Zobrazeno 10.186x

Toto téma obsahuje 10 diskutujících a má 32 odpovědí. This post has been viewed 10187 times

 • Autor
  • Dobrý den všem.

   Předem se omlouvám za případnou obsáhlost mého prvotního příspěvku, nicméně to mně i ostatním, myslím, ušetří čas v případných reakcích.

   Koncem prosince 2013 jsem se rozloučil s velkou korporátní telekomunikační firmou, kde jsem téměř 8 let působil na nižší-středně manažerské pozici na call centru v odvětví péče o zákazníky, resp. jejich retence. Rok předtím jsem pracoval na tomtéž oddělení jako obchodník po telefonu ( po zapracování s velmi dobrými výsledky ) a rok předtím jako realitní makléř.

   Zhruba půl roku před mým koncem jsem už začínal námluvy s BC, kde působil již nějakou dobu můj známý, který na mě vždy působil dobře a korektně. Můj zájem byl začít dělat finanční poradenství jako sidejob a poté se uvidí. Snem pak bylo protlačit určité finanční produkty do firmy, kde jsem pracoval, resp. do firem mých známých, kde by se jednalo o pohádkové provize.

   První schůzka probíhala pouze se známým, další již s jeho nadřízeným. Ten na mě od začátku vyvíjel tlak a choval se dosti nediplomaticky a hulvátsky a celkově působil hrozně buransky, díky čemuž jsem se rozhodnul couvnout.

   Po mém konci v zaměstnání, kde jsem těžce zakrňoval výměnou za celkem pohodovou a velmi dobře ohodnocenou práci, jsem se rozhodnul to s BC ještě zkusit. Opět proběhla schůzka pouze s mým známým, kde bylo vše OK a poté měl následovat podpis mandátní smlouvy. Zde se opět snažil manager mého známého manipulovat a do očí mi lhal, takže jsem podepsat odmítnul. Na to můj známý reagoval přechodem pod jiného managera, který mu nebude kazit obchod.

   Od té doby jsem toho o finančním poradenství poměrně dost přečetl ( hlavně zde ) a výsledek mého úsudku a vnitřního hlasu je vcelku jasný – samostatné podnikání pod brokerpoolem. Nemám už zájem ve svých 30 letech skákat do věčného krysího MLM závodu, který nemá konec, nechat se i přes status podnikatele komandovat potenciálně bývalým traktoristou a celkově se chovat jak v nějaké sektě, když to lehce přeženu.

   Samozřejmě vliv má i možnost podstatně větších výdělků oproti MLM.

   Má to samozřejmě jedno velké ALE a to je počáteční vzdělání…

   Můj zájem je začít dělat poradenství profesionálně, kvalitně a s vizí dlouhodobého udržení klientů oproti okamžitému vytěžení a odkopnutí. Postupně bych chtěl nabízet maximální spektrum produktů vč. hypoték. V současné době mám relativně slušnou finanční rezervu a do MLM se mi kvůli vzdělání opravdu nechce. Peníze jsou pro mě důležité, ale důležitější je pro mě pocit osobní i pracovní svobody – tj. že mě nikdo nebude honit do práce, když budu mít něco důležitějšího, a že mě MLM systém nebude nutit střílet pro mě co nejvýhodnější produkty. Se sebemotivací nemám problém. O případném budouvání stuktury pod sebou zatím neuvažuji, ale ani to nevylučuji.

   Díky mojí praxi umím, myslím, velmi dobře jednat s lidmi, zvládám velmi dobře telefonní hovory i na studené kontakty, mám profesionální přístup i vystupování a působím velmi důvěryhodně a přesvědčivě. Kromě vědomostí mám tedy většinu předpokladů pro tuto obchodní cestu, většina soft skills školení od MLM by pro mě byly, věřím, jenom ztráta času, 8 let v korporátu mi dalo opravdu dost.

   Zajímá mě tedy Váš názor, zde je možné se stát finančním poradcem pouze prostřednictvím produktových školení poskytovaných brokerpoolem? Jsou takováto školení celkově dostatečná?

