Zobrazeno 3.236x

Označeno štítky: , ,

Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. This post has been viewed 3237 times Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ondřej Záruba a poslední změna proběhla 6 roky a 6 měsíci. This post has been viewed 3237 times

 • Autor
  •  Ondřej Záruba
   Účastník

   Dneska jsem se chytil za hlavu. Ale fakt. Koukám na ČNB a její poslední rozhodnutí. Chvilku jsem sbíral dech.
   ČNB 27.9. schválila základní prospekt k dluhopisům společnosti Guaranteed investment a.s.

   Vezmu to postupně:
   1) Už samotný název společnosti obsahuje slovo, za které ČNB běžně rozdává pokuty. Garantovaná investice je sousloví, které v investiční nabídce nesmí nikdy zaznít. Kdyby se tak jmenoval zverimex, tak to zkousnu, ale u firmy, která emituje dluhopisy a chce je veřejně propagovat???

   2) Dluhopisy se nabízí na webu zajistenainvestice.cz .
   Když jsem se podíval do emisních podmínek (starší emise stejného subjektu, nová ještě není k dispozici), tak za zajištěním je toto: „Hodnota nemovitosti se stanoví na základě nezávislého znaleckého posudku vypracovaného znalcem zapsaným v seznamu soudních znalců. Znalecký posudek bude sloužit pro
   účely Agenta pro zajištění k ověření, zda celková hodnota
   zajišťovaných nemovitostí v době jejich pořízení byla alespoň
   na úrovni 120% použitých finančních prostředků z Výtěžku
   Emise Dluhopisů nebo poskytnutého Plnění.“
   Ok fajn, tak agent pro zajištění vezme do zástavy nemovitosti o hodnotě 120% upsané hodnoty emise. I kdyby to tak bylo, tak se bavíme o finanční páce 6. A to na základě znaleckých posudků a bez specifikování metodiky ocenění (tržní, reprodukční cena…)

   3) Firmu vedou dva mladí pánové narození v letech 88 a 87. Tedy 29 a 30 let.

   4) Firma byla založena 20.8.2014 a hned 1.11.2014 vydala dluhopisy – 5 let s 9% kupónem.

   5) Firma na konci roku 2016 měla navzdory deklaraci, že prostředky z dluhopisů budou směřovány do nemovitostí, přes 23 milionů majetku ve zboží.

   6) Vlastní kapitál firmy na konci roku 2016 byl 2,14 milionu. 45,33 milionu jsou pak celkové závazky. To je finanční páka 22,15. Jinými slovy přibližně 4,5% ztráta hodnoty majetku vede k tomu, že firma nebude řádně plnit své závazky.

   7) Z celkových závazků 45 milionů závazků jsou 44 milionů vydané dluhopisy.

   8) Tržby z prodeje výrobků a služeb 1,8 mil, Tržby za prodej zboží (?) 6,6 mil, výkonová spotřeba 8,6 mil – to znamená záporná hrubá marže, celou situaci významně vylepšuje položka ostatní provozní výnosy 3,1 milionu. Nákladové úroky asi 80 tisíc, ostatní finanční náklady 2,99 milionu (že by provize?)

   9) Dlouhodobý hmotný majetek 8,2 milionu. Hezky to koresponduje s tou klauzulí o zajištění nemovitým majetkem :-)

   10) Poskytnuté úvěry 7,5 milionů. Zajímavé je, že jeden z majitelů provozuje firