Zobrazeno 20.175x

Označeno štítky: ,

Zvolené téma obsahuje celkem 12 odpovědí. This post has been viewed 20176 times Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Petr Klatovský a poslední změna proběhla 4 roky, 11 měsíci. This post has been viewed 20176 times

  • Autor
  •  Petr Klatovský 
    Účastník

    Vážená poradenská komunito :-),

    nedávno jsem se setkal s případem, kdy si poradce OVB (po pár měsících v oboru) na základě doporučení své vedoucí uzavřel IŽP s pojistným 100.000,-/rok (bez pojistné ochrany).

    Tedy pojistník = pojištěný = zprostředkovatel.

    Setkal jste se už někdo se smlouvou, kde poradce sjednává smlouvu sám sobě?

    Je taková smlouva vůbec platná?

    Existuje nějaký obecně platný dokument / zákon, který říká, zda je tato situace přípustná nebo nelze sjednat pojištění sám sobě?

    Cílem je samozřejmě zrušit smlouvu od počátku, nejprve však zjišťujeme co nejvíce informací, abychom pak mohli zvolit správnou cestu…

    Děkuju a přeju úspěšný rok 2015!

    0

    0
     | Odpovědět privátně
  •  Ivan Špirakus 
    Účastník

    většina pojišťoven toto tzv. “samosjednání” přímo zakazuje ve smlouvě o spolupráci, ovšem obvykle se to řeší tak, že je pod smlouvou fakticky podepsán někdo jiný (třeba ten vedoucí)

    Obecně je právní otázka, zda člověk může být sám sobě zprostředkovatelem, kde je tam pak odpovědnost atd. ….

    Také by to mohlo být přímo protizákonné (pokud by byly důkazy,že to po něm chtěl ten vedoucí) vytváření tzv. pyramidových struktur dle zákona 38:

    § 26

    1 d) vyžaduje od osoby, která se má podílet na zprostředkovatelské činnosti v pojišťovnictví, složení vstupního poplatku jako podmínky výplaty příštích odměn za tuto činnost,

    jako “vstupní poplatek” se považuje i uzavření vlastního pojištění

    5

    1
     | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář 
      Účastník

      Dobrý den Ivane, to, co jste tu zrovna tak hezky objasnil, se léta provádí v samospotřebitelských systémech, jen to podepíše někdo jiný a nikde to není definované tak, aby se toho někdo mohl chytit. A obchodník obvykle mlčí, protože kus provize, která by jinak skončila celá v rukou nějakého zprostředkovatele, skončí v jeho kapse. Ono to už pár tisícovek za přepracování všech pojistek hodí ;-). A storna moc nebudou, protože peníze se utratí a kdo by je chtěl z vlastního pojištění vracet, že?

      2

      0
       | Odpovědět privátně
  •  Jiří Vařečka 
    Účastník

    Krásná otázka na právníka:

    “může si sjednat a podepsat smlouvu jedna a ta samá osoba?”

    Já osobně se domnívám že NE – nejsem právník, vyslovuji zde pouze můj názor, bez jakéhokoli doporučení.

    Již jen proto, zda si tento člověk může sám sobě ověřit platnost OP? Nebo jak sám sobě udělá zápis z jednání?

    Plus vše výše popsané, jak napsal pan IŠ.

    Pokud si jí ale sjednal vědomně a sám sobě, potom by se i mohlo stát, že Vaše snaha o zrušení od počátku nebude nic platná, protože to udělala sama sobě osoba znalá.

    Případné uplatnění škody z jeho pojištění odpovědnosti, kdy ale je stav: poškozená osoba =pojistník = pojištěný = sjednatel = jedna a ta samá osoba, tím pádem také není možné – určitě to je ve výlukách.

    4

    2
     | Odpovědět privátně
  • Profilové foto
    Anonym

    Vaše historie:

    MM pojištovací, BC apod další sračky.

    Možná jste vyjímka, která chce jasné řešení v případu. Vaše téma mi připadá jako pohádka o sněhurce a 7 trpaslících (horror i porno).

    Pohybuji se v této branži hafo let, navrhnu Vám toto z pohledu onoho nadřízeného. A bude se Vám chtít zvracet a nepřiznáte pravdu. Je to daň za poradenství (draze zaplacené) zdarma a pokřivené provizní poradenství v ČR.

