Zobrazeno 6.041x

Toto téma obsahuje 6 diskutujících a má 10 odpovědí. This post has been viewed 6042 times

 • Autor
  •  Michal Pačíska
   Účastník

   Dobrý den, včera do našeho rodinného domu vrazil blesk, a nyní nefunguje satelit,3 televize a jeden počítač. Dnes jsme se dozvěděli, že elektronika odešla i sousedním domům v okolí. Výpověď jednoho souseda dokonce zněla, že do našeho domu vrazil kulový blesk.

   Náš dům je pojištěn proti úderu blesku a poškození elektroniky až do výše 70. tis, cena elektroniky se do limitu vejde. Chtěl bych se Vás zeptat, jestli je možné, že pojišťovna bude krátit nebo vůbec nevyplatí pojistné plnění. Je pro plnění od pojišťovny nutná revize hromosvodu za posledních 5 let?, případně kvůli jakému důvodu by se mohla pojišťovna vyhnout plnění. Jedná se o pojištění od České pojišťovny.

   Děkuji Vám, za rady.

    | Odpovědět privátně
  •  Roman Kolář
   Účastník

   V první řadě si pročtěte pojistné podmínky, jak to definují a co vyžadují, typů pojistných smluv je celá řada, nevíme, co máte za produkt. Pokud je prokazatelný úder blesku, pak se bude plnit z pojistného rizika úder blesku. Zjišťuje se to podle tepelně mechanických stop, už jsem měl doma tu čest :-) Vaši sousedi ale budou pravděpodobně potřebovat mít na smlouvě pojištěno přepětí, jinak jim pojišťovny plnit nebudou. Pokud by se úder blesku neprokázal, týkalo by se Vás totéž.

   Píšete o pojištění domu… jen bych připomněl, že počítač, satelit, televize apod. jsou součástí vnitřního vybavení a tedy pojištění domácnosti. Bude záležet i na stáří věci a její amortizaci, pokud poklesne pod určité procento (50%), bude se plnit v časové ceně, resp. náklady na její opravu do výše časové ceny.

   Revize hromosvodu, pokud se dobře pamatuji, není povinná.

   Abych to tedy nějak uzavřel, podle mě pojišťovna bude plnit, pokud nalezne tepelně mechanickou stopu a v případě, že některá z těch věcí bude starší, uplatní na ní amortizaci. Vašim sousedům budou plnit jejich pojišťovny, ale pouze do výše pojistné částky, kterou mají sjednánu na přepětí.

    | Odpovědět privátně
   •  Jiří Vařečka
    Účastník

    Přesná odpověď Romane.

    Pokud blesk – potom musí být ty „tepelně mechanické stopy“.

    Pokud přepětí – potom je potřeba jasně definovat poškozenou elektroniku (elektrotechniku), která patří do vybavení domácnosti a která k nemovitosti.

    Doporučuji Vám aby jste udělat hlášení této PU společně s někým zkušeným v oboru – na slovíčku opravdu záleží.

     | Odpovědět privátně
  •  Jiří Vařečka
   Účastník

   Ještě bych se Vás, pane Pačístko, chtěl zeptat, jestli již máte zpracované odpovědi z ankety tak, že by jste je zde mohl zveřejnit.

   Předem děkuji za odpověď.

   JV


   https://poradci-sobe.cz/diskutujeme/topic/anketa-o-financnim-poradenstvi/

    | Odpovědět privátně
  • Nedávno jsem řešila škodu po přepětí ve vlastní domácnosti,stalo se to po plánované odstávce elektřiny po zapnutí elektriky odešla krabička na satelit,k tomu,že se jedná o škodu z přepětí a věc je neopravitelná se vyjadřoval servis.Mám Allianz v Exklusivu,plnění bez problému na novou cenu.

   Nebyli jsme jediný komu odešel nějaký spotřebič,ale snad jediní komu zaplatili bez problémů.Ostatní pojišťovny buď uplatnili amortizaci,nebo byli poškození překvapeni velmi nízkým limitem plněním na elektrické spotřebiče,popř. až po pojistné události zjistili,že pojištění domu není totéž co pojištění domácnosti.

   Kvalitní pojištění je prostě základ.To že má soused o pár stovek levnější pojištění domu ještě nemusí být výhra.

    | Odpovědět privátně
  •  Martin Viktora
   Účastník

   Já jsem se zase setkal v jednom případě s jiným přístupem: při běžné prohlídce kotle dotaz na technika: co tak asi na tomto typu kotle v nejbližší době odejde?

   Odpověď: No, asi základová deska – za rok či dva. To se stává často. A to bych vám doporučil mít pojištění stavby, která kryje i přepětí. Z toho to půjde uhradit, umím to zařídit.

   Někdy bych nechtěl být v kůži pojišťovny.:-) Ale třeba to byl jen provokatér.:-)

    | Odpovědět privátně
  •  Michal Pačíska
   Účastník

   Věc zatím vypadá dobře, místo úderu blesku na našlo bez problému, takže jde o škodu způsobenou od zásahu blesku. V této situaci nezávidím sousedům, kteří neměli tušení, že pojištění domácnosti nezahrnuje i přepětí a co to znamená. (Což jsme se dozvěděli až od likvidátora). Starší pojistky (rok 2006 a starší) od ČP, nemají přepětí vůbec zahrnuto v pojistné smlouvě na domácnost. Sami jsme tedy neměli škody přepětím v naší smlouvě, řekněme, že takové štěstí v neštěstí.:)

    | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account