Zobrazeno 3.068x

Toto téma obsahuje 6 diskutujících a má 20 odpovědí. This post has been viewed 3069 times

 • Autor
  •  Jan Maňák
   Účastník

   ČNB dnes celkem v souladu s očekáváními ukončila intervenční režim na koruně. Koruna následně posílila pod 27, aktuálně cca 26,60.

   V posledních týdnech se množily (oprávněné) spekulace, že objem obchodů vsazených na posílení CZK je příliš vysoký a že případná nervozita mezi “sázkaři” může způsobit oslabení koruny nad nedávnou intrevenční hranici.

   Jak jste na hrozící očekávání intervencí reagovali vy a jak jste například za poslední rok změnili měnovou strukturu investic vašich klientů s ohledem na očekávané posílení koruny?

   Nepřeceňuje se měnové zajištění, zejména u dynamických klientů?

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Libor Bareš
   Účastník

   Už jsme asi zapomněli, že fixovaný kurz je v novodobé historii naprostá anomálie v našich končinách a koruna za poslední 15 stále posiluje. Nic nového pod sluncem

   (http://www.kurzy.cz/kurzy-men/grafy/nr/CZK-EUR/od-4.1.1993/) …

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   •  Jan Maňák
    Účastník

    Libore naprostý souhlas ….

    V listopadu 2013 bych na intervence a faktickou fixaci koruny na euro nevsadil ani zlámanou grešli. Byl to tehdy pro me šok, zvlášť když koruna uz tehdy oslabila někam k 25,8 což jšem považoval za dostatečné…. Osobně rozumím, proč k tomu ČNB přistoupila, považuji je za úspěšné, ale přesto to byl hrubý zásah do ekonomiky a jsem rad, ze intervence skončily. Vracíme se k normálnímu stavu a to je správně.

    Za vítěze intervenci považuji exportéry, stavební společnosti (levné hypotéky) a majitele nemovitosti obecně, zejména ty, kteří refixovali staré hypotéky- kupovali levně a teď levně i refinancuji. Emitenty obskurních dluhopisů či jiných prapodivnych investic, které se v te výnosové bídě prodávaly jako housky na krámu.

    Za poražené považuji importery, nedávné kupující nemovitosti (kupovali draho), stradatele, investory do transformovaných penzijních fondů a mnoho dalších. Banky, ale je třeba říct ze ČNB ctí ze nezavedla zaporne úrokové sazby jako ECB.

    Urcite jsou obě skupiny mnohem větší, ale rozhodující je, ze tato deformace trhu je pryč.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Ano, probíhal tady konvergenční proces. Já v tom grafu vidím dlouhá období mírného posilování, přerušovaná silnými korekcemi. Ta nejsilnější, z měnové krize v roce 1997 na grafu není vidět, protože to bylo ještě v časech německé marky.

   Díval jsme se včera, na jednom vlastním portfoliu jsem přesně z 50% v CZK zajištěný, druhé, o něco větší portfolio mám ze 62% zajištěné do české koruny.

   Až koruna posílí pod 26 korun, začnu se vracet do cizoměnných pozic. Naopak pokud by koruna oslabila zpět nad 27,5 – 28 korun, zajistím další část portfolií.

   Na fondových portfoliích se snažím udržovat nízký obrat, dodržovat časový test, proto si nechávám poměrně velkou část pozic měnově nezajištěných. Dále jsou strategie, které si prostě přes produkty zajištěné do koruny nezahrajete – přikladem severské akcie, evropské i emerging markets small capy, Indonésie …

   Domnívám se, že český trh měnové zajištění přeceňuje a kvůli potenciálu CZK posílit o 5-10% mu už dlouhou dobu utíkají jiné, zajímavé investiční přiležitosti.

