Zobrazeno 3.055x

Toto téma obsahuje 4 diskutující a má 7 odpovědí. This post has been viewed 3056 times

 • Autor
  • Vážení kolegové,

   pro účel zpracování diplomové práce si dovoluji vás oslovit s prosbou o radu a podělení se o vaše zkušenosti z obchodních podmínek bank a pojistných podmínek.

   Hledám v praxi ujednání v podmínkách ( bankovních, pojistných), které klient mohl rozumně očekávat, ale bylo tomu jinak ( tzv. překvapivá ujednání).

   Uvedu příklad – v produktu pojištění podnikatelské odpovědnosti je zvyklostí, že pojišťovny nemají výluku na škodu způsobenou povodněmi, ale pojišťovna XY tuto výluku má. Podnikatel pojistné podmínky nečetl, předpokládal, že je to u pojišťovny XY tak jako u všech jiných pojišťoven. Při škodě způsobné povodněmi tak neobdržel pojistné plnění.

   Práci zpracovávám se zaměřením na produkty pro podnikatele, proto prosím o vaše zkušenosti z tohoto segmentu. Ponechávám na vás, zda se o zkušenost podělíte zde do komentářů, nebo napíšete soukromou zprávu. Předem děkuji za vaše cenné podněty a zkušenosti

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jiří Vařečka
   Účastník

   Omlouvám se, ale výše uvedený příklad NENÍ “Nečekané ujednání”.

   Pokud má podnikatel sjednané pojištění odpovědnosti, jedno zda to četl, nebo ne, tak to je vůči okolí (třetím osobám), potom pokud způsobí povodeň (berme že povodeň, záplava, zátopa v tomto případě jedno jest), potom on opravdu nemůže obdržet pojistné plnění z pojištění vlastní odpovědnosti (protože si to způsobil sám sobě).

   Za nečekané ujednání bych v tomto případě považoval, kdyby jakákoli pojišťovna XY toto plnila.

   :-)

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   • Je to dle právní terminologie, neočekávaná nebo tzv. překvapivá ujednání v obchodních podmínkách. Pokusil jsem se vše trochu zjednodušit, aby bylo alespoň trochu jasné o jaké příklady mi jde. Možná to zjednodušení nakonec nebylo úplně šťastně zvolené( mělo být pojištění podnikatelského majetku namísto odpovědnosti), ale snad ostatní pochopili záměr.

    Šlo mi hlavně o rozdíly např. ve výlukách a ustanoveních napříč konkurencí. To co je a není neočekávané ujednání v obecné rovině není jak to definujete. Věřím, že je tu velké množství odborníků, kteří přispějí vhodným příkladem.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
    •  ALEŠ KŘEČEK
     Účastník

     Konkrétní specifikace výluk u podnikateslkého majetku

     je složitější.

     Parametrů a možnosti nastavení, případně dodatků a ujednání ( specifické podmínky u smlouvy – tzn.úpis ) je nespočet.

     Narážíte spíš na změnu v NOZ a ….překvapivá ujednání v pojistné smlouvě.

     Nedá se to tedy shrnout, do přehledu.

     Pojišťovna vám u jedné smlouvy výluku odstraní, u dalších pěti ne……

     0

     0
      | Odpovědět privátně
     • Ano jedná se o překvapivé ujednání v pojistné smlouvě, to už jsem psal v předchozích příspěvcích. Výluka v podmínkách byl příklad, nemusí se nutně jednat jen o výluku. Když píšete, že např. pojišťovna vám u jedné smlouvy výluku odstraní a u dalších pěti ne, škoda že neuvádíte i konkrétní příklady těchto situací.

      0

      0
       | Odpovědět privátně
  •  Zbyněk Marjanko
   Účastník

   Milý kolego,

   pochybuji, že se Vám budou ostatní kolegové vypisovat…………, spíše si připravte v googlu dokument s připravenými odpověďmi….

   Ohledně nečekaných podmínek v PP, DPP, VPP pojišťovny u soudních sporů narazí, protože podle NOZ je přísněji hleděno na silnější stranu- což u adhezních smluv jsou pojišťovny. Až tedy na vyjímky, např. pojišťovna versus ČEZ.

   Asi tak.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   • Milý kolego,

    ano to pochopitelně vidím, že kolegové se tu nebudou vypisovat.Tedy aspoň ne veřejně, v soukromých zprávách jsem obdržel několik konkrétních informací, které byly přínosem.

    Ohledně toho dotazníku v google – možná se pletu, ale tato forma sběru informací se konkrétně pro tento záměr nehodí. Nebo pokud si myslíte něco jiného, tak jak by jste ten dotazník sestavil, aby byl z toho nějaký výstup?

    0

    0
     | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account