Zobrazeno 6.743x

Označeno štítky: ,

This topic has 6 diskutujících and 13 odpovědí. This post has been viewed 6744 times

 • Autor
  • Dobrý večer všem,

   na jaře jsem se svojí skupinou 13 lidí odešel po sedmi letech ze stavební spořitelny. Z dnešního pohledu musím konstatovat, že jsem se nechal spolu se svojí skupinou opít rohlíkem a sliby mediálně hodně propírané MLM firmy, kam jsme nastoupili. Před dvěma měsíci jsem se setkal s kolegou z oboru, který za tytéž produkty a produkci dostává jednou tak vysoké provize (pracuje přes servisní organizaci – brokerpoola). Seznámil jsem s touto skutečností i své spolupracovníky a krve by se v nás nedořezal. Je mi jasné, že něco si firma bere vždycky, ale tolik ? Za co ? Po vzájemné domluvě a pečlivém zvážení jsme se všichni do jednoho rozhodli odejít, za půlku vážně pracovat nebudeme. Potřebuji poradit s jednou věcí: úmysl odejít včetně důvodů jsem jak muž muži sdělil svému oblastnímu řediteli. Reakce byla okamžitá – zastavení výplaty všech provizí co jsou na cestě a samé naschvály, vyhrožování a zastrašování. Má na to firma právo ? Může nám firma zadržovat cca milion na provizích za minulý měsíc, když jsou smlouvy živé, řádně placené a práci jako takovou jsme odvedli ? Pochopil bych to v případě, kdyby něco spadlo, ale takto dopředu se mi to nelíbí. Pochopil bych to u životek, ale těch máme v produkci cca do 25%, zbytek jsou investice, majetkové pojištění a nejvíce hypotéky a stavební spoření a úvěry z nich. Jak si může firma zadržet provize za storna, ke kterým nedošlo ? Má s tím někdo z vás zkušenost ? Má smysl to řešit přes právníky či soudní žalobu ?

   Rozhodnutí vstoupit do MLM bylo jednoznačně mým nejhorším rozhodnutím, které jsem ve svojí pracovní kariéře udělal. Jen samé sliby a sliby a skutek nikde, faleš a laciné poplácávání po zádech za BJ, což jsem bohužel prokouknul až posléze.

   Děkuji za případnou radu.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Artur Petržilka
   Účastník

   Dobrý večer anonyme.. Odpovím jen stroze..

   Nejprve bych si důkladně přečetl smlouvu s onou MLM společností, se kterou jste uzavřel smlouvu. Tam by to mělo být jasně napsáno – práva a povinnosti obou stran. Pokud jste podepsal, že firma může zadržet provize po obdržení výpovědi, tak s tím už asi nic neuděláte, ať se Vám to líbí nebo ne.. :( Ve smlouvě o obchodním zastoupení s OVB to např. je … (zadržení provizí po dobu jednoho roku nebo dvou let)

   Takže přečíst smlouvu – pokud druhá strana jedná proti právně, můžete zakročit – začít vyhrožovat Vy …

   Dejte pak zprávu, čeho jste se ve smlouvě dočetl… zatím z Vás mám pocit, že jste si ji moc nepřečetl..

   2

   1
    | Odpovědět privátně
   • Pane Koláři, Vy jste jeden z těch, kdo tady nejvíc znají mapu. Fakt je možný, že pokud je zprostředkovatel u brokerpoolu, dostane za investičko třeba dvouletý pojistný? Ano, znám produkt od nejmenované zelené pojišťovny pro nejmenovanou oranžovou chátru s nákladovostí 300%, ale ten už dávno zahučel do propadliště dějin a měl jsem dojem, že nic podobnýho už nemůže existovat … :)

    Sorry, patřilo to o příspěvek níž, snad to nevadí.