   Snažil jsem se známého přimět k osamostatnění, aby mě vedl za adekvátní část mých provizí ( spočítali jsme, že necelý rok a půl nechal BC za \”vzdělání\” téměř 900 tisíc… ), ale po delším zvažování se rozhodnul v BC zůstat právě kvůli \”systému práce a vzdělávání\”. Podle jeho slov, se většina lidí z brokerpoolů vrací zpátky do MLM a časem ztrácí kontakt s aktuálností produktů na trhu.

   To jsou informace, které mu poskytli zase jiné osoby. Já vidím problém spíš v tom, že spousta lidí jednoduše nedokáže podávat výkony, pokud nemá někoho nad sebou. Stejně tak prostě nejdou na produktová školení od brokerpoolů, protože jim je prostě nikdo nenařídil – a tak samozřejmě ztratí časem kontakt s trhem.

   Nechávat v jeho případě víc jak polovinu výdělku struktuře a centrále považuju z mého pohledu za nelogické a hlavně absolutně nerentabilní, ale nic s tím neudělám.

   Na rovinu očekávám reakce typu “sám to člověk úplně od začátku nemůže zvládnout”, nicméně bych byl rád, kdybyste mohli jít více do detailu – z jakých konkrétních důvodů to člověk na začátku sám nedá, na co se má připravit atd.

   Pokud by měl někdo rovnou zájem sejít se osobně a pobavit se o tom, určitě se nebráním. Nebráním se ani případné spolupráci, tj. nemám problém začít pod někým a za svoje vzdělání mu odvádět adekvátní část provizí. Ale nechci do MLM typu Partners, BC, OVB a ani nechci jako nováček dostávat 20 % celkové provize, to říkám předem. Jsem z Prahy.

   Velice se těším na Vaše ( i kontroverzní ) reakce a děkuji Vám za ně.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jakub Markvart
   Účastník

   Dobrý den,

   vidím, že nad situací pohlížíte ze široka a s celkem rozumným úsudkem. Osobně nemám nic proti Broker Poolům (ať BrokerTrust, tak např. Finportal), ale při odchodu z OVB jsem nakonec zvolil menší MLM společnost (přesně z důvodů výše popsaných), která nabídla pro mě do té doby nevídané podmínky, které se s TOP5 MLM nedají srovnat.

   Pokud by Vás zajímaly podrobnosti, rád se s Vámi v Praze potkám a předám zkušenosti, které jsem při cca 3 měsíčním rozhodování “kam dál” a více než 5 letech v oboru, získal.

   Hezký den

   JM

   3

   7
    | Odpovědět privátně
  •  Roman Kolář
   Účastník

   Ve spoustě věcí máte pravdu, především v tom, že spousta obchodníků “zemře” když nad nimi někdo nestojí. Tím bych začal. Pokud jste typ člověka, který dokáže být k sobě zcela disciplinovaný, tak máte první předpoklad k tomu, “se živit” samostatně. Školení pojišťoven z Vás celého finančního poradce neudělá, stejně jako znalost dopravních předpisů z Vás neudělá dobrého řidiče. Zbytek je otázka toho, co víte nyní, jaká je Vaše představa, jak do hloubky do toho chcete jít… a od toho pak lze odvinout, zda si to dokážete ošéfovat a klidně i zaplatit sám nebo je pro Vás lepší, když Vám někdo další díl skládanky dá za část Vaší provize. Osobně tohle řídím dost pocitově a právě výměnou informací, ve které se přijde na to, kam směřuje jedna i druhá strana a zda a kolik to má společných bodů, případně na jak dlouho, protože se v běhu času můžeme stát pro obchodníka již z větší části nepotřebným. Proto ctím zásadu vlastního kmene, který si obchodník, kterému je naše firma malá, vezme sebou třeba do firmy vlastní. O rozhovor bych určitě zájem měl, už jen z důvodu toho, že se takovým rozhovorům poměrně dost často věnuji a děsně mě to baví, protože každý je jiný a též zdrojem nových informací.

   Sice mám placený profi přístup, ale nevím, jestli Vy vidíte na můj telefon a e-mail. Nějak to vyřeším ;-)

   4

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jiří Vařečka
   Účastník

   Musím napsat, že jste mne svým názorom příjemně potěšil. Určitě bylo OK, že ten příspěvek na úvod byl takto rozsáhlý.

