Zobrazeno 4.354x

Označeno štítky: , , ,

Toto téma obsahuje 7 diskutujících a má 8 odpovědí. This post has been viewed 4355 times

 • Autor
  •  Martin Viktora
   Účastník

   Zvedám hozenou rukavici Honzy Maňáka (a Ondry Záruby) – nabídka zodpovězení investičního dotazu a soutěž o nejzajímavější otázku… Můj dotaz berte jako zahřívací (mimo soutěž).

   Myslím, že nejen mne bude zajímat, jaké výnosy (výkonnosti) uvidí klienti na konci roku 2015 na svých výpisech z investičních účtů?

   Mohli byste prosím pánové udělat kvalifikovaný odhad? Jde mi zejména o fondy peněžního trhu a o dluhopisové fondy… U akcií je mi jasné, že že by odhad hraničil s věštbou…

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Ahoj Martine,

   to není snadná otázka …

   As relativně snadné to bude u fondů peněžního trhu. U těch SKUTEČNÝCH fondů peněžního trhu to bude o černé nebo červené nule. Proč? Krátkodobé dluhopisy nic nenesou. Například my odhadujeme, že průměrná výše indexu jednodenních půjček v eurozoně (EONIA) bude -0,12% p.a.

   Take u fondů s vyšším podílem rizikovějších krátkodobých dluhopisů to bude černá nula, u konzervativních peněžáků možná červená. Ale co se ještě dnes může jmenovat fond peněžního trhu? Víte někdo o nějakém?

   Dluhopisové fondy – to je už poměrně heterogenní skupina fondů a myslím, že jejich výkonnosti se budou dost lišit.

   Osobně nevěřím, že se úrokové sazby v eurozoně nějak zvednou, ECB bude každý měsíc vysávat dluhopisy ještě 1 1/4 roku. Čili dluhopisy velkých států EMU na 5-7 let budou stále hodně drahé.

   Dobře by se mohlo dařit i dluhopisům s kratší splatností, nárůst sazeb v USA je příliš nezasáhne.

   Docela levné jsou dluhopisy EM ekonomik. Veřím, že nárůst úrokových sazeb v USA je u nich docela dobře zaceněný. Nejvíc bych se asi bál amerických delších vládních dluhopisů a obecně delších dluhopisů v USD.

   Ale to je hodně o americké centrální bance a o načasování prvního nárůstu tamních sazeb.

   Myslím, že s pojmem dluhopisový fond si nějakou dobu nevystačíme. V jejich výkonnostech budou velké rozdíly, v závislosti na délce dluhopisů, měně, kvalitě emitentů, flexibilitě správce i fondu. Kdybych měl tipnout výkonnost dluhopisového trhu jako celku, asi bych čekal mírně negativní výkonnost odteď do konce roku.

   1

   0
    | Odpovědět privátně
   •  Libor Bareš
    Účastník

    Když se koukám na dluhopisový index – http://www.ceskydluhopisovyindex.cz tak za poslední necelý měsíc ztratil skoro celý výnos na rok 2015. Podívám-li se na tabulku dluhopisových titulů, tak až na slabé výjimky to padá všechno. Něco se už děje …

    1

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Jan Maňák
     Účastník

     Ano, děje. 10- leté německé vládní dluhopisy v polovině dubna nesly 0,05% a dnes překonaly 1%. Asi to vypadá jako malý pohyb, ale promítněte si 1% nárůst do nárůst sazeb hypoték a uvědomíte si, že to může být fakt problém.

     Nízký výnos nenese tolik, aby pokryl kapitálovou ztrátu z růstu cen dluhopisů. Takže velkou část těch dluhopisových fondů to bolí …

     2

     0
      | Odpovědět privátně
     • A jaký vliv to může mít na hypotéky? A jak rychle?

      Zjednodušeně: banka přemýšlí, zda půjčit státu za 0,05 p.a. nebo občanovi za 1,50 %. Když nyní může státu půjčit za 1,00, tak za kolik bude ochotná půjčit občanovi?

      Rychlost asi závisí na marketingovém oddělení a politice poskytování nadstandardních slev.

      Můžeme z něčeho vytušit, zda je to jen dočasný výkyv jako na jaře 2013 nebo zda se prostě vracíme k normálu?

      0

      0
       | Odpovědět privátně
      •  Jan Maňák
       Účastník

       Já se kloním k tomu, že je to výkyv. Proč? Protože ECB řekla, že skoupí 60 miliard EUR každý měsíc, celkově okolo 1,2 bilionu EUR. To je přes polovinu vládních dluhopisů, které jsou ke koupi na trhu. Těch je celkově vydaných asi 8 bilionů, ale většina, okolo 6 bilionů leží v portfoliích do splatnosti a investoři je neprodají.

       Takže v momentě, kdy dluhopisy nesly málo, přišel kupec, který řekl, že skoupí vše co ponese aspoň “minus 0,20% p.a”. Tedy kupec, který jde nakupovat s vědomím ztráty, pouze říká, jakou hranici ta ztráta nesmí překročit.

       Za téhle situace budou výnosy dluhopisů konvergovat z těm -0,20%, aspoň ty nejlepší, německé. Za rok touhle dobou bude těch dluhopisů akutní nedostatek.

       Ale na druhou stranu vsadit si na to nechci. Vydělat se dá jen ten rozdíl mezi dnešním +1% a teoretickým minimem -0,2%, naopak ztráta v případě nějakého nečekaného vývoje je takřka neomezená.

       A banky? pravděpodobně se s hypotékami budou nadále přebíjet. Zvláště ty české nemají co kupovat, české výnosy jsou nízké. Tyhle nárůsty výnosů asi budou chladit nějaké akční slevy. Na druhou stranu se mi zdá, že výnosy už nemají moc kam klesat …

       1

       0
        | Odpovědět privátně
  •  Lukáš Paldus
   Účastník

   Vidím to stejně. Nějaká anomálie. Především ale je potřeba si uvědomit, že tak i tak jednou růst sazeb přijde. Potom to bude zajímavé. Je otázka, kolik lidí v portfoliích řeší duraci:)

   2

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Ondřej Záruba
   Účastník

   U dluhopisových fondů bude rok 2015 zřejmě horším. Už když se podívám teď v necelé polovině roku na jejich výkon, tak nemají dobře našlápnuto. Pozvolný růst úrokových sazeb snižuje hodnotu jejich aktiv. Nákup nových aktiv do portfolií nenese ale žádný zisk, který je schopen vydělat na náklady spojené s fondem.

   Výkon fondů za rok 2015 pro dluhopisová portfolia bych viděl mezi -2% až 1%. U korporátních dluhopisů s investičním ratingem 2%-4%. U high yield 3-5%.

   Bavím se o evropských fondech.

   Akciové těžko soudit. Záleží, jestli přijde na podzim korekce.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jiří Prášil
   Účastník

   Horizon Access Fund China je asi největším skokanem roku, je to až neuvěřitelné.

   http://www.csob.cz/cz/fondy/Akciove-fondy/Stranky/BE0948467015.aspx

   Kdybych měl křišťálovou kouli, tak už mám zainvestováno.

   2

   0
    | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account