    Pokud někdo sjedná pojistku 100.000Kč/R, dělá to nejspíše asi úmyslně:

    1) provize činí až 200% z roční platby. Ten agent se asi domluvil, jak píšete a dostane cca až 150% z roční platby = 150000 Kč (koupí si fáro = tj. auto). Další rok získá provizi získatelskou, asi cca 20% z roční platby = 20000 Kč. Zajede si se svým vývojcem (rozumnějte nadřízeným) na Grand Canaria, tam ho ožere a získá další “zaručené informace” k získání ne. To se za JEDNU smlouvu vyplatí!

    2) Je ten váš kamoš tak blbej (asi jako vy), že vás naverbuje a budete loupat krupicu i s ním :D Za rok budete na tento web nadávat a tukat na čelo s tím, že máte vyděláno na Ferrari, Masserati a Lambo a navrch Crand Canaria gratis. Neodsuzujte a čtěte dále:

    Otázkou je, kam Vaše kroky budou směřovat? Provize jsou vyšší, než pár stovek za radu. Budete v pokušení. Nestujte na místě a jděte do toho srdcem a zkušenostmi.

    Jsem byl k vám upřímný, ale tak to potřebujete vidět. Nehleďte na MLM a POOL. Stejně zákon bude za pár let stejný pro obé strany.

    Těším se vaše reakce (nyní i za rok) pane Klatovský :D Servus!

    2

    9
     | Odpovědět privátně
    •  Petr Klatovský 
      Účastník

      Děkuju pánům IŠ a JV za podnětné příspěvky.

      Primárně se chceme zaměřit na to, zda je “samosjednání” vůbec možné a po právní stránce platné. Již jsem obdržel obecné vyjádření ČNB a i oni mj.píší, že je otázkou, zda může být poradce sám sobě zprostředkovatelem a zajímaly by je bližší informace k prošetření těchto praktik vedoucích…

      Pokud se případ z tohoto pohledu nikam neposune, začne to býv.poradce řešit z té strany, že prokáže, že mu toto poradila jeho vedoucí a bylo to běžně používanou praktikou v této skupině.

      Ano, poradci se asi líbila zajímavá provize z takové smlouvy, ale vzhledem k tomu, že byl nový v oboru a “mladé ucho”, byl snáz oklamatelný a těžko by ho napadlo, že si někdo dovolí (resp.že je možné) doporučit v tak veliké a významné společnosti (OVB) a následně i přijmout v pojišťovně nějakou nekvalitní smlouvu. Nehledě na to, že to byly peníze člena rodiny – zkuste se do toho, Anonyme, vžít :-).

      Má historie má své důvody a je výsledkem určitého vývoje, změn apod.

      A druhou část jsem, Anonyme, asi nepochopil. Mně se takové praktiky rozhodně nelíbí a osobně v tomto případu nefiguruju… dále tuto část nehodlám komentovat.

      3

      0
       | Odpovědět privátně
    •  Vladimír Švorba 
      Účastník

      Upřímný anonym, to je krásné slovní spojení…

      2

      0
       | Odpovědět privátně
  •  Roman Kolář 
    Účastník

    Pokusím se k tomu ještě něco laicky napsat. ;-)

    Pokud jsme se do takové situace dostali, vznesli jsme dotaz na konkrétní pojišťovnu a pokud se pamatuji, tak stanovisko pojišťovny bylo většinou zamítavé. Myslím, že někde existuje i řešení, kdy to někdo další spolupodepisuje. Pokud daná smlouva je podepsána obchodníkem, pak to vypadá, že to daná pojišťovna připouští (může jít ale stejně tak o přehlédnutí taxátorem, v podstatě jde o to, že si musí všimnout shodného podpisu v obou kolonkách. První, co bych tedy udělal, je zjistit, jaký je k tomu postoj dané pojišťovny. Pokud napíše, že je to nepřípustné, pak bych jednal přímo s pojišťovnou o stornu smlouvy od počátku a možná nebude ani nutné to dále právně pitvat (jen laická úvaha)

    Co se týká záznamu, tak v tom bych až tak neviděl problém, protože stížnost podle mě odpadá, z hlediska právního logicky nikdo sám sebe nemůže žalovat. (ale chtěl bych takové soudní řízení vidět :-) )

    A ještě malý dovětek. Např. Česká spořitelna nepřipouští podpis pojistníka a zároveň sjednatele na životním pojištění u DPS to ale projde, přičemž i u DPS musí existovat záznam z jednání a vyplněný inv. dotazník.

