetřeného vztahu s klientem, který bohužel většina obchodníků nemá a už nikdy se nebude zabývat nějakými storny na smlouvách.
      Když někdo studuje dálkově školu, taky do sebe musí nacpat řadu znalostí, někam dojíždět, něco “vyrábět”. Jistěže to není legrace, podle mě je ale důležitější držet pevně směr k cíli. ;-)

      1

      1
       | Odpovědět privátně
      •  Jiří Vařečka
       Účastník

       Jednoznačně doporučuji stejnou cestu jako Roman.
       Postupně, s přehledem a logicky.
       To, že je člověk dobrý obchodník, neznamená, že bude dobrý pojišťovák a toto platí i obráceně.
       Na vlastní oči, ruce, pusu, zjistí, o čem tento obor je, ale neuzavře si cestu tam, kde je dnes.

       0

       1
        | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account