Zobrazeno 10.140x

Označeno štítky: 

Toto téma obsahuje 7 diskutujících a má 22 odpovědí. This post has been viewed 10141 times

 • Autor
  •  Ivan Špirakus
   Účastník

   Osobně myslím, že pokud zrovna nepracujete jako horník v dole, či v podobně fyzicky náročné profesi, tak “odchod do penze”, jak jej obecně chápeme, je vlastně nesmysl. Třeba náš nový prezident tento týden nastoupil do svého, dosud nejlépe placeného zaměstnání, ve věku 68 let. Včera jsem při pořadu o nejlepších scénkách (Hlustvisihák), že Lubomíru Lipskému bude za měsíc 90 a stále hraje v divadle.

   Přesto je jistě příjemné, mít ve vyšším věku k dispozici finanční prostředky k zajištění relativně pohodlného života, konečně míst poslanců je jen omezený počet a prezident může být jen 1 :)

   Jakou částku (v dnešních cenách) jste si (jako “poradci”) určili jako svůj cíl ? A jaká je podle vás nejjistější cesta, jak se k takové sumě dostat ?

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  • Zajímavé téma, ke kterému mám coby penzista co říct. Dovolím si několik zamyšlení, snad nebudou off toppic:

   – mnohým z vás věkově mladším se to nezdá, ale život utíká neuvěřitelně rychle. S manželkou jsme se poznali, vzali jsme se, po dvouleté vojně a návratu domů jsme založili rodinu, jednoho dne jsme se probudili a zjistili jsme, že synovi je 25 let a dceři 21. Kdo nemá děti, neuvěří a nepochopí.

   – s manželkou jsme se těšili, že bude konečně trošku více času na věci, které jsme chtěli realizovat v mladším věku s dětmi, tj. cestování po vlastech českých, chalupaření, sběr hřibů, rybaření apod. Jaká to naivita !!! Ono to utíká ještě rychleji, obzvláště s vnoučaty :0) Důchod či penze tak, jak ji mnozí lidé chápou je nesmysl, to možná platilo u mého otce či maminky, ale u nás už ne a u dnešních mladých lidí už vůbec ne.

   – stále je co obdivovat, věci jdou tak neuvěřitelně rychle dopředu, že nestíhám číst, tato doba je naprosto úžasná, tolik možností a příležitostí, kéž by mi bylo opět 20 let :0)

   – co se úspor týče, s manželkou máme vše, co člověk potřebuje k normálnímu důstojnému životu. Dům máme vlastní, nikde ani koruna dluhu, auto máme ojeté, ale ono stále funguje (Volvo V70 2,5 benzín předělané na LPG), tak proč jej měnit ? Jen proto, že má namotáno 270.000 km ? V žádném případě, dokud slouží a funguje, tak bude s námi sdílet náš život. Něco máme v akciích, něco nám vyplácí penzijní fond, likvidní rezerva pro případ nějaké poruchy nebo nečekaného výdaje je na účtě. Kupodivu hodně peněz nám bere lékařská péče a léky, to mi občas doslova lezou oči z důlku.

   – s manželkou nám na měsíc stačí cca 20.000 Kč, do kterých počítám všechno, tj. nájem, energie, mobil, jídlo, benzín, kultura a sladké úplatky pro vnoučata (spíš sarančata., protože to nestačíme kupovat :0)

   9

   1
    | Odpovědět privátně
   •  Ivan Špirakus
    Účastník

    díky za pohled z reality pane Dvorecký,

    Myslím, že zejména poznámka o nákladech na zdravotní péči je v tom kontextu důležitá, protože tohle jistě řadě mladých “poradců”, kteří se snaží svým klientům radit ohledně penze docela uniká.

    Vezmu-li to pragmaticky, tak pokud je nyní medián důchodu cca 10 tis, tak byste s manželkou pokrývali běžné cash-flow z důchodu a zbytek by byl na “přilepšenou” ?

    Nevím, zda jste před odchodem do penze provedli generální rekonstrukci domu (rozvody, omítky, okna, střecha atd), ale pokud ne, tak bych do 10 let počítal s docela významnou položkou. Co spotřebiče, vše nové ? Auto taky asi nevydrží dalších 20 let…

    No, kolem a kolem – s vytvářením rezerv na opravy domu, výměnu spotřebičů, auta a rostoucí náklady na zdravotní péči, si dovoluji zhruba odhadnout, že by se hodilo dalších cca 10 tis/měs. Tedy cca 2,5 mil na 20 let a při konzervativním investičním výnosu na úrovni inflace (což zdaleka ne všechny nástroje nyní dosahují)

    Jak se kolegové plánujete dostat k sumě 2,5 mil v disponibilních aktivech ? Neberme teď do úvahy pro toto cvičení možný prodej domu a koupě malého bytu – na to se nedá moc spoléhat.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
   • Myslím, že se mnou budete souhlasit, že penze není o přepychu, ale o důstojnosti. Otázkou je, kolik penzistů dnes v důstojnosti žije… Osobně jsem stál v lékárně, když paní přede mnou po vyslovení částky za recept se rozbrečela. Lidé, kteří vybudovali tento stát, pouze bezmocně přihlíželi, jak se všechno co vybudovali rozkradlo a sami jsou dnes v chudobě. Asi ne všichni…

    Nechci být poslem zlých zpráv a stále v opozici, jak to vypadá. Šiju do toho pouze proto, aby si řada z vás uvědomila, že ne všechny finanční produkty jsou IN. Pamatuju, jak na školeních do mě hustili, jak je to či ono super a přitom se jednalo o vyhaslé sopky. Nikdy jsem neprodával to, čemu jsem nevěřil. Vztah a přátelství s mými klienty pro mne byly více než jakákoliv provize. Svěřili mi důvěru a to je závazek.

    To co platilo před 20 léty je pryč. Doba se extrémně rychle vyvíjí, pane Dvorský, píšete správně, na dětech to nejlíp zaznamenáváte… Nejsem ještě v penzi, přesto jsem pochopil, že nechci nechávat na později to, co mám rád. A to jen proto, že jsou důležité povinnosti. Uvažoval jsem naprosto stejně, jako Vy. Do okamžiku zdravotního problému. Pak jsem pochopil, jak je život hezký! A že se také penze nemusím dočkat. Proto jsem udělal následující rozhodnutí:

    1. Nic neodkládat! Budu si užívat ihned života a na nic nečekat. Vše se musí přizpůsobit mně a ne obráceně.

    2. Změnit pohled na finance. Představte si, že zítra vás něco vyřadí na dva roky z práce… Jak bude po čase fungovat vaše rodina? Jakou budete mít zachovanou životní úroveň? Tady jsem zjistil, že s normální nabídkou z trhu nemám šanci! Alespoň jsem neměl na to, abych si platil tak drahé zajištění, které mi stejně nedorovnalo mé potřeby. A platit hodně, že dnes budu živořit, abych se měl jednou dobře, je nesmysl. Pak mě napadlo, že stejný problém má většina lidí. A hlavně kdo má dnes přebytek financí?

    3. Znehodnocení – jaký bude mít dopad na naše úspory světová finanční politika? K čemu povede kvantitativní uvolňování? Pane Dvorský, píšete, že to ještě jde, ale že je draho… A to každý penzista zdaleka nemá dvacku měsíčně! Povšimněte si nárůstu cen energií, potravin a benzínu meziročně… Tedy nešetřit! Musíme víc vydělávat….