   Pracovat bez tlaku ( nutná produkce, schůzky, porady, ..), tak to považuji za naprosto samozřejmé. A povídání o tom, že lidé “musí” mít nějaký tlak a tím vedení, to je nesmysl. Je to o odpovědnosti a disciplíně každého jedince, který se začne živit jako OSVČ. V tomto pohledu není rozdíl mezi poradcem a truhlářem.

   Píšete, že máte čas na rozhlížení se kolem, OK, získejte co možná nejvíce informací a porovnávejte. Peníze jsou důležité, ale vztahy, zázemí, jednání s kolegy, celý kolektiv, to jsou prvky neméně důležité.

   Stejně tak souhlasím s Romanem, máme velice podobné názory na práci s novými kolegy.

   Přeji Vám správné rozhodnutí a následný úspěch.

   Ještě jedna poznámka, píšu ji zde již poněkolikáté:

   Znám mnoho lidí, kteří se vydali cestou od MLM do poolu, ale nějak si nevzpomínám na jedince, který šel obráceně.

   7

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Artur Petržilka
   Účastník

   Dobrý den,

   s Vašimi názory se stotožňuji a mám velice podobné zkušenosti za posledních 6 let. Rád se s Vámi jako viceprezident AFPČR sejdu.

   Tzn. nebudu Vás náborovat do své firmy – VALfin

   A odpověd na Vaši otázku: ,,Zajímá mě tedy Váš názor, zde je možné se stát finančním poradcem pouze prostřednictvím produktových školení poskytovaných brokerpoolem? Jsou takováto školení celkově dostatečná?”

   – ANO, samozřejmě, že to jde. A školení dostatečná jsou, jen musíte sám vědět, jaká zrovna potřebujete a která jsou ta důležitá.

   Pokud chcete, googlujte můj kontakt.

   Přeji Vám krásný zbytek dne,

   Artur Petržilka

   1

   9
    | Odpovědět privátně
  •  Petr Pecina
   Účastník

   Pokud máte zájem se sejít a blížeji pohovořit, kontakty na mne jsou běžně dostupné na internetu.

   K Vašemu příspěvku mě napadlo několik věcí. Občas mi přijde, že převládá názor, že pro začátečníka fin. poradce je lepší si projít vzdělávacím systémem nějakého finančního MLM. Já držel vlajku jednoho MLM 4 roky a školení byla fakt super (seberozvoj, soft skills, produktová školení atd.). Když jsem přecházel k brokerpoolu, myslel jsem si, že už toho hodně umím. Zjistil jsem, že se teprve budu muset začít pořádně učit a že spousta silově prezentovaných pouček v MLM v praxi příliš nefunguje. Kdybych narazil na brokerpool mnohem dříve a našel někoho seriózního, kdo by mi osobně pomohl, uměl bych mnohem dřív mnohem více. Místo toho jsem se zabýval tím, kolik mít bodů a lidí, abych získal vyšší pozici. Dnes to vidím tak, že lidé v MLM prostě řeší pozice a budují byznys majitelům MLM, lidé v brokerpoolech budují vlastní byznys a řeší vlastní podnikání. Na Vaši nerudovskou otázku bych odpověděl tak, že nejlépe Vám bude ve spolupráci s někým, kdo Vám bude osobně vyhovovat, kdo Vám bude přínosem (odborně a obchodně) a kdo se s Vámi férově dohodne. Osobních setkání, než si vyberete, budete muset absolvovat více. Pokud nechcete často měnit, doporučuji vídat se s tím, koho zvažujete častěji. Je to jako s navazováním jakéhokoliv jiného vztahu. Ať se Vám daří!

   4

   3
    | Odpovědět privátně
  • Profilové foto
   Anonym

   Finančním poradcem se nelze stát prostřednictvím jakýchkoliv školení.

   Finanční poradce je pouze člověk, který si za svoje služby nechá platit a není živ z provizí společností, jejichž produkty prodává. Můžete být obchodníkem, v tom případě hledejte někoho ve svém okolí, kdo umí dobře prodávat, ať už trenýrky nebo pojistky. Kdo Vám bude tvrdit, že to je jinak, lže.

   2

   8
    | Odpovědět privátně
   •  Artur Petržilka
    Účastník

    Myslíte si, že je opravdu vše pouze černé nebo bílé?