    (bez záruk, ale pátrám ve své paměti, že jsem se na to u této společnosti a obou produktů již v minulosti dotazoval a dostal na to výše uvedenou odpověď).

    1

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Petr Klatovský 
      Účastník

      Podařilo se mi získat informaci, jak je to u Allianz:

      “samosjednání” smluv v rámci Allianz pojišťovny není možné. Toto opatření se řídí Provizním řádem Allianz pojišťovny. Smlouva životního pojištění, která by byla “samosjednáná”, bude při zpracování (taxaci) odmítnuta k počátku pojištění. Resp. by bylo nutné pojištění sjednat znovu.

      – nyní čekáme na odpověď pojišťovny, u které byla tato smlouva sjednána…

      – na poslední straně smlouvy jsou blízko u sebe 3 shodné podpisy (zprostředkovatel, pojistník a osoba oprávněná převzít návrh), takže běžně pozorný taxátor by si toho měl všimnout :-)

      1

      0
       | Odpovědět privátně
      •  Petr Klatovský 
        Účastník

        Máme vyjádření od pojišťovny, kde byla smlouva sjednána: “identifikace musí být provedena odlišnou osobou od pojistníka. Bez této identifikace není možné nabídku akceptovat a proto smlouva nevznikne.”

        A dále: “Identifikace vychází ze zákona AML. Dalším zásadním dokumentem je Záznam z jednání. I tento musí sepsat jiná osoba, než je osoba pojistníka. V tomto případě je tedy trošku kostrbaté sjednávat nabídku na uzavření smlouvy sám sobě. Nedává to smysl. Někod musí s pojistníkem sepsat záznam z jednání, na základě kterého mu doporučí sjednání určitého produktu. V tomto případě, ale nebude korepondovat osoba doporučující a osoba sjednávající.”

        2

        0
         | Odpovědět privátně
        •  Roman Kolář 
          Účastník

          Co je myšleno pod pojmy osoba doporučující a osoba sjednávající?

          Co se týká záznamu pojišťovny, tak ty jsou většinou velmi jednoduché, některé softwary to tam naškrtají samy, připíše se k tomu jedna věta a podpis. Pak ten, kdo podepisuje smlouvu, podepisuje i ten záznam.

          Pokud se jedná o záznam v režimu PA, kdy obchodník pracuje pro více pojišťoven, pak pokud to podepisuji obchodníkovi, který chce dělat sám sobě smlouvu, tak tam nic nedoporučuji, protože ten, komu ji sjednávám, má licenci, já pouze kontroluji jeho údaje, totožnost, op…

          To je ale vcelku jedno, dopadlo to zřejmě tak, jak jsem napsal výše… pojišťovna to neakceptuje, smlouva nevznikla, tudíž by měla zaniknout od počátku. Pokud ji pojišťovna akceptovala, zřejmě došlo k tomu, o čem jsem se také zmínil, někdo na taxaci si toho nevšiml.

          2

          1
           | Odpovědět privátně
        •  Jiří Vařečka 
          Účastník

          “identifikace musí být provedena odlišnou osobou od pojistníka. Bez této identifikace není možné nabídku akceptovat a proto smlouva nevznikne.”

          To jsem rád, že se můj prvotní, nyní očervenopalcovaný, názor výše, o identifikaci a záznamu z jednání potvrdil.

          To by tedy znamenalo, že tu smlouvu můžete nechat stornovat od počátku. Tedy pokud si “opravdu vše udělal úplně sám”.

          Tak schválně, jak se nyní pojišťovna zachová?

          3

          0
           | Odpovědět privátně
          •  Roman Kolář 
            Účastník

            Odstornuje to od počátku, protože pokud tuto odpověď vydala jako svoje stanovisko, tak smlouva nemůže pokračovat. Zajímalo by mě ale, jak je to u DPS a investic, protože tam to nikomu nevadí (alespoň u některých společností) a záznam se tam pořizuje rovněž.

            1

            1
             | Odpovědět privátně
Reklama

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account