    1

    0
     | Odpovědět privátně
    • Profilové foto
     Anonym

     Dovolím si reagovat, přestože dotaz směřujete na pana Romana Koláře. Provize ve výši 200% ročního pojistného vyplácené přímo poradci jsem ještě neviděla, ale viděla jsem tuto částku vyplácenou přímo firmě a ta dala poradci třeba 100, 130 nebo 160%. U nás ve firmě je za investičko proplácena poradci nejnižší provize 125% a nejvyšší 150% takže samotná firma musí mít podle mě provizi od 180% a výš. Nejvyšší provize máme co vím od MetLife Amcico, Uniqa, Generali a Pojišťovny ČS, takový střed je pak AXA, Kooperativa a Allianz, “malé” provize máme od ING a Aegonu, ale ty stejně skoro vůbec nesjednáváme. Další věc je, že pokud u některé pojišťovny uděláte za kalendářní rok vyšší produkci než v tom předchozím, tak vám tato pojišťovna po vyhodnocení pošle ještě dodatečné provize za rozdíl v nárůstu kmene a produkce a když započítám i tyto provize, které chodí někdy v lednu či únoru každého roku, tak jsme provizně hodně nad 200% ročního pojistného. Samozřejmě je jasné, že každý spolupracující partner nebo firma má s pojišťovnou dojednány svoje individuální provizní podmínky a pokud vás znepokojuje výše těchto provizí tak vězte, že pojišťovnám to vůbec nevadí a jsou absolutně v pohodě, vždyť to stejně zaplatí klient ze svých plateb, ne ?

     0

     0
      | Odpovědět privátně
     • Vzhledem k tomu, že jsem v investičku udělal investiční složku v jednotkách případů z několika set (příspěvek zaměstnavatele), tak mě poplatky zas tak nepálí. :)

      Jaká je tedy pro Vás akceptovatelná výše provize?

      0

      0
       | Odpovědět privátně
      • Profilové foto
       Anonym

       Upřímně: nevím a netuším. Výši provize si dojednává vedení společnosti s každou pojišťovnou zvlášť. Co jsem pochopila, tak to funguje jako takové malé obchodní vydírání ve smyslu “jsme schopni vám za rok přinést na životní produkci tolik a tolik, ale chceme provize v té a té výši, dáte nám je ?”. Anebo varianta dvě: pojišťovna A nám za takovouto roční produkci na IŽP nabízí provize ve výši 150%, pokud nám dáte víc, tak to nebudeme nosit do pojišťovny A ale k vám”. Problém je v tom, že se provizní spirála dostala do takových výšin, že už to přestává být únosné pro pojišťovny i pro klienty, možná proto je na cestě novela zákona, která by celkovou nákladovost (do které spadá i provize) měla zastropovat. Odpovězte si sám, jestli Vám příjde morální dostat za sjednání smlouvy IŽP na 1.000,-Kč/ měs. provizi ve výši až 18.000,-Kč. Někomu to příjde normální i morální, někomu ne, jinému to zase připadne málo a klidně by chtěl i provizní dvojnásobek, je to těžké.

       0

       0
        | Odpovědět privátně
      • OK, tak abych si to úplně vyjasnil. Přešel jste do MLM a předpokládám, že jste nezačal jako úplný ucho na nejnižší obchodní pozici, ale nabídli Vám nějakou manažerskou cca na dvou třetinách kariérního žebříčku. V brokerpoolu byste dostal za investičko 180% a nyní dostáváte 90%. To je ten hlavní důvod, proč jste začal uvažovat o odchodu?

       Já se provizně pohybuju pod 100%, přijde mi to OK a dá se s tím solidně vyžít. Co si nechává firma mi přijde naprosto morální a obhajitelné. Ale 200% celkově to určitě není…

       1

       2
        | Odpovědět privátně
      • Profilové foto
       Anonym

       Tak pane Polický, nepřešel jsem, nýbrž jsem přešla, jsem totiž žena (pokud jste to stále nezaregistroval z mého textu). Po pár letech jsem odešla z MLM a zakotvila u makléřské společnosti, název ani velikost není podstatná. Nejsem na manažerské pozici (na práci s lidmi už nemám nervy), ale firma mě na základě předchozích výsledků, kvality kmene a platební kázně mých klientů nabídla nejvyšší provizní podmínky určené pro obchodníky. Píšete, že za IŽP dostáváte pod 100% a dokážete s tím solidně vyžít. Víte, mě je vážně jedno, kolik a za co dostáváte provizi a v jaké výši, to je vaše věc. I kdyby jste dostával 300% za produkt XY, je mi to jedno, budu Vám to přát a pokud tu možnost máte, tak byste byl sám proti sobě. Já přešla díky férovému jednání majitelů firmy, mají charakter a drží slovo, což o svých předchozích šéfech v MLM nemůžu říct ani náhodou, tam to byla samá lež, intriky a manipulace (od bodových jednotek, produkce až po soutěže a incentivy).

       1

       0
        | Odpovědět privátně
  •  Roman Kolář
   Účastník

   Těžko se k tomu píše nějaké rozuzlení, protože nevíme, jak to máte postavené ve smlouvě.