   Přitom měnové zajišťování má také své náklady, jak jsme si mohli v posledních 6 měsících všimnout…

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  • Tím, jak ČNB komunikovala neustálé oddalování ukončení intervencí, jsme se s klienty celé 2-3 roky shodovali, že nebudeme riskovat jistotu 5-10 % propadu v horizontu 12 měsíců. Proto jsem takřka vše doporučoval v korunách, výjimečně nějaké akciové fondy z exotiky či pravidelné investice jsme kupovali v EUR či USD. Nyní budu primárně akciové investice doporučovat v globálních měnách i s tím, že věřím v dlouhodobé posilování CZK. Naopak dluhopisy budeme nadále držet v měnově zajištěných fondech.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Pro nově sjednávané pravidelné investice bych měnu neřešil – než klient nakumuluje výzmanjěší prostředky, koruna bude mít dost času posílit. U jednorázových investic bych čekal na posílení pod 26 korun za euro- když už jste vydrželi čekat doteď, tak nemá cenu ten návrat do cizích měn uspěchat.

   U dolaru bych byl méně striktní než u EUR, ale upozorňuju, že dolar je nyní poměrně drahý a pokud by kus zisků z posledních 2 let vrátil, tak budou klienti bití jak na složce EUR/CZK, tak i na složce rostoucího EUR/USD …

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   • Ano, upřesňuji slovo “nyní” – nyní je okamžik, až odejde spekulativní kapitál, tedy asi za několik týdnů až pár měsíců, uvidíme, těžko odhadovat.

    EUR/USD a jiné páry – neumím posoudit, odhadnout, nakolik je dolar nadhodnocený. Pokud ale kupuji US akcie globálních firem za USD, pak se z velké části požere změna kurzu na ceně akcie a na tržbách.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Problém je v tom, že spekulativní kapitál nemá moc kam utéct. Celý trh je “krátký” v EUR/CZK, čili spekulativně prodal eura (které neměl) proti české koruně. A ty EUR má jen ČNB, která nemá žádný důvod je začít prodávat pod cenou, třeba za 25,50. Centrální banka má zcela určitě delší investiční horizont, než nějaký hedge fond. Česká ekonomika je sice silně exportní, ale ty spekulativní pozice bude i česká ekonomika pokrývat po mnoho let.

   Ale myslím,že by ČNB ráda prodala nějaká eura, pokud by (třeba vlivem vnějšího faktoru) koruna oslabila na/nad 29 korun za euro. Tím by také snížila objem rezerv a dala by signál, že další oslabení nad mnějakou takovou úrovní se jí nelíbí.

   Celý ten proces odchodu kapitálu může (ale taky nemusí) být bolestnější, než si trh myslí. Považuji za možné, že mezitím uvidíme EUR/CZK na úrovni 28 korun. Je to hodně o tržní psychologii, o schopnosti ČNB ten trh trochu řídit. Fundament je v této válce nervů druhotný.

   Proto si nedovolím dávat nějaké odhady budoucího vývoje, zejména v tom kratším horizontu.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   • Když jste před rokem (?) zde poprvé vyslovil hypotézu o možnosti oslabení kurzu po konci intervencí, tak jsem nad tím docela kroutil hlavou a pokládal to za školní cvičení. Ale s postupem času jsem si této hypotéze začal přidělovat větší míru pravděpodobnosti. Přesto věřím, že v létě by koruna pod 26 být mohla.

    Nad 27 moc prostoru nevidím, leda by chtěla ČNB psychicky deptat spekulanty :-)

    K Vašemu makro přidám můj mikro pohled: k oslabování koruny chci přispět i já, když odkládám nákup auta z Francie, protože věřím v posílení koruny a zlevnění tohoto auta. Podobně jeden klient odkládá úhradu kupní ceny za dům ve Španělsku, protože spekuluje na posílení koruny. Já můžu čekat ještě 2 roky, klient jen 2 měsíce, spekulanti asi ještě méně.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Děkuju za slova uznání. Myslím, že v té době si moc lidí neuvědomovalo, k čemu ten trh nevyhutelně směřoval. Ty toky v posledních měsících razantně zmohutněly a nerovnováha mezi nabídkou (levných) eur a poptávkou je obrovská. Kdyby ČNB ukončila režim koncem loňského roku, bylo by to pro všechny snažší strávit.

