Zobrazeno 5.387x

Označeno štítky: , , ,

Toto téma obsahuje 4 diskutující a má 8 odpovědí. This post has been viewed 5388 times

 • Autor
  •  Líba Benešová
   Účastník

   Dobrý den, podělíte se prosím se svými zkušenostmi, u kterých českých bank a družstevních záložen se vyplatí dlouhodobě aktivně používat běžný účet? A co obvykle znamená “aktivní používání”, aby klient splnil kritéria banky pro ideální automatické přidělení předschváleného úvěru?

   Můj 30 letý syn má dlouhodobě účty jen u tzv. bezpoplatkových bank a záložen (Air, Akcenta, Artesa, Equa, Fio, mBank). Jako hlavní transakční účet v poslední době používá mBank, avšak stylem peníze přijdou – odejdou (tj. hotovost na účtu nedrží). V internetovém bankovnictví mu svítí nabídka na mPůjčku nebo kontokorent 300.000 Kč.

   Dříve, když studoval, využíval studentská konta u ČS, ČSOB, KB, RB, ale účty jsou dávno zrušeny a ve velkých bankách žádný produkt nemá. Z důvodu silného odporu k jakémukoli zadlužování nemá v daný okamžik žádný úvěrový produkt (kdysi využíval kontokorent, ale to už jsou déle než 4 roky), nevlastní ani kreditní kartu, je zcela čistý – jak jsme zjistili z prázdného výpisu z BRKI, bohužel :-)

   V České spořitelně nyní žádá o hypotéku, hypoteční specialistka mu poradila, aby u ČS otevřel účet a požádal si o kontokorent 5000 Kč, během měsíce část čerpal a po několika dnech vždy splatil. Nevím, zda byla rada myšlena vážně, nebo bankéřka jen potřebuje splnit plán na založení nových účtů.

   Já zastávám názor, že i přes vysoké bankovní poplatky se dlouhodobě vyplatí mít alespoň jeden účet u velké banky (Citibank, ČS, ČSOB, GE, KB, RB, UniCredit), protože jejich servis je na vyšší úrovni a lze s nimi často řešit i nestandardní situace.

   Na druhou stranu má též smysl budovat dobrý osobní vztah s bankéřem na malé pobočce, nebo úvěrářem v družstevní záložně – čím menší, tím se zvyšuje šance, že si Vás bankéř zapamatuje. Bude nepochybně rozdíl mezi pobočkou v Praze a pobočkou na malém městě (Děčín, Most, Pardubice, Zlín), kde je koncentrace firem nižší a kde je slabší trh s nemovitostmi.

   Vedle shora zmíněné hypotéky vloni založil eseróčko, se kterým zatím úspěšně podniká, roční obrat vytvořil 1,4 mil., rád by získal investiční úvěr do 0,5 mil. Kč, bohužel učinil chybné rozhodnutí a účet vede v záložně, která podniky úvěruje od 2 mil. Kč (a požaduje na půjčenou sumu zastavit nemovitost). Tyto informace, za jakých podmínek mateřský finanční ústav poskytuje úvěry bohužel měl ověřit dříve, nyní bude chybu napravovat, proto pátrám, do jaké banky/záložny by bylo nejvhodnější jeho firemní účet přenést.

   Otázka je tedy dvojí: kde se vyplatí vést osobní účet pro účely získání hypotéky a kde se vyplatí vést firemní účet pro účely získání investičního úvěru (ev. provozního úvěru a úvěru na koupi nemovitosti, protože syn plánuje, že by volné peníze vkládal do nemovitostí a 70-80 % prostředků si půjčoval). Firmy mívají u půjček krapet vyšší úroky, ale není to pravidlem, úrok lze s bankou vyjednat, pokud banka uvidí fungující obchodní společnost. Myslím, že v případě firmy má smysl začít s malými úvěry krátkodobými se splatností do 4 let a pomalu budovat úvěrovou historii. Ale která banka nebo družstevní záložna bývá k malým firmám vstřícná?

   Otázka je komplexní. Kde se tedy nejvíce vyplatí budovat osobní a/nebo firemní finanční a úvěrovou historii? A sledují banky/záložny zadlužení jednatele (získá-li osobní hypotéku) a eseróčka, až bude jeho firma hledat úvěr – je mi známo, že jednatel obvykle za firemní úvěry ručí směnkou, což by se mohlo negativně projevit na jeho bonitě, pokud bude v budoucnosti chtít koupit další nemovitosti na hypoteční úvěr.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Líba Benešová
   Účastník

   Dělám průzkum a jako relevantní banky mi vycházejí tyto:

   – Air Bank

   – Citibank

   – Česká spořitelna

   – ČSOB

   – Equa bank

   – Evropsko-ruská banka

   – Fio banka

   – GE Money Bank

   – Komerční banka

   – LBBW

   – mBank

   – Oberbank

   – Raiffeisenbank

   – Sberbank

   – UniCredit Bank

   – Waldviertler Sparkasse

   – Zuno bank

   Ze záložen pak:

   – Akcenta

   – ANO spořitelní družstvo

   – Artesa

   – Citfin

   – Creditas

   – České spořitelní družstvo

   – Kredit

   – Moravský peněžní ústav

   – Peněžní dům

   – PSD

   Z nebankovních společností:

   – Cetelem

   – Cofidis

   – Credium

   – Essox

   – Home Credit

   – Profi Credit

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jiří Wandas
   Účastník

   tak dneska všechny velké banky mají účty zdarma – vedení, transakce, stačí se o to zajímat. horší je to s firemním účty, napadá mě snad jen KB.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   •  Líba Benešová
    Účastník

    Děkuji za reakci, nejde o účet zdarma, jde o to, které banky nebo záložny přihlížejí k obratům na účtu a dlouhé historii klienta (věrnosti) a jsou pak na základě této historie a obratů ochotny poskytnout zajímavé podmínky úvěru – zejména na koupi nemovitosti (jak osobní hypotéka, tak firemní úvěr) a na investici v podnikání (firemní úvěr).

    Syn učinil chybné strategické rozhodnutí, že firemní účet vede v záložně, která poskytuje úvěry až od 2 mil. Kč a tak vysoký úvěr nepotřebuje (a v tuto chvíli nedisponuje zajištěním v této hodnotě). Myslím, že tyto zkušenosti jsou k nezaplacení, aneb chybami se člověk učí :-)

    Má v České republice smysl budovat osobní a firemní úvěrovou a finanční historii, vztah s bankou a konkrétním bankéřem? (Když vidím, jak např. u hypoték banka nabídne lepší podmínky novému klientovi, než dlouhodobému, tak o této tezi zapochybuji.)

    KB umí firemní účet zdarma? V sazebníku vidím poplatek 569 Kč.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Jiří Wandas
     Účastník

     no tak ja jsem si zapamatoval ten profi ucet pro zacinajici podnikatele na 2 roky zdarma. jinak ale maj za 169 Kc.

     nedavno davala i CS asi na 3 roky zdarma i pro firemni klienty , ted maj na rok a pul zdarma asi jen pro obcany.

     necht si zalozi treba u vicero bank ucet, da si neco vetsiho na sporici ucet a po 3 mesicich at zacne vyjednavat. a kde mu nic nedaj tak to tam muze rovnou zrusit.

     co ja jsem slysel tak uvery radi poskytuji KB a Unicredit, nevim jak CSOB a GE money ci CS jak davaj uvery pro firmy.

     pokud ale nema volne prostredky na sporaky tak at se rozhodne jen pro jednu banku kde mel v minulosti i ten studentskej ucet a byl tam bezproblemovy co se tyce splaceni kontokorentu.

     0

     0
      | Odpovědět privátně
    •  Jakub Markvart
     Účastník

     Každá banka je Vám ochotna vyjít vstříc do té míry, jakým způsobem můžete jednat….. Pokud přijde “běžný podnikatel” na přepážku, rozhodně dostane jiné podmínky než u firemního bankéře, nebo v privátním bankovnictví….!!!

     Jaký byl motiv pro zvolení záložny?

     1

     0
      | Odpovědět privátně
     •  Líba Benešová
      Účastník

      Každý bezpochyby zaregistroval, jak se z Fia stal neosobní subjekt po přeměně v klasickou banku. Já osobně měla ve Fiu účty od roku 2006. Záložny mají dostatek volných peněz (vyšší úrok na spořících účtech a termínovaných vkladech) a potřebují je půjčovat, byť za malinko vyšší úrok, než banky, ale lze očekávat vyšší vstřícnost a ochotu individuálně posuzovat žadatele pro komornější charakter záložen (uznávat obrat místo zisku, slučovat zástavy atd.). Bohužel záložna, kde zahájil budování finanční historie, půjčuje až od 2 mil., což si neprozřetelně nezjistil.

      0

      0
       | Odpovědět privátně
  •  Líba Benešová
   Účastník

   Do jaké banky nebo záložny je rozumné nechat posílat nájemné? Jakmile banka vidí pravidelný příjem z pronájmu, berou tuto specifiku finanční historie v potaz ve schvalovacím oddělení?

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  • Ja mam osobni ucet u Equa bank (po splneni podminky obratu 10 000Kc/mesicne, mam vybery v jakychkoliv bankomatech neomezene zdarma – coz je skvely). Hodne jsem s nimi usetrila i diky prefinancovani uveru. Jsem spokojena. Komunikace s nimi je velice dobra, klientu si vazi. Maji bezne ucty i pro firmy, myslim, ze taky zdarma, ale konkretni podminky doporucuji overit na webovkach.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account