   Škoda, že jste sem nenapsal dřív, protože všichni, co tím prošli, by Vás varovali, před takovým přímým sdělením a následnými obtížemi. To, že jste odcházeli ve skupině, Vám dávalo šanci na elegantní přechod s daleko menšími ztrátami. Mohli jste někoho poslat tzv. napřed.:-) To už ale nyní nemá cenu řešit. Rozhodující zřejmě bude smlouva, mrkněte na to, jak to tam máte upraveno s provizemi v případě odchodu. Technicky pochopitelně důvod k zadržení u smluv, kde není žádné storno, neexistuje, ale existuje důvod storna celkového, které za Vámi “visí” a to je dáno celkovým objemem možných storen. A pokud je to upraveno ve smlouvě, tak se obávám, že se na dva roky s těmi penězi budete muset rozloučit. Jestli má smysl to řešit přes právníky Vám právě nejlépe řekne ten právník, ale i kdyby to smysl mělo, otázkou je, jak dlouho to bude trvat a zda Vám to nepřinese neúměrně nervů, stresu a času. Já bych sebou jako odměnu za zadržené provize vzal nějaké další spolupracovníky. :-))

   1

   0
    | Odpovědět privátně
   • Profilové foto
    Anonym

    Už se pane Koláři stalo, k odchodu se chystá další kolega manažer včetně skupiny a další je ve fázi obrovského brouka v hlavě. Když jsem mu ukazoval rozdíl v provizích, tak mě nařknul z falza, prý to není možné. Zařídil jsem mu setkání s majiteli brokerpoolové firmy a ti mu provize potvrdili včetně garance jejich pobírání v případě přechodu. Informace se šíří rychle a jeden z manažerů už k brokerpoolovi zanáší. Nevěděl jsem, že MLM firma ve které končíme má z brokerpoolů takový strach a vnímá je do budoucna jako velkou hrozbu. Nikdy jsem neviděl našeho oblasťáka tak nervózního a rozhozeného. Vypadá to, že se cítí ohrožený, a to dost.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
   •  Ivan Špirakus
    Účastník

    smlouva a “právo” jsou jedna věc a reálná vymahatelnost v dohledné době pak bohužel věc druhá…… :(

    ale nejde mi do hlavy, že člověk se 7 lety praxe v SS a 13 kolegy se v roce 2012, kdy se na internetu dá za pár hodin zjistit vše potřebné, nechá takhle snadno “opít rohlíkem” …

    4

    0
     | Odpovědět privátně
    • Profilové foto
     Anonym

     To mi raději ani nepřipomínejte, dal jsem na to, že kolegu, který mě s přechodem od SS oslovil jsem měl jako kolegu ve SS, taky manažera, který však odešel o rok a půl dříve a letos mě oslovil. Prostě jsem mu věřil, předtím jsme spolu strávili spoustu let, důvěřoval jsem mu a smlouvu jsem prolítnul jen světem letem. Draze vykoupená zkušenost, já vím, byla to moje blbost. S kýmkoliv z branže se dnes bavím tak jej od MLM poradenských firem odrazuji, nikoliv pro moji blbost při podpisu, ale o neuvěřitelných rozdílech ve výši vyplácených provizí a to u všech produktů. Někde jsem tu dnes četl v nějakém příspěvku přirovnání MLM k darmožroutům a parazitům a souhlasím s tím. To co si firma nechává je prostě nemorální a neobhajitelné v kontextu toho, co nám za to firma dává a poskytuje zpět.

     0

     0
      | Odpovědět privátně
     •  Ivan Špirakus
      Účastník

      tak v tomhle případě to chápu, zdá se, že pro Vás osobně jsou vztahy s kolegy velmi důležité a proto jste tak snadno “uvěřil” …

      každopádně, byť se to zdá možná nelogické, bych Vám teď doporučil spíše soustředit se na pozitivní věci a budoucnost, než na spory s bývalou MLM firmou – tedy nastavit si strukturu nové firmy a rychle obnovit cash flow – na žaloby a právníky pak bude času dost…

      3

      0
       | Odpovědět privátně
  •  Jiří Vařečka
   Účastník

   Zdravím anonyme.

   Nechci strašit, ale mohl by být ještě jeden problém.

   Jak to máte s konkurenční doložkou ???

   A jak psal Artur a Roman, opravdu jste to měl řešit předem a jinak.

   4

   0
    | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account