   Já EUR/CZK v létě pod 26 nevylučuju, ale moc tomu nevěřím, byť bych to Vám i Vašemu klientovi přál. Je tam příliš hladových, kteří na takový kurz čekají jako na smilování aby dokoupili a zavřeli otevřenou pozici se ziskem. Osobně očekávám úroveň 26 až příští rok, ale moc silný názor popravdě nemám.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   • Euro se dostalo se začátkem prázdnin na 26,10. Takže jsme měli pravdu oba – já čekal, že se na 26 dostane za 2 měsíce, pan Maňák to neočekával, ale oba jsme jasně řekli, že je to ve hvězdách :-)

    Nicméně pohyby jsou dány, podle mě, především náladami oněch spekulantů, nebo jak guvernér řekl, “již investorů”, kteří prodeje odkládají. Až se rozhodnou ve větší míře realizovat zisky, tak se koruna přes 26,50 může podívat velmi rychle.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Jan Maňák
     Účastník

     Dobrý den,

     musím připustit, že jsem se naplnil scénář, který jsem příliš nečekal a koruna se dnes (20/7/17) krátce podívala pod 26. Její posilování v posledních týdnech podpořila samotná ČNB, když od května naznačuje množný růst úrokových sazeb a tím láká obchodníky s korunou k jejím dalším nákupům.

     Zvýšení úrokových sazeb nahrává meziroční růst spotřebitelských cen, který dosahuje 2,3%, tedy nad 2% inflačním cílem.

     Osobně pochybuji, že inflace na této úrovni je udržitelná v prostředí 1) klesajících cen komodit 2) oslabení USD (a tedy vstupů české ekonomiky, protože komodity se za USD obchodují) a 3) posilující české koruny.

     Nezapomínejme, že inflace prudce poskočila po zavedení EET (v říjnu 2016 byla 0,8% a a v prosinci již 2%) a tento jednorázový efekt z kalkulace do konce roku vypadne.

     V neposlední řadě, ČNB je v obtížné situaci, kdy nemůže příliš předběhnout v normalizaci měnové politiky Evropskou centrální banku (a zvýšit úrokové sazby), jinak koruna přiláká další vlnu spekulativního kapitálu a koruna skokově posílí, což by opět přineslo pokles inflace, což by opět nutilo ČNB bojovat s příliš nízkou inflací….. Prostě ČNB má dilema ve tvaru začarovaného kruhu.

     Proto bude zajímavé si poslechout dnes ECB, jak se pan Draghi chystá tlumit nákupy eurových dluhopisů do bilance tamní centrální banky.

     V každém případě kdo vyrážíte na dovolenou a ještě jste nenakoupili eura či jinou cizí měnu, s nákupem příliš neotálejte :)

     0

     0
      | Odpovědět privátně
     •  Jan Maňák
      Účastník

      Pár hodin po uveřejnění toho příspěvku se na Patrii objevil tento komentář:

      “ECB jako by řešila podobný problém, jako má dnes ČNB – jakékoliv zmínky o potřebě utáhnout měnovou politiku ve finále posílí kurz a tuto potřebu dál oddalují…,” komentuje dnešní slova šéfa ECB Maria Draghiho hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš

      to je přesně ten začarovaný kruh, který centrální banky řeší a který jsem popsal výše. Spustit QE nebo měnové intervence je snadné, ale ukončit tyto opatření a neposlat ekonomiku zpět ke dnu je úplně jiná disciplína…

      0

      0
       | Odpovědět privátně
     • Inflace – objektivně zcela souhlasím s protiinflačními silami, subjektivně vidím ekonomiku fungující na potenciálu, spotřebitele s plnými kapsami, upracované šikovné podnikatele, kteří si mohou odpočinout jen tím, že zdraží.

