Zobrazeno 4.453x

Označeno štítky: ,

Toto téma obsahuje 5 diskutujících a má 15 odpovědí. This post has been viewed 4454 times

 • Autor
  •  Martin Viktora
   Účastník

   Poslední kvartál čtu tu a tam komentáře analytiků akciových trhů. Obvykle se dočtu, že (situace leden – únor) “Akcie padají protože je obava ze zpomalení čísnké ekonomiky a z důvodů poklesu cen ropy”.

   Málokde se ovšem vysvětluje mechanismus, kterým se pokles ceny ropy promítne do cen akcií. Někde jsem četl, že problém je v tom, že nízké ceny ropy znamenají nízké marže těžařů a zpracovatelů ropy. Ti mají problémy se splácením úvěrů a tím pádem mají problém banky a tím pádem celá ekonomika. Tak zní to docela logicky, ale není to přehnané? To mají banky opravdu plná porfolia těžařů a zpracovatelů ropy?

   Copak nemá nízká cena ropy naopak pozitivní dopad na ekonomiku? Kdyby ropa byla zdarma, zhroutí se ekonomika? (ad absurdum)

   (toto není soutěžní otázka dle https://poradci-sobe.cz/diskutujeme/topic/co-vas-zajima-okolo-investic)

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Ano Martine, souhlasím s tebou. Často trh reaguje na nějakou zprávu jinak, než by člověk intuitivně očekával a pak se rojí vysvětlení, která tu kauzalitu obrací naruby.

   V jiné situaci bych asi spíš obrátil tu kauzalitu a hledal nějaké externí společné vysvětlení pro pokles trhů i ropy, ale to v lednu a v únoru byla jen částečná pravda, největší podíl na poklesu ceny ropy měl návrat Iránu na světovou ropnou scénu, nikoliv nějaký dramatický pokles poptávky.

   Pravdou je, že pokles cen ropy způsobil deficity mnoha ropných ekonomik a ty na to reagovaly rozpouštěním svých rezerv, tedy prodejem aktiv včetně akcií.

   Ale největší podíl asi měla jakási dočasná davová psychoza, která nutila velké hráče na trhu prodávat akcie jen podle krátkodobého vývoje ropy .. Kdo v té době nakoupil, ten se dnes musí smát :) Pak že trhy jsou efektivní …

   Podobně, jen trochu dlouhodoběji vidím posilování eura proti USD při “risk-off” náladách. Dolar byl vždy bezpečný přístav, kam se utíkalo, když se ekonomice nedaří. Najednou se to nějak zlomilo, a když je na trhu stres, začne posilovat euro, takže dolar oslabuje. Myslím, že to je jev, který nepřežije britské referendum o vystoupení z EU …

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Ondřej Záruba
   Účastník

   Martine, akcie ještě padat nezačaly:-) Na některých sektorech máme hezkou bublinu.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   •  Petr Slad
    Účastník

    Na dluhopisech je větší:-)

    0

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Ondřej Záruba
     Účastník

     Na dluhopisech je taky, ale pokles nebude tak prudký a výrazný. Otázka je, kdy začnou úrokové sazby růst. Že to jednoho dne přijde, to je jasný.

     0

     0
      | Odpovědět privátně
     •  Jan Maňák
      Účastník

      Záleží, jaké dluhopisy mate na mysli pánové. Vládní ve vyspělých zemích? O tom žádná. Korporátní investičního stupně? Asi ano. Emerging? Asi ne. Korporátní High Yield? Před 2 měsíci investice roku, nyní poblíž fair Value. Takový ten česky divny High Yield bez ratingu, všechny ty Korporátní emise developerů za 4% nebo 5% atd? Nepochybně…

      0

      0
       | Odpovědět privátně
      •  Ondřej Záruba
       Účastník

       High yield má tu nevýhodu/výhodu, že si žije dost často svým životem bez ohledu na to, co dělají úrokové sazby. Zvláště ten mikro trh, jako je ČR. Většinu emisí v ČR ovlivňují makro vlivy zcela minimálně. Všechno se točí o kredit risku emitenta. A ten bez ratingu posoudíte jen detailní znalostí emitenta. Burza není zárukou kredit kvality, to je bez debat. Proto je to taky HY. YTM těchto bondů jsou taky úplně někde jinde. Stejně jako riziko. Na druhou stranu, kdo se bojí, nemůže do lesa. Je to o práci s rizikem a jeho řízení. Jsou tu fondy, které se v této oblasti orientují velice dobře. Nic pro člověka, který sedí 500 km daleko, ale když do těch firem trochu vidíte a znáte dobře jejich prostředí, tak to při velmi tvrdé práci funguje. Na jiných trzích než v ČR bych si na to netroufl.