    0

    0
     | Odpovědět privátně
   •  Petr Pecina
    Účastník

    A není to náhodou tak, že i poradce prodává – a sice svoje služby za peníze, stejně jako prodejce tenýrek prodává daný výrobek rovněž za peníze? I poradce by měl být dobrý obchodník, pokud chce přežít. Žijeme v ekonomickém prostředí, kde se přidaná hodnota prostě prodává za peníze… jestli je inkasujete prostřednictvím přímo vystavené faktury, nebo z provizí je vcelku jedno, když jasně seznámíte klienta s tím, jak jste placený. Pokud někdo tvrdí, že pracuje zdarma, lže. Jeden zubař má smlouvu s pojišťovnou, jiný si nechává platit přímo všechny výkony, oba jsou zubaři… oba pracují za peníze… To, že si jeden z nich nechává platit přímo, není žádná záruka, že je lepší odborník. To ukáže až výsledky jejich práce.

    5

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Artur Petržilka
     Účastník

     Díky za shrnutí a krásný příklad, Petře.

     Jsem rád, že se tu vždy najde někdo, kdo má občas více trpělivosti a chuti se rozepsat. (Já občas prostě nemám chuť odepisovat).

     Hezký večer všem :)

     0

     0
      | Odpovědět privátně
    •  Ivan Špirakus
     Účastník

     jo, s tím zubařem je to dobré přirovnání :)

     0

     0
      | Odpovědět privátně
    • Profilové foto
     Anonym

     Nejde o hodnocení toho, kdo je větší odborník,jestli ten, kdo si za své služby od svých přátel (nikoliv klientů) nechá platit nebo ten, kdo pracuje za provizi pro finanční společnosti,jde o to, že se prodejci (zprostředkovatelé) produktů finančních společností vydávají za poradce a vadí jim, když je někdo za poradce nepovažuje. Dobrý obchodník prodává kvalitní produkty, jak trenýrky, tak pojistky.

     0

     0
      | Odpovědět privátně
     • Nějak jsem váš příspěvek nepochopil, ale asi to bude tím, že je pátek,už jsem unavený a ještě jsem nebyl na obědě. Chyba bude zřejmě na mé straně :-)

      0

      0
       | Odpovědět privátně
     •  Roman Kolář
      Účastník

      Tohle bude věčné dilema. Pokud se např. oprostím od prostoru investic a budu se věnovat jen pojištění, jak nazveme člověka, který pro klienta udělá analýzu trhu a poradí mu, proč to, či ono nedělat nebo v čem je dle jeho požadavků dobré to, či ono? Je “pojišťovací poradce” špatně?

      A vytvořím jednu fabulaci. Pokud skutečný poradce, ve svém pravém slova smyslu, jak ho vnímáte, poradí klientovi nějaký produkt a firmu, kde ho sjedná, nebude spojen s žádnou pojišťovnou provizně, ale může být provizně spojen se zprostředkovatelem. Klient tak dokonce zaplatí dvakrát, přičemž by v takovém případě neměl žádnou jistotu o nezávislosti. A já se ptám, kolik existuje těchto naprosto čistých finančních poradců, kteří si vezmou pouze odměnu za poradenství nejsou ani milimetrem nijak jinak svázáni s nějakou institucí? Ze všech lidí, kteří na tento web chodí, znám jednoho, o kterém by se to možná nechalo říci v čisté formě a to byl Ondra Záruba. Pak Petr Slad s fee only, ale už ani to nelze prohlásit dle mě za čisté poradenství, pokud např. pojištění není nastaveno bezprovizně a o to nižší sazby. Tím nijak nesnižuji tento model, naopak si myslím, že je správný a jasně daný. Lze ho ale označit za úplně čistý? Zbytek je jen o procentech. Někdo bude svázaný více, někdo méně. Ale podle té definice tam není nic mezi, tzn. že by daný člověk nebo firma nesměla mít jakoukoli vazbu na jinou instituci. Vůbec žádnou.

      A ještě jeden příklad… Když budu např. specialista na auta a budu mít ze sjednání provizi… provize je u všech pojišťoven stejná, udělám analýzu celého trhu, vysvětlím, uzavřu, sepíšu. A označím se za poradce v oblasti POV-HAV… Mám nebo nemám právo se takto titulovat? Peníze si dopředu neberu, neupřednostňuji žádnou pojišťovnu… tvrdím, že v této chvíli jsem více poradce, než prodejce a klienta to vyjde levněji. Nejde tedy více o samotný styl práce, rozvržení provizního systému, transparentnost, průhlednost?