      0

      0
       | Odpovědět privátně
      •  Jan Maňák
       Účastník

       Ano, rozumím. Otázka je, jestli by Vaší ekonomiku na potenciálu ochladilo zvýšení sazeb o 25 nebo 50 bps.

       V každém případě, mandát ČNB je jasný – cenová stabilita = 2% inflační cíl. Toho v současnosti dosahujeme, ale nikoliv udržitelným způsobem.

       ČNB nemůže spekulovat správnosti svého zadání, to je na parlamentu, aby zvážil, zda je hlavní úkol ČNB správně definovaný, nebo zda se inflační cílování přežilo a neodpovídá potřebám a realitě 21. století.

       0

       0
        | Odpovědět privátně
    •  Jan Maňák
     Účastník

     A tímto ještě gratuluji Štěpánovi k úspěšné předpovědi :))

     0

     0
      | Odpovědět privátně
  •  Vašek Kott
   Účastník

   od zahájení intervencí mám většinu akciových fondů zajištěných. Pouze EM a S/M caps v cizích měnách. Dluhopisy také zajištěné.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Zajímavý článek na http://www.patria.cz:

   https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3500198/cnb-by-mohla-centralni-banky-ve-svete-par-veci-naucit-financial-times-chvali-czexit.html

   Pár komentářů:

   Nevím, co čekal Londýn, ale Praha byla připravená už minulý čtvrtek. Hodně se spekulovalo o příštím čtvrtku, vzhledem k mělčí likviditě před velikonočními svátky. Načasování během dubna nebo první poloviny května bylo nejčastěji tipované. Takže jaké překvapení?

   Tlumená reakce koruny mě nešokuje, ale souhlasím, že je to důkaz dobré komunikace Bankovní rady ČNB. Kdyby ČNB opravdu překvapila, reakce trhů by byla silnější. Spíš si článek v obou bodech trochu protiřečí.

   Trhy si zvykly poslouchat ČNB už v roce 2013 – tehdy jsme všichni předpokládali, že jde pouze o slovní intervence a realné zavěšení CZK na euro asi nikdo nečekal, zcela určitě ne na skoro 3,5 roku. I proto se všichni v Praze soustředili na konec Q1/2017, dokdy ČNB slíbila udržení intervenčního režimu. Objemy intervencí evidentně narůstaly s blížícím se koncem března.

   Celkově – ano, dosavadní poklidný vývoj na měnovém trhu je určitě velkým úspěchem ČNB. Není všem dnům konec, volatilita může přijít (a bylo by to přirozené), ale zatím odpojování od intervencí probíhá v pohodě.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Jan Maňák
   Účastník

   Další zajímavý článek na téma konce intervencí tamtéž …

   https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3502928/musi-to-vyjit-hlas-toho-kdo-vsadil-na-korunu.html

   Trochu náhled do psychologie těch, kteří korunu stále hrají a těch, kteří to již vzdali.

   Jinak koruna otestovala 26,50 a vrátila se dnes na 26,70 … řekl bych, že velmi nečekaný klid.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   •  Jiří Vařečka
    Účastník

    Ano, naprosto souhlasím, je nečekaný klid.

    Ten klid ale také může znamenat klid před bouří a budoucí volatilita nás může překvapit. Já sám jsem ji tedy čekal větší, než je dnes.

    Na druhou stranu to může znamenat to, že po počáteční euforii a přehnaných představách dochází u investorů k vystřízlivění a také asi nikdo nemůže vyloučit možné další (i současné?) nákupy ČNB, které se snaží tento stav stabilizovat.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Jindřich Benda
     Účastník

     CNB zůstává na trhu přítomna, v případě vysoké volatility je připravena zasáhnout, tato skutečnost ma určitě nepřímý vliv na klid koruny. Určitě nechtějí velké rychle posílení koruny a tim pádem objemny exit všech spekulantů naraz. Někomu bude stačit vydělat na 26,6. Někdo si počká na 26,5

     atd. Koruna na trh bude přicházet postupně. Asi.

     0

     0
      | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account