Zobrazeno 4.704x

Označeno štítky: , , , ,

Toto téma obsahuje 9 diskutujících a má 11 odpovědí. This post has been viewed 4705 times

 • Autor
  •  Milan Novotný
   Účastník

   Dobrý den, kolegové,

   rád bych se Vás optal, jak to vidíte vy?

   Mám dost klientů, kteří teď nakupují byty, ale furt poslouchám z jedné strany “já bych nic nekupoval – blíží se krize, tak ceny bytů pujdou dolů.” a nebo z další strany, “ceny bytů pujdou nahoru, protože ČNB zruší intervenci koruny.” Tak nevím, kam ty klient směrovat….

   Jak to vidíte vy? Myslim, že je to dost zajímavé téma.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Naprosto netuším, proč by ceny bytů měly růst poté, co ČNB ukončí intervence. Ukončení intervencí je podmínka nutná k tomu, aby jednou mohly růst úrokové sazby. Takže ukončení intervencí asi bude znamenat vyšší úrokové sazby na hypotékách. Společně s dalšími opatřeními (omezení LTV) to sníží zájem o nemovitosti, zejména ten spekulativní (druhá či další nemovitost s cílem investovat). řekl bych, že trh nemovitostí je v posledních kvartálech tažený poptávkou na poslední chvíli koupit nemo s minimálním vlastním kapitálem. Už jen zavedení omezení LTV ten trh malinko ochladí. Pro krizi ale nevidím bezprostřední důvod, spíš jen pomalejší růst, nebo i nějaká stagnace na dnešních úrovních.

   Krize do realitního businessu by musela přijít zvenku, z jiné části ekonomiky, případně ze zahraničí. Tam by se důvody našly. Růst úrokových sazeb od počátku října je varující …

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Ještě bych doplnil: obecně se očekává, že koruna po ukončení intervencí posílí. Tím pádem se české nemovitosti stanou pro zahraniční kupce dražší. A to ochladí poptávku ze zahraničí. Takže další negativní efekt ukončení intervencí. Takže méně peněz na trhu, vyšší úrokové sazby a nemovitosti dražší pro zahraniční investory. Nic nehraje pro růst cen v této souvislosti.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Milan Novotný
   Účastník

   Jan M.

   Děkuji za odpověď. Doufam, že se na toto téma ještě rozjede debata. Jelikož trh nemovitostí, je pro každého poradce zajímavá stranka výdělku :-)

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   •  vitamaracek
    Účastník

    proč kupuje klient nemovitost? Cílí na kapitálovo nebo tržní hodnotu?

    Otevřel jste diskusi s mnoha neznámými. Dejte sem konkrétní případ.

    Když do okolí kupované nemovitosti přijdou nelegální imigranti, cena klesne nehledě na vývoj úroků, inflace a prohlášení politiků a guvernéra ČNB a ECB. Nebo má někdo lepší informace??

    Francie je prakticky v občanské válce. Nizozemí se chce odtrhnout od EU, Švédsko vyhošťuje ilegály. Toto jsou informace, které na tomto serveru mohou zničit obchod mnoha pojištovákům a prodejcům. Toto je nepřípustné, aby se veřejně prohlašovalo a psalo.

    V USA vniká to, co chybí v EU – zahledění se na vlastní “zahrádku” a vypěstování prospěšné zeleniny a ovoce – plevel vyhodit (vyhostit). Mladí američané chtějí emigrovat do EU :( Když se zeptám proč, nedokáží odpovědět.

    Dodnes žádný “pojišťovák” není zastáncem dotační politiky, byť se tak netváří.

    Pan Maňák pracuje za společnost, která dotala před cca 3lety miliardovou pokutu za praní špinavých peněz. Čína vyhrožuje USA, že v případě vyhlášení obchodní války, bude chtít splatit veškerý dluh. USA se chce spojit s Ruskem, Putin si notuje s D. Trumpem (Trumfem :D ). V Africe USA prakticky ztratilo ekonomický vliv. Má se snížit rozpočet do zbrojení díky USA – vystoupení z NATO?