       0

       0
        | Odpovědět privátně
  •  Ondřej Záruba
   Účastník

   Norsky ropny fond je majitelem obrovskeho mnozstvi akcii.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Martin Viktora
   Účastník

   Dopad ropy na high yield dluhopisy bude (byl) předpoklásám postavený na stejném mechanismu jako u akcií…

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  • Docela by mě zajímalo, co udělají centrální banky, až ropa bude zdražovat. Co když zdraží na trojnásobek? Budou šťastné, že inflace jde nahoru? Předpokládám, že ani v tom případě nebudou zvyšovat úrokové sazby. Dosud si firmy zvyšovaly nebo udržovaly marže díky nízké ceně ropy (a jiných surovin), po vyprchání tohoto budou muset marže dohánět jinde (propouštění?) nebo je nedoženou (pokles akcií).

   Prostě: podle mě neměly CB reagovat na snižování inflace / na deflaci způsobené poklesem cen vstupů, pokles cen (navíc dočasný! a jasně pochopitelný) přeci nemůže nikomu škodit.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   •  Jan Maňák
    Účastník

    Potraviny a energie, tedy 2 nejvolatilnejsi složky spotřebního koše se u většiny centrálních bank vylučují a zaměřují se na ttzv. Jádro vozu inflaci. Takze důležité by bylo, jak se začne růst ropy projevovat na ostatních složkách koše, tzv. Sekundární efekt. inflace v ČR i v eurozóně ma do 2% zatím dost daleko …. A kdyby se tam vyškrabala, centrální banky v Evropě nejprve vypnou QE nebo u nas měnový závazek a teprve potom bude na řadě růst úrokových sazeb.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
   • Ropa je po 8 měsících na dvojnásobku, výš snad i díky americkým těžařům jen tak nepůjde. Ale inflace je tam, kde ji banky chtěly mít a může jít i výš. Nahoru jí netlačí jen ropa, ale i vysoká zaměstnanost (ČR, Německo). Zareagují na to? Vypne supermario QE? ČNB odejde asi brzy, snad v dubnu …? Osobně čekám delší období se znatelnou inflací a s nulovými sazbami centrálních bank.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Jan Maňák
     Účastník

     Ano, říká se tomu odborně finanční represe. Může být. Dokud se nezavřou mezery přebytečné kapacity, centrální banky budou opatrné a sazby budou dole. Náš scénář je, že inflace tak dlouhé trvání mít nebude. Čína je stále na přestupu od výrobně exportní ekonomiky ke spotřební a bude i nadále tlumit inflační tlaky. Přebytek kapacit je sice menší, ale stále je viditelný i v Evropě. Ale jiná hra může přijít z USA – s Trumpem může být vše jinak. Chce snížit daně firmám a spustit fiskální stimulaci v situaci, kdy ekonomika operuje poblíž potenciálu. Ten dvojí zásah by opravdu mohl spustit inflační tlaky v USA a je otázka, kdy by se přelily do zámoří. A jak by reagovaly zdejší centrální banky. Ale pokud nebude nebezpečí rychle rostoucí inflace, rády ponechají sazby poblíž nuly i při inflaci okolo 2-3% … PO letech by mohl přijít čas pro nějaké komodity …

     0

     0
      | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Ono to od krize začíná vypadat, jako kdyby se inflace do některých odvětví vůbec neměla vrátit … Já nechci podléhat nějakému momentálnímu trendu, který se muze rychle zlomit … Ale to není jen o energiích. Podívejte se, jak se v bankách rychle prosadil bezpoplatkovy model. Podívejte se, jak klesají ceny regulovaných léků. Četl jsem někde, ze 60% tržeb v maloobchodních řetězcích se prodává ve slevě…. Telekomunikace totéž…. Vidím jen málo oborů, kde ma nabídka takovou tržní sílu, aby tlakům na pokles cen čelila, a jen v minimu z nich se daří ceny zvyšovat, typicky tam, kde ma dodavatel nějaký quazi monopol, například vas dodavatel IT …. Hodne přemýšlím o tom, jestli je to jen dočasný trend nebo jestli to tak bude pokračovat dalších 10-20 let … A s tím žádná centrální banka nemůže bojovat ….

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   • Dnes jsem vyposlechl v lékárně lékárnici, jak vyjmenovává, které typy léků v poslední době zdražily. Telekomunikace prý už s cenou 2 roky stojí na místě. A spousta zboží se ve slevě prodává jen proto, že základní ceny jsou fiktivní. To vše platí v ČR, jinde nevím. Ale v celku ano, souhlasím. A ptám se znovu – proč je třeba s tímto poklesem cen (způsobeným poklesem nákladů) “bojovat”? Komu pokles vadí a z jakých důvodů?

    0

    0
     | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account