Zobrazeno 4.900x

This topic has 8 odpovědí, 6 diskutujících, and was last updated 8 months by Roman Kolář. This post has been viewed 4901 times

 • Autor
 •  Jiří Stupka
  Účastník

  Dobrý den milí kolegové,

  chtěl bych se zeptat, jestli se mezi vámi najde někdo, kdo by měl osobní zkušenost nebo odjinud věděl, jak je to s daněmi a hlavně vyplácením například provizí z investic, když se přeruší na několik měsíců živnost. Pokud se člověk zároveň odhlásí z platby sociálního (úplně), zdravotní sníží na minimum (někde kolem 1000 Kč), živnost bude pozastavena z důvodu zahraniční cesty, na úřadě práce by se dle mých informací nemuselo přihlašovat. Můžou být dál standardně vypláceny provize za práci, která byla odvedena již v dřívějším období anebo následné provize např. z investic? Děkuji za každé info do diskuze.

  0

  0
   | Odpovědět privátně

  Já si myslím, že mohou. Jen pokud přesáhnou 15 000 Kč za rok, budete muset podat daňové přiznání.

  A pokud budete mít pozastavenou živnost, nesmíte již uzavírat žádné další finanční produkty.

  0

  0
   | Odpovědět privátně
   Zdeněk Jurák
  Účastník

  Na jak dlouho budete prerusovat ? Preruseni ma nekolik slozitostí. A je nutne si to poradce spocitat, nespravne udelane a nahlasene preruseni muze mit vliv na dan, zalohy, ….

  Pokud prerusite a do terminu pro podami daň přiznání 31.3. Činnost neobnovite tak musite dle par. 23 odst. 8 “dodanit” pohledavky, zavazky, …. Jako pri ukonceni podnikani nebo jako pri prechodu na pausal. Potom dosle provize ( vznik naroku na provizi v dobe preruseni ) vznikle v prubehu preruseni budou prijmem par. 10, kde nemuzete uplatnit temer zadny naklad.

  Tzn. Provize za praci pred prerusenim radne zdanite v par 7 a odvedete pojistne – pr. V unoru uzavrete s klientem smlouvu , v breznu prerusite , provizi bych zdanil v par 7, neco jineho jsou napr. Nasledne provize – tam bych danil dle par. 10. Jako ost. Prijem bez pojistneho.

  Taky zalezi jake mate prijmy a na jak dlouho budete prerusovat, pokud mate vetsi prijmy tak je preruseni k nicemu protoze pojistne zaplatite ze zisku, pokud mate nizsi prijmy tak se to potom vyplati ?

  Pozn: taky zalezi na smluvnim ujednani s tím kdo vam vyplaci provize – budete mit narok na provize pri preruseni podnikani ?

  Pozn1: nevim jak se prerusuje licencovane podnikani, vyse uvedene je v pripade zl, nemusi se to hlasit nekam na cnb ?

  Pozn2: za jakym ucelem jedete do zahranici ? Soukrome ? Pracovne – budete tam mit nejake prijmy ? Za vzdelavanim ?

  Pozn 3: pokud cinnost obnovite do podani priznani tak veskere prijmy budou prijmem z podnikani a v zakladi pro pojiste a pak opet zalezi jake budete mit prijmy. Viz. Vyse

  2

  0
   | Odpovědět privátně
   Jiří Stupka
  Účastník

  Jednalo by se řádově o měsíce pouze. S tím do 31.3. to myslíte tak, že pokud by se přerušilo např. teď od 1. února 2014, tak pokud se neobnoví činnost do 31.3. příštího roku? (Nebo už tohoto?) Jinak velmi děkuji za vyčerpávající odpověď ;)

  0

  0
   | Odpovědět privátně

  Podle mě, pokud je přerušená živnost, tak si takhle vydělávat nemůžete. Teda tak bych to pochopila já. Mám živnost, ale ještě jsem si ji nepřerušovala…jinak dost informací o přerušení živnosti jsem našla i tady. tak třeba to pomůže i ostatním.

  0

  0
   | Odpovědět privátně
   Jan Skrbek
  Účastník

  Trochu nepochopitelné, že se aktivuje vlákno z roku 2014. Jakmile přerušíte živnost, přestáváte být OSVČ a nesmíte přijímat peníze, protože v tu chvíli nejste OSVČ.
  Je vaší povinností a slušností oznámit to partnerovi, který provize vyplácí. Mohl byste i jeho přivést do problémů, byť je vyplácí tzv. v dobré víře a nedokážu si představit, že by ještě kontroloval pozastavení činnosti OSVČ.
  Argument s nějakým nezdanitelným příjmem do 10 či 15.000 je blábol, tam je možno zahrnout náhodné příjmy, nikoliv soustavnou činnost, za kterou, byť s nějakým zpožděním, dojdou provize.
  Krásná je tam poznámka, že minimální záloha je cca 1.000 Kč, to je z dnešního pohledu neuvěřitelná cifra :-)
  Prostě jsem OSVČ a makám nebo nejsem a pak to zruším.
  Jak říkal mistr Yoda “nic mezi tím”

  0

  0
   | Odpovědět privátně
   Roman Kolář
  Účastník

  Technická… on ale nevykonává soustavnou činnost, on ji přerušil… Jak by se potom řešil případ, kdy třeba ukončíte živnost a následně Vám dojde teprve třeba za tři měsíce provize, když už je živnost odhlášená? Nebo třeba tento případ: Když jsem odešel z jistého MLM, stopli mi výplatu provizí. Po dvou letech, když pominulo storno, to, co tam zůstalo, mi firma poslala na můj účet a nikdo se nezajímal o to, zda v oboru ještě funguji.
  Také jsem se na to nedávno ptal u jedné firmy, zda není problém vyplácet takové prostředky a odpověděli mi, že to mají zkonzultované s daňovým poradcem a je to v pořádku…

  0

  0
   | Odpovědět privátně
   Jan Skrbek
  Účastník

  Romane, to je přesně ten případ, kdy má dojít k obnovení činnosti pro možnost vyplacení příjmu jako OSVČ.
  Pokud je to příjem marginální výše, který je definován přesnou částkou jako náhodný příjem (což někdy výplata nezplundrovaného stornofondu u MLM někdy fakt je), tak není daňová povinnost.
  Pro vyšší příjem je žádoucí otevřít živnost, byť na měsíc, nechat se vyplatit, vše dle zákona zdanit a mít klid.
  Jakýkkoliv jiný způsob považuji za kaskadérství a riziko

  0

  0
   | Odpovědět privátně
   Roman Kolář
  Účastník

  Jak by to pak bylo v případu, když mi firma po dvou letech pošle peníze a nikdo by mě dopředu neinformoval, že něco přijde? Živnost pak obnovíte datumově až poté, co Vám prostředky přijdou a problém je účetně stejný, tj. dostáváte prostředky mimo datum Vaší živnosti.
  Z logiky věci by mi přišlo správně, že takové prostředky musí být zdaněny, protože jsou příjmem, ale na druhé straně by nemělo být třeba obnovovat živnost, protože nedošlo k žádnému výkonu té živnosti, k té došlo třeba dva roky před tím.
  Přijde mi pak smysluplné to, co píše Zdeněk Jurák, dodanit v par. 10, kde neuplatníte žádné náklady, protože byly uplatněny ještě v době, kdy ten člověk podnikal.

  0

  0
   | Odpovědět privátně
Reklama
Prohlížíte 9 příspěvků - 1 z 9 (celkem z 9)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account