      1

      0
       | Odpovědět privátně
      •  Jiří Vařečka
       Účastník

       Toto je ale zde na poradcích staré tema, které vždy vyvolávalo emoce a rozpory.

       Romane, to co jsi popsal, tak to já považuji za práci makléře, bez ohledu na to, zda je smlouva ve finále sjednaná makléřsky či agentsky. Určitě tedy to není o tom vystupovat jako finanční poradce. Nemusí to být jen o autech, berme plošně všechny neživotní pojitění, vlastně i životni.

       Problém je, že mnoho zdejších pracuje pod společnostmi, které nemají licenci PM, mají pouze PA a tak mnohdy ani toto neznají, nevědí co znamená Makléřská smlouva.

       A raději do toho ani nepletu to, že ta smlouva, jak agentská, tak makléřská, může být ve finále inkasní či neinkasní.

       3

       0
        | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
       Účastník

       Tak jasně, popsal jsem makléřinu. Ale chci na tom ukázat, že se to nedělí jen na křišťálové poradce a obchodníky, tedy klasický prodej. Když budu dělat klasický prodej, (budu “jen” dobrý obchodník) tak nebudu klientovi dělat analýzu trenýrek.

       1

       0
        | Odpovědět privátně
      • Profilové foto
       Anonym

       V tom je ten výrazný rozdíl mezi finančním poradcem a prodejcem finnačních produktů, to že poradce nedělá žádnou analýzu, protože lidi, o jejichž finance se stará, důvěrně dlouhodobě zná a má mnohaleté zkušenosti z oblasti financí a praktický přehled o tom, co je pro konkrétní rodinu výhodnější, kde nakupovat, kdy a kde měnit koruny na dovolenou, kde koupit auto výhodněji a pod., neradí tedy jen v tom, kam investovat, kde spořit a jaké mít pojistky. Stará se o to, aby rodina vyšla s prostředky tak, jak se vzájemně domluví a má za to dohodnutý příjem.

       Prodejce finančních produktů navštěvuje starší i nové klienty, vypracová analýzy, u starších zjišťuje změny, ke kterým došlo, s novými se seznamuje a na základě těchto informací jim prodává nebo mění stávající produkty za provizi a nebo taky neprodá nic, pokud vzájemně s klientem zjistí, že produkty, které mu může prodat nejsou pro klienta výhodné. Je to prostě obchodník, který se živí prodejem a čím kvalitnější a výhodnější produkty bude prodávat, tím lépe se mu bude dařit a bude mít větší provize.

       2

       1
        | Odpovědět privátně
      • Dobrý den, jak ten poradce bez analýzy zjistí potřeby klienta a vhodnost produktů? Moc Vašemu názoru nerozumím.Analýza by snad měla být základem u jakéhokoliv radění/prodeji.

       0

       0
        | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
       Účastník

       S tím nemohu souhlasit, čistý prodejce analýzu dělat nebude, protože je tam od toho, aby jen prodal. Je to něco mezi. Není čistý poradce v pravém slova smyslu, ale není ani čistý prodejce.

       I ten poradce tam jednou byl poprvé a kdyby tu analýzu neudělal, tak by se nic nedozvěděl.

       Prodejce (ať je po Vašem pojmenování) po určité době také nemusí dělat nové klienty. na to stačí rozložená provize nebo příjem z mg fee, takže mu nemusí celý život už prodat prakticky nic.

       Podle mě je adekvátnější rozdělení poradce za honorář a poradce za provizi. Pokud klient ví, jakým způsobem je placen a že dostává odměnu za to, když se o klienta stará, pak není prodejce zcela vystihující označení.

       1

       0
        | Odpovědět privátně
      • Profilové foto
       Anonym

       Vaše dělení by dávalo smysl v případě, že oba musí něco sjednat. Ale poradce v mém vnímání je placen za radu, nemusí nic sjednat a má příjem. To znamená, že se uživí, i když dává RADY, ale nedoporučí žádné finanční produkty, protože jeho zadání je jiné a potřeby lidí, kteří jeho služeb využívají jsou jiné, ale poradí, kde nakoupit ve slevě kvalitní trenýrky.