    4. Jak tedy získat víc, abych vyrovnal inflaci a užíval si už dnes? Zároveň chci mít příjem stabilizován dlouhodobě.

    To je přátelé domácí úkol. Poraďte mi… Znáte mou situaci a co chci. Jakou mám potřebu. Co máte tedy v nabídce za řešení? Tato diskuse nás možná někam posune a díky za pochopení. :)

    1

    0
     | Odpovědět privátně
  • Důchodový věk mám ještě daleko, tak nemám absolutně přesnou představu. Ani nemohu mít, protože bůh ví, jak bude vypadat za téměř 40 let systém v ČR.

   V současné době se snažím budovat zázemí pro rodinu a rodinné vazby. Jak píše pan Dvorecký, považuji za velice vhodné, aby měl člověk z produktivního věku zajištěné všechny hmotné statky, aby minimalizoval finanční výdaje v budoucnu. Potom si dokážu představit, že bych s manželkou pohodlně vystačil i s menší částkou, než kterou uvádí pan Dvorecký.

   Tato práce mě baví a bude-li sloužit hlava, potom nevidím důvod ukončení profese i v důchodovém věku. Pokud tedy nedojde k nějakým opravdu brutálním turbulencím ve společnosti a ekonomice, tak se příjmu v důchodovém věku nebojím. Ovšem připouštím, že to může být naivní pohled současného třicátníka :) Ukáže čas.

   1

   0
    | Odpovědět privátně
   • Nerad bych, aby to pane Šplechto vyznělo příliš drsně, ale pro mě osobně by se klasický důchod či penze rovnala pohřbu zaživa. Vysvětlím: já si taky myslel, že až se dožiju penze, tak si konečně pořádně odpočinu a budu si užívat jak za starých časů mého pradědy, jenomže ono to tak nefunguje. Pro mě není penze o tom, že tak teď jsem důchodce a už nehrábnu ani prstem, ba naopak ! Kruh se pozvolna uzavírá a začínáte být svým způsobem jako dítě, zajímají vás neustále nové věci, chcete vědět, jak fungují, chcete být užitečný, protože máte co předávat, chcete v rámci možností pomoci svým již odrostlým dětem a alespoň trošku jim odlehčit s vnoučaty (je to samozřejmě i velká radost, i když se u toho často zadýchám, protože jim s manželkou na některé věci už prostě fyzicky nestačíme). Důchod prostě není konec, je to další nový začátek zralé a pokornější části života. No a k tomu všemu jsou zapotřebí ty peníze :0) Za nás nebyly žádné akciové fondy, žádné penzijní fondy, člověk nemohl kupovat zlaté mince či slitky s certifikáty, vše bylo jinak. Pak přišla revoluce a svět se vám obrátil vzhůru nohama, zase to uteklo jak voda, ale nějaký čas na budování portfólia byl, to ano. Mě se to s mojí paní podařilo, byť to nebylo vždy snadné, o nějaké peníze jsme i přišli, ale to už je riziko podnikání.

    Současní mladí lidé by si měli uvědomit jednu zásadní věc, a to tu, že na 99,9% nebudou chtít prožít svoji penzi pasivním stylem, to znamená že budou chtít i nadále cestovat, užívat si, poznávat, nikoliv houpat nohama a čekat na definitivní konec. To je ten lepší případ. V tom horším případě budou potřebovat peníze na lékařskou péči, na opatrovníky, pokud jim nepomůže jejich vlastní rodina, děti, vnoučata. Ono bude bohatě stačit, když si dnešní mladí lidé dají jen za cíl prožít podzim života, tj. důchod či penzi důstojně. Mít na vše, co nezbytně potřebuji k plnohodnotnému životu, zlatá střední cesta, ani luxus, ani z ruky do úst. Toto realizovat bude pro vás mladší velkým úspěchem.

    4

    1
     | Odpovědět privátně
    • Harold Schlumberg – inspirace do důchodu: „Často se mě lidé ptají, ‘Co vy staří lidé děláte, když odejde do důchodu?’ Například já mám to štěstí, že jsem byl chemickým inženýrem a jedna z činností, kterou dělám nejraději je přeměna piva, vína a skotské na moč. Dělám to každý den a skutečně mě tato činnost těší.“ :) :) :)

     1

     0
      | Odpovědět privátně
  •  Anonymní uživatel
   Neaktivní

   Politika je svým způsobem penze také:-) A divadlu se v 90 letech určitě nikdo nevěnuje kvůli penězům.

