Zobrazeno 8.800x

Označeno štítky: 

Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. This post has been viewed 8801 times Do diskuze (4 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Lukáš Pravda a poslední změna proběhla 4 roky a 3 měsíci. This post has been viewed 8801 times

  • Autor
    •  Lukáš Pravda
      Účastník

      Zdravím kolegové,

      nedávno jsem se setkal s klientkou pracující ve společnosti Siemens, která má staré PP s nízkým příspěvkem. Zaměstnavatel umožňuje při vkladu 1 000 Kč/m získat také takový příspěvek, čehož jsme chtěli náležitě využít, nicméně jsme narazili, když ve společnosti mi klientku odázali na poradce Partners, že to musí řešit pouze tam, že příspěvek se navádí přes nějaký systém a nikdo jiný to neudělá.
      Dokonce mají ve vnitřních předpisech, že pokud chce příspěvek navést a musí s tím provádět nějakou změnu, musí to být přes tohoto poradce jinak na žádný příspěvek nárok nemá.

      Setkali jste se s tím někdy ?
      Není to v rozporu se zákonem o DPS ?

      (3) Zaměstnavatel nesmí ovlivňovat zaměstnance při výběru penzijní společnosti, nesmí přijmout úplatu, odměnu nebo nepeněžitou výhodu v souvislosti s poskytováním příspěvku zaměstnavatele.

      Díky za postřehy či názory.

       | Odpovědět privátně
    •  Jiří Vařečka
      Účastník

      Bohužel to je to docela častá věc.
      Určitě to mají i v kolektivní smlouvě, případně jiné interní směrnici a tak to je neprůstřelné.
      Toto platí i na příspěvek v ŽP.
      —– nedávno jsem také hledal řešení, tak tady je jedna z odpovědí:
      Příspěvek zaměstnavatele na spoření na penzi či na životní pojištění je obecně upraven v zákoně.
      Konkrétní podmínky pro poskytnutí příspěvku zaměstnavatele má každá společnost trochu jiné a jsou upraveny v tzv. interní směrnici.
      Nastavení interní směrnice není striktně zákonem stanoveno a záleží na finančních možnostech firmy i na jejím záměru, kolik chce svým zaměstnancům v rámci tohoto zaměstnaneckého benefitu přispívat.
      Je poměrně obvyklou praxí, že firma přispívá zaměstnanci ve stejné výši, jako si přispívá sám, a tím ho motivuje i k samostatnému spoření na penzi.
      Je určený pouze maximální strop příspěvku, např. max 3 % ze mzdy.
      Tzn. pokud má zaměstnanec např. plat 30 tisíc, firma by mu v takovém to případě přispívala max 3 %, tj v tomto případě 900,- Kč měsíčně. Pokud by si např zaměstnanec nastavil svůj příspěvek ve výši 1000,-/měs, aby dosáhl na plnou státní podporu 230,-/měsíčně, pak mu firma bude poskytovat příspěvek maximální, tj. v tomto případě 900,-/měsíčně.
      Pokud by si chtěl zaměstnanec přispívat sám např jen 300/měs, tam mu bude firma přispívat v případě takového zadání v interní směrnici též pouze 300/měs atd.
      Spoření není pro zaměstnance povinné, ale pokud chce příspěvek zaměstnavatele využít, je třeba dodržet podmínky uvedené v interní směrnici firmy.
      Jinak firma nemůže zaměstnance nutit spořit u konkrétní penzijní společnosti, toto je ošetřeno zákonem. Zaměstnanec má právo samostatně si vybrat kteroukoli z osmi existujících penzijních společností. Případně může požádat o poskytnutí tohoto příspěvku zaměstnavatele i na životní pojištění.
      Opět záleží na tom, co je v interní směrnici uvedeno, např. že přispívají na spoření na penzi u penzijních společností či na obojí či jen na životní pojištění.
      Celkem obvyklá praxe je ta, že firma přispívá zaměstnancům např. jen na penzijní spoření či na životní spoření.
      Pro zaměstnance je doporučeno uzavírat smlouvy pouze s konkrétním zprostředkovatelem, se kterým je zaměstnavatel domluven, který zná pravidla interní směrnice a přes kterého zaměstnavatele požaduje, aby smlouvy byly sjednány.
      Někteří tito zprostředkovatelé vedou zaměstnance mít toto spoření u nějaké konkrétní penzijní společnosti či jedné životní pojišťovny.
      Ale zprostředkovatelé znají zákon a měli by nabídnout zaměstnanci možnost uzavřít smlouvu u libovolné z osmi penzijních společností.
      Dle pokynů firmy preferují často jen např. jednu, dvě či tři společnosti, aby příspěvky zaměstnanců nemusela paní účetní posílat na všech osm účtů penzijních společností či x dalších životních pojišťoven.
      —————–
      Pokud by Váš klient chtěl přesně znát podmínky, které firma nastavila, ať požádá o poskytnutí interní směrnice, kde má pravidla poskytování příspěvku zaměstnavatele firma přesně uvedena.
      No, není snadné se do toho dostat…..

       | Odpovědět privátně
    •  Lukáš Pravda
      Účastník

      Děkuji za obsáhlou odpověď. V podstatě je to jak jsem se obával a budeme to muset nechat udělat přes Partners :-\ . . .

       | Odpovědět privátně
    • Zdravím Vás Jiří,
      odkud je převzatá odpověď?

       | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
      Účastník

      Mě napadá jedna věc… Těžko Vám někdo může zabránit jí zvednout vlastní příspěvek, ne? Takže pokud zvednete příspěvek např.ze 300 na 1000 a řekněme, že to bude třeba u ČS, dosáhnete u klienta takřka na provizní strop, i když nebude mladšího věku (u TF ČS dokonce strop není. Pak přijde paní na mzdovku a řekne, že chce zavést příspěvek zaměstnavatele. Ten je jednak u některých PS bez provize a jednak by se jednalo o úpravu smlouvy po měsíci od posledního navýšení a tudíž nezprovizněné navýšení. Protože další navýšení bude, co se týká zproviznění, možné nejdříve po půl roce, u některých PS dokonce až po roce.

       | Odpovědět privátně
    • Lukáši,
      podobně to má naše fakultní nemocnice v Brně. Ta spolupracuje jen se ZFP.

      Díky Romane za vychytávku. Opět jsi nezklamal svým přínosem. ;-)

       | Odpovědět privátně
    •  Lukáš Pravda
      Účastník

      To je také pravda, děkuji za tip. Bohužel tady je situace komplikovanější, protože aktuálně je klientka v TF a samozřejmě to chceme rovnou přehodit na ÚF. Teoreticky to mohu rozdělit na dva kroky a já udělat napřed navýšení a následně někdo z Partners překopnutí na ÚF, ale klientce se to pak zbytečně minimálně o měsíc oddálí. Vzhledem k příspěvku ZAM 2 000 Kč/m by to nebylo úplně fér vůči klientce.

       | Odpovědět privátně
    •  Lukáš Pravda
      Účastník

      … ti se teda mají :-)

       | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account