    Populisti z maličkého finančního hřiště ČR a okolí, budou oponovat, že to co je psáno výše je lež. Jsou prolezlí a závislí na provizích.

    Jsme na prahu veliké geopolitické změny. Věřím, že se tři mocnosti spojí proti něčemu, co je dodnes tabu. Investice budou velkou neznámou do roku 2018 = volatilita.

    Pseudohumanistické prognozy, které věštili vítězství Clinton, nevychází a vycházet nebudou. Rok 2018 bude zlomový!

    Z ceny bytu jsme se dostali do globální diskuse a problematiky/příležitosti. Další komentáře nechám na dalších :)

    0

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Jiří Vařečka
     Účastník

     Vážený pane Mařáčku,

     je zde mnoho příspěvků které si přečtu a po přečtení se rozhodnu, jestli nebudu reagovat, nebo budu a jak.

     Váš příspěvek je jiný. Nevím jak zaregovat, nevím co vlastně jste tím chtěl říci. Jedině mne napadá, že to je poukázání na dekadenci dnešní společnosti.

     ???

     Samozřejmě že v dnešní době je vliv na politiku a ekonomii globální a zasahuje i do naší malé kotlinky, proto ale není nutné vypisovat ty jednotlivé body výše, protože jste jich napsal jen minimální část z těch vlivných. Nechci je sem přidávat, protože by to mohlo znamenat, že se dostaneme zde, na Poradcích, na ne ekonomické, ale politecké vlivy a názory.

     Podle mne stačí napsat, že geopolitické okolnosti se zcela jistě projeví i v cenách nemovitostí a úrokových sazeb v ČR.


     Nicméně si Vás dovolím požádat o vysvětlení věty:

     “Populisti z maličkého finančního hřiště ČR a okolí, budou oponovat, že to co je psáno výše je lež. Jsou prolezlí a závislí na provizích.”

     Jednotlivé souvislosti a souvztažnosti v této větě které tam vidíte Vy, by mne zajímaly. Děkuji.


     Jako velký problém do budoucna vidím to, že mnozí lidé si dnes berou hypotéhy “na hraně” a vůbec si neuvědomují, že zvýšení úrokové sazby budou, tedy pokud budou, zvládat velice problematicky. To zde ale píši již dlouho a navíc s poukázáním na téměř 50% rozvodovost v ČR.

     0

     0
      | Odpovědět privátně
     •  vitamaracek
      Účastník

      Začnu postupně:

      Nicméně si Vás dovolím požádat o vysvětlení věty:

      “Populisti z maličkého finančního hřiště ČR a okolí, budou oponovat, že to co je psáno výše je lež. Jsou prolezlí a závislí na provizích.”

      Jednotlivé souvislosti a souvztažnosti v této větě které tam vidíte Vy, by mne zajímaly. Děkuji.

      Odpověď:

      Jdete za klientem s tím, že investice jsou na nic? Že je třeba držet hotovost, nebo jít do lokálních investic s vysokým rizikem? Toto český prodejce klientovi nesdělí, chce vydělat. Poradí zdarma na základě později vyplacené provize.

      Např. Německo je téměř na kolenou. Nemá smysl kupovat jejich dluhopisy (st. a korporátní) a akcie německých firem. Německo má sice přebytek rozpočtu, ale škrtá v sociální politice. Proč? Deutsche Bank je stejně velká banka jako ČS. Merkelová striktně odmítla pomoc. Po VW se chce cca 30 mld, ale toto vydělají během 2-4let. Chystá se další vlna stížností v Německu na jistou inv. společnost. Dokonce onu investici posvětila vláda před cca 4lety. Proč píši o Německu? Je tahounem EU.

      Francie prakticky vyšroubovala ceny v době průmyslové revoluce. Nyní je ve stejné situaci. Akorát nelegální přistěhovalci dělají svinčík a nerespektují zákony.

      Británie vystoupila z EU i dalšího důvodu níže. Nemohou dotovat bezzednou kasu ECB.