   Nicméně jsem pár zpátky četl studii, která na mnoha tisících osob zkoumala vliv odchodu do penze na délku života. Nutno dodat, že šlo pracovníky v americkém průmyslu.Výsledky byly naprosto děsivé. Prokázal se velmi úzký vztah mezi dobou odchodu do penze a délkou života. Čím pozdější byl odchod, tím kratší byl dožitý věk osoby. Ti, co odcházeli v 68, se už v průměru dožívali jen asi 5 let. Ti, co odešli dříve, se dožívali výrazně vyššího věku. Důvodem tohoto výzkumu byla snaha zdůvodnit výrazně přebytkové důchodové fondy některých firem navzdory tomu, že celá řada z nich není příliš dobře spravována. Možná tu studii ještě někde najdu.

   Já penzi nevnímám jako stav nečinnosti. Určitě bych chtěl pracovat do konce svého života, nicméně rád bych se věnoval smysluplnějším věcem než jsou finance, jako jsou třeba výtvarné umění, politika a historie.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Zbyněk Marjanko
   Účastník

   Jak si představuji svůj důchod – penzi? To je veřejně nepublikovatelné, žel.

   Kolik disponibilních zdrojů mít? Odhaduju min. kolem 2 mio Kč…ale těžko odhadnout.

   Říkám si pro sebe, ale i obecně: spíše se více zaměřit na VZTAHY, co jsou platné FINANČNÍ ZDROJE, když nefungují VZTAHY (blízká i širší rodina, známí, atd)

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   •  Ivan Špirakus
    Účastník

    no, aspoň nějaký odhad :)

    a jak se k té sumě hodláte dostat ? Máte plán ?

    Jinak koukám, že tohle bude další téma, které se moc nechytlo :(

    Jen mi vrtá hlavou, jak asi poradci v této věci radí klientům, když neví jak poradit sami sobě…

    0

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Anonymní uživatel
     Neaktivní

     Pokud narážíte na mě, tak já nikomu v této oblasti neradím, protože bych upřímně nevěděl, co mám poradit:-)

     0

     0
      | Odpovědět privátně
     •  Ivan Špirakus
      Účastník

      nenarážím na Vás

      – předpokládám, že Vy svůj osobní plán máte ;)

      0

      0
       | Odpovědět privátně
      •  Anonymní uživatel
       Neaktivní

       Za mé plány by se nestyděl ani Cesare Borgia:-)

       1

       0
        | Odpovědět privátně
      •  Jan Skrbek
       Účastník

       Také se připojím se svým názorem do fóra. Každý může mít plán jaký chce, nakonec ale zjistí, že v důchodu je jediný limit a to je zdraví. Vidím to na našich klientech a vidím to i na spolupracovnících, se kterými jsem před 18 lety začínal v branži a jim bylo 40 let. Dříve plni elánu a nic nebyl problém, dnes se to u některých dost změnilo.

       Hledět na okamžik odchodu do důchodu lze v jen kvůli přiznání starobního důchodu /už sám název je odporný/. Já si ale nedokážu představit sebe, že udeří rok R, den D a já najednou budu doma. Mě by to nebavilo. Jsem rád mezi lidmi a potřebuju pořád něco vymýšlet. Otázkou je, jestli bude někdo chtít být v mé přítomnosti a nápady budou mít hlavu a patu. Proto ale buduji svou firmu a budoucnost, abych já nemusel v 65 letech být závislý na nějakém ambiciózním mladíkovi, který bude již 27.manažerem přijatým na místo vedoucího za posledních 6 let :-)

       Pokud budu vycházet z obecné domněnky, že důchod bude činit cca 10.000 Kč na osobu, dům budu mít vlastní, vozidlo též a děti odrostlé – tedy již nebudou studovat a ani mít nataženou ruku se slovy “Táto dej, půjč”, tak cca 8.000 spolknou náklady na bydlení se započtením inflace a navyšování cen. K tomu cca 7.500 jídlo. Zbývá na život cca 4.500 Kč. To není moc s ohledem na koníčky atd.