       Obchodník mu trenýrky prodá, stejně tak musí hledat klienty, kteří od něho něco koupí, jinak se neuživí. Musí prostě PRODAT, jinak nemá příjem. Poradci stačí PORADIT a má příjem. Obchodník se stará o své klienty, aby jim mohl pomoci, když něco potřebují, aby mu doporučilí další klienty. Může se spokojit s tím, co vydělá na následných provizích, ale ty jsou stále součástí odměny za prodej, nikoliv za radu.

       Co se týká analýzy, ano na začátku, když byl poradce obchodníkem, analýzu udělal, nyní je téměř součástí rodiny a žádnou analýzu nedělá.

       1

       0
        | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
       Účastník

       Klient může zaplatit dvojím způsobem. Mimo produkt, zvlášť nebo provizně z produktu. Důležitá je průhlednost. Klient chápe, že to nikdo nedělá zadarmo. Takže nastane dvojí model ten první, kdy mu udělám analýzu a doporučení a vezmu si za to peníze a on následně např. na živ. pojištění, které mu doporučím udělat u nějaké pojišťovny zaplatí stejné peníze, jako když mu to udělám já. A když mu řeknu, jsou tu dvě možnosti, buďto mi to zaplatíte zvlášť nebo mi za analýzu a doporučení nemusíte platit nic, protože jsem placen institucí, ke které jsem Vám doporučení dal. Na začátku dostávám víc, abych měl zaplacen čas, který mě to stálo, než jsem to vytvořil, a každý rok dostávám za péči o Vás.

       Jinak je mi to jedno, jak mě kdo nazve, já to neřeším a už vůbec to neřeší moji klienti. Většina z nich má i rámcový přehled, kolik jsem si na nich vydělal a že když něco potřebují, tak mohou kdykoli zavolat a zajet. Proto mi dává smysl provize, která není celé na roky zaplacena dopředu, ale je zaplacena o něco větší část na začátku a následně vyšší provize za péči. A teď se podívejte na postoj pojišťoven… některá nic, některá 1 nebo 2% nebo to je jen na 4 roky apod. a všechno je natlačeno na začátek. A to situuje většinu poradců do situace prodejce. Kdyby tomu tak nebylo, pak jde daleko více, než o názvosloví, o transparentnost. Jene ze stavů, který může nastat, je vlastní mg fee (nebo jak to nazvat) na produktu. Klient je jasně seznámen, kolik činí moje úplata. Jestli jde formou peněz, které platí přímo klient nebo neplatí přímo nic a ví přesně, kolik je moje mg fee, už není tak propastný rozdíl.

       1

       0
        | Odpovědět privátně
      • Profilové foto
       Anonym

       Ještě může platit třetím způsobem, a to za radu, že pro něj neexistuje žádný produkt, který potřebuje.

       Finančního poradce od prodejce neodlišuje to, jak je placen, ale to, za co je placen.

       Píšete, že neřešíte, jak Vás kdo nazve, přitom je vidět, že se jenom špičkovým obchodníkem necítíte, i když to je poklona, když jste takto nazýván.

       Já se snažím tu hranici mezi poradcem a prodejcem posunout někam dál, než je vnímána Vámi, Vy jí vnímáte blíž k sobě. To je normální a neukazuje to na to, jak jsme kdo dobrý, stjeně tak rozlišování na poradce a prodejce neukazuje na to, kdo z nich je lepší, pouze to, kdo je zač placen.

       1

       0
        | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
       Účastník

       Já tam vidím pořád něco mezi, nemohu si pomoct. To už je víc vystihující zprostředkovatel. Název špičkový obchodník bude mít asi také dost rozptyl. Někdo tím bude chápat to, když někdo dokáže prodat cokoli, přičemž mu vůbec nezáleží na tom, aby to bylo nejlepší, ale třeba pro něj dobře zaplacené. Příkladem dalšího kontrastu je pak případ, kdy klient přijde s požadavkem na pojištění dětí se spořením a dotyčný obchodník – poradce mu to rozmluví a “vyrobí” něco naprosto jiného, na čem vydělá méně. Kdyby byl jen obchodník, tak by mu prodal za větší provizi bez analýzy to, co klient požaduje a kdyby byl navíc špičkový, prodal by mu ještě něco k tomu.