      Británie, Nizozemí a Francie mají v zákoně ujednáno, že MUSÍ pomoci obyvatelstvu z bývalých kolonií jako kompenzaci za kolonizování/vykořisťování! Kamarádka žijící přes 15let v Británii mi již dříve psala, že jamajčani, etiopané, indové, …. mají ZDARMA zdravotní péči, velkorysou podporu v nezaměstnanosti, školné, příspěvky na bydlení, atd atd…. A já neznalý to dříve nechápal.

      Nyní se některé státy EU přiklání řešit problémy v té které zemi Afriky, Asie,… Je to levnější.

      Co se cen nemovitostí nejen v ČR týká, již pan Svačina píše o bublině:

      https://poradci-sobe.cz/hypoteky/prijmy-rostou-pomaleji-nez-ceny-nemovitosti-nafukuje-se-cenova-bublina/

      Když si před 8lety lidi brali hypotéky s cca 6% na byt 2+1 za 2mil Kč, přece jej nebudou prodávat nyní za 1,2mil Kč;) Kdo a proč by to dělal? Bublina je vytvořena díky dřívějším hypotékám – většinou stoprocentním!!! Toto bude ještě trvat 10-15let v případě dosavadního míru.

      Lidi nejsou dělat rezervu bokem a taky to tak dopadne.

      0

      0
       | Odpovědět privátně
  •  Jan Skrbek
   Účastník

   Kdo dělá hypotéky ví, cena bytů kulminovala v roce 2008. Pak ceny, resp. odhady klesaly. Svět se zřejmě otřepal z krize a ceny bytů jsou nyní na hodnotách vyšších než 2008. Navíc klesá počet bytů v nabídce, resp. už se prodaly i dlouhodobé “ležáky” z realitek.

   Je to dané mediální masáží realitek a nízkými úroky, které dnes dovolí pořídit bydlení i lidem, kteří by před pár lety ani neuvažovali o koupi nemovitosti.

   Jaký bude kurz koruny po intervencích neví nikdo, všichni očekávají posílení koruny. Já teda čekám na začátku velkou volatilitu kurzu. A pokud jednou stoupnou úroky z úvěrů, tak kumulujte peníze, protože při zvýšených sazbách se mnoha klientům protočí panenky a své nemovitosti raději prodají. Čím víc bytů na prodej a v době vyšších úroků, tak by sedaly čekat nižší ceny.

   Je zde ale to ALE. V dnešní době neplatí v podstatě historická schémata. Takže se necháme překvapit a uvidíme, kdo vyhraje

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Ondřej Záruba
   Účastník

   Dobrý den,

   dovoluji si připojit svůj názor na tuto problematiku. Ceny bytů jsou dány střetem nabídky s poptávkou. Poptávka je v tuto chvíli až nepřirozeně posilněná dostupností hypotečních úvěrů za extrémně příznivé ceny. V dnešní době dosáhnou lidé na hypotéky, o kterých si pár let zpátky mohli se svými příjmy nechat zdát. Tato uměle posilněná kupní síla velice rychle ochabne, pokud nastane jedna ze dvou situací. Za prvé dojde ke zpomalení ekonomiky a s tím je spojen jev zvýšené úvěrové delikvence. Vzroste kreditní marže a klesne ochota bank půjčovat peníze tak široké skupině osob, jako nyní. Druhý případ je spojen se zvýšením úrokových sazeb v ekonomice. Tím se zvedne cena peněz. Co by mohlo vést ke zvýšení úrokových sazeb, je na samostatnou diskusi. Nicméně to je pouze půlka problematiky. Druhá půlka je představována nabídkou. Nabídku ovlivňuje výrazně ochota bank financovat developerské projekty a hlavně územní plánování. A právě územní plánování je do značné míry odlišné město od města. Takže k celé problematice cen nemovitostí je třeba přistupovat do značné míry individuálně podle lokality. Obecně však platí, že ty nejlukrativnější oblasti mají problém s novou výstavbou a nabídka silně zaostává za poptávkou. V takových lokalitách bude docházet k minimálním poklesům hodnoty. Na druhou stranu developerské projekty na periferii jsou ohroženy poklesem cen podstatně více.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  • HB dle mých informací o 0,3% na fixech nad 5 let, jinak by měl čekat na zbytek trhu. CS už se taky chystá

   0

   0
    | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account