       Já osobně mám portfolio již rozložené – investice a nemovitosti. Příjem z pronajímaných nemovitostí by v té době měl činit cca 1.200 Euro, což na život bude bohatě postačovat. Pokud by nebylo zbytí, resp. jsem nechtěl žít v ČR, lze nemovitosti prodat za cca 8 mil Kč aktuální ceny /dnešní doba prodávajícíc moc nepřeje/ Rezervu na účtě předpokládám ve výši 100.000 Kč. Zároveň jako podnikatel předpokládám aktivně/pasivní příjem – kmenové provize z práce, kterou jako podnikatelé vykonáme. Vzledem k tomu, že na to mám cca 25 let – vida svého aktivního otce, který s námi v 65 letech aktivně jachtaří a zvládá vše,tak to bude silně zajímavé.

       Každý konec je vlastně návratem na začátek, takže si přeji skutečně jediné – ZDRAVÍ. Cokoliv jiného umíme ovlivnit, podnikáme v oboru, ve kterém je pro úspěch pořád dobré počasí, ale bez toho zdraví bychom byli v ….li !!!!

       1

       1
        | Odpovědět privátně
      •  Ivan Špirakus
       Účastník

       tohle je (skoro) názor na který jsem čekal :)

       Podle mého názoru nejbezpečnější způsob, jak se dostat k požadované sumě je vybudovat firmu a tu pak prodat. Je to jediná cesta, kdy má podnikatel plnou kontrolu nad svou “investicí” a navíc přeměna myšlenek a pracovního úsilí na kapitál je nesmírně výnosná.

       Díky charakteru oboru zprostředkování pojištění s následnými provizemi (hlavně u neživotního pojištění) a tvorbou “kmene”, je možné takovou firmu vybudovat a připravit na předání podle mě tak cca za 10 let.

       Pokud máte 25 let, tak se to dá zvládnout v pohodě :)

       1

       1
        | Odpovědět privátně
      •  Jan Skrbek
       Účastník

       Jasně. :-) Ivane, děkuji Vám za komentář, myslím, že to je jedna z cest. Pro mě osobně s 3 syny to snad do budoucna nebude ani cesta prodeje, ale budoucího zapracování a předání do jeho/jejich rukou.

       2

       0
        | Odpovědět privátně
      •  Ivan Špirakus
       Účastník

       přeji Honzo ať to vyjde :)

       ovšem i tady bych volil formu prodeje firmy (s.r.o)

       – jednak z daňových důvodů, ale zejména proto, že

       “co nic nestojí, nestojí za nic”

       je praxí ve světě prověřeno, že děti, kterým firma rodičů “spadne do klína” jí vetšinou vedou od 10 k 5 ;)

       0

       0
        | Odpovědět privátně
      •  Zbyněk Marjanko
       Účastník

       Dobrá rada nad zlato! NE – Předat, ale PRODAT svým potomkům firmu (budou-li o ni stát).

       1

       0
        | Odpovědět privátně
    •  Zbyněk Marjanko
     Účastník

     Plán jak k peněžní částce dojít tedy nemám. Jsem dost skeptický v hodnotu peněz,- ideální by pro šetřílky byla deflace, ale tipuji spíše dost velkou inflaci. Klientům radím investovat do orné půdy (jsou to zemědělci), kterou i sám kupuji (z toho co mi zbyde…). Investování do zemědělské půdy je – už jsem na fóru někde zmínil – podle mě nejbezpečnější uložení přebytečných peněz.

     0

     0
      | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account