       Když se budeme držet přesné definici poradce, kolik jich takových na trhu existuje, který jen doporučí, aniž by byl jakkoli svázán s jakýmkoli produktem nebo jakýmkoli zprostředkovatelem nebo firmou? Já bych to nazval provizní poradce, z čehož vyplývá, že mi není jedno, co mu prodám a chci s ním pracovat dlouhodobě a jsem placen částí toho, co klient platí instituci. Stejně tak, jako čistý poradce nebude svázán s žádnou firmou, tak čistý obchodník se nebude hrabat několik hodin v analýze, finančním plánu a výběru produktů. Proto mi tam název prodavač nesedí, ta profese toho obsahuje podstatně víc…

       2

       0
        | Odpovědět privátně
     •  Petr Pecina
      Účastník

      Souhlasím s Vladimírem, čtu Váš příspěvek několikrát a ještě mi to nedošlo. Bude to asi opravdu tím, že v pátek odpoledne bývám unavenější. Takže se jdu najíst a třeba mi to dojde při jídle. Snad mi i sevírka dobře poradí, i když není poradce a jenom prodává jídlo… ony se ty hranice mnohdy překrývají ;-)

      1

      0
       | Odpovědět privátně
      • Pane Pecino, určitě Vám fundovaná servírka poradí, jaké víno je vhodné k Vámi zvolenému jídlu ;) Nechápu Vaše přesvědčení, že prodejce nemůžu poskytnout kvalitní radu v jeho oboru.

       Stejně tak nechápu nekonečnou žabomyší válku o termín “poradce”, který není nijak definován, nebo předurčen vyvolené skupině lidí. Pokud se někdo dnes označuje za “poradce” a má to na vizitkách, tak NOZ již krásně upravuje jeho vztah a odpovědnost ke klientovi.

       0

       0
        | Odpovědět privátně
      •  Petr Pecina
       Účastník

       Nerozumím, z čeho jste usoudil, že je mým přesvědčením, že prodejce nemůže poskytnout kvalitní radu v oboru. To není mé přesvědčení, tak mi ho prosím nepodsouvejte. Na jednom semináři o efektivní komunikaci jsem slyšel hezkou větu, která se hodí na tuto situaci: “Většina lidí si radši vytvoří domněnku, místo toho, aby se zeptala, jak to druhá strana myslela.” ;-)

       Btw. také si myslím, že diskuze na téma poradce vs prodejce je mnohdy žabomyší, proto jsem útoky p. anonyma obracel spíše v žert, což možná takto přes internetovou diskuzi šlo obtížněji vycítit.

       0

       0
        | Odpovědět privátně
      • Ano, stavěl jsem domněnku na základě poslední věty Vašeho příspěvku, na který jsem reagoval. Bohužel internetová debata postrádá intonaci a mimiku, proto se sarkasmus a ironie opravdu odhaluje špatně.

       Za možné podsouvání se omlouvám, snad nejsem jediný, kdo Váš příspěvek takto pochopil. Já prostě zastávám názor, že se “poradcem” může nazývat každý, kdo se tak cítí, pokud si je vědom odpovědnosti. Z Vašeho příspěvku jsem vycítil, že Vy to tak nevnímáte a jste spíš zastáncem toho, že PPZ a VZ se “poradcem” nazývat nemohou.

       0

       0
        | Odpovědět privátně
      •  Petr Pecina
       Účastník

       :-) Jsem PPZ a jednatel spol., která je IZ, a za poradce se považuji, neboť na základě svého vědomí a svědomí navrhuji svým klientům to, co bych na jejich místě dělal já osobně.

       Příklad se servírkou byl tedy nutné odlehčení situace, které jsem se snažil napovědět tím, že jsem napsal, že “hranice se mnohdy překrývají”.

       Přeji pěkný večer a dobrou noc.

       0

       0
        | Odpovědět privátně
  • Děkuji všem za Vaše reakce, ani jsem jich tolik nečekal! Mám toho teď povícero, ale na nabídky ke schůzce určitě budu reflektovat.

   Pěkný den

   2

   0
    | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account