Zobrazeno 3.594x

Označeno štítky: ,

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. This post has been viewed 3595 times Do diskuze (5 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  IvoN a poslední změna proběhla 8 roky, 4 měsíci. This post has been viewed 3595 times

 • Autor
 •  IvoN 
  Člen

  Konec převodů penzijka

  Návrh zákona o doplňkovém penzijním spoření přinesl mnoho překvapení. Mezi jedno z nich patří i ukončení možnosti převodu penzijního připojištění k jinému penzijnímu fondu dříve, než kdokoliv čekal.

  Ukryto v zákoně

  Podívejme se až na konec vládního návrhu zákona na paragraf 181 a na ustanovení o účinnosti.

  § 181 (1) Žádost o převod prostředků do penzijního připojištění u jiného penzijního fondu podle ustanovení § 24 zákona o penzijním připojištění lze podat nejpozději do 1 měsíce ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.

  § 183 a) ustanovení § 29 až 73, § 94 až 97, § 173 až 181, která nabývají účinnosti dnem jeho vyhlášení

  Jak malý odstavec 181 číst? V okamžiku vyhlášení zákona ve sbírce již bude možné zažádat o převod pouze do jednoho měsíce. Schválení zákona parlamentem, jeho případné odmítnutí senátem a následné přehlasování parlamentem, podpis prezidenta – to vše je možné stihnout do konce roku. Prakticky je tak možné, že od ledna/února 2012 nebude možné převést penzijní připojištění k jinému fondu.

  Klient tak bude čekat až na transformaci penzijních fondů (nejdříve 2013). Ale i po transformaci už nebude možné vstupovat do transformovaných fondů – ty budou pro nové účastníky uzavřeny (§179, odstavec 6). Převod bude možný pouze mezi novými účastnickými fondy bez garantovaného nezáporného zhodnocení.

  Závěrem ..

  Již pouze 5 až 6 měsíců bude možné převést penzijní připojištění k “lepšímu” penzijnímu fondu a získat nároky dle současných penzijních plánů. Vybírat se vyplatí, rozdíly ve zhodnocení jsou významné, jak ukazuje

  0

  0
   | Odpovědět privátně
 •  Martin Dratva 
  Účastník

  Není ale zatím vůbec jasné, jestli to projde. Každopádně dobře, že jste nás upozornil, já sám o podobné věci nevěděl.

  A informace mají dnes obrovskou cenu.

  0

  0
   | Odpovědět privátně
 •  Anonymní uživatel

  Jedovatý dotaz pane Nováku. Jak poznáte ten lepší penzijní fond? Já jsem na to totiž doposud nepřišel. Přijde mi, že ty penzijní fondy mají takovou míru informační otevřenosti, že o každém z nich nevím skoro nic. Když se podívám do výroční zprávy, tak tam je všechno tak obecně, že na základě takhle kusých informací je těžko můžu nějak porovnat. Historické zhodnocení? To je přece úplná blbost.

  Co se týče zákazu převodu. Na to lze nahlížet dvěma způsoby.

  1)Klient nebude moct přejít k “lepšímu” fondu. Otázka je, jak to pozná, když tuto schopnost nemají ani profesionální finančníci.

  2)Agresivní PF a zprostředkovatelé přijdou o byznys, jehož přidaná hodnota pro klienta je značně diskutabilní. A přidaná hodnota pro všechny účastníky PF značně negativní. Tyto převody za lepším totiž ročně generují absolutně zbytečně více než miliardu zbytečných nákladů, které hradí právě účastníci PF.

  2

  0
   | Odpovědět privátně
 •  IvoN 
  Člen

  Jestli je některý PF “lepší” než ten druhý je opravdu asi diskutabilní otázka a pravdou je, že klienti se v tomto opravdu mnoho nevyznají..

  Srovnání PF za rok 2010 je třeba zde:

  http://www.produktovelisty.cz/penzijni-pripojisteni/clanky/zhodnoceni-pf/363-vynosy-pf-za-rok-2010.html

  Já osobně svým klientů navrhuji jak uzavření, tak i případný přechod k Allianz PF.

  2

  0
   | Odpovědět privátně
  •  Anonymní uživatel

   Allianz je hitem mezi zdejšími. Já nebudu říkat, jestli je lepší nebo horší. Na rozdíl od většiny těch, co ho prodávají,jsem tu výroční zprávu tohoto fondu četl. Informačně to je udělané tak, aby to splňovalo informační povinnost. Ale přehledné to moc není. U fondů navíc chybí časová řada hodnot portfolia, přestože jí mají k dispozici. Bez toho si těžko můžeme udělat relevantní obrázek o kvalitě správy. Navíc i ty konkrétní pozice jsou rozepsány stylem dost vágním.

   BTW mě docela překvapilo, že představenstvo loni pracovalo zadarmo:-)

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Miroslav Kuba 
   Člen

   Chci se zeptat, pane Nováku. Pokud děláte penzijní fondy manželům, tak oba dáváte do Allianz PF.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
 •  IvoN 
  Člen

  Ano a nevidím v tom problém..

  I když vím, že zhodnocení prostředků hraje jen malou roli, přes to dávám hlavně přednost stabilitě – a tu jinde /s takouvou jistotou/ nevidím.

  A rozkládat rizika – zatím nevidím kam…

  Tak že – jistota + stabilita = jednoznačná volba

  2

  2
   | Odpovědět privátně
 •  Josef Hejcman 
  Člen

  Příjemné toto vědět. A když jsme u té stability. Které PF ještě pokládáte za stabilní kolegové a kolegyně?

  0

  0
   | Odpovědět privátně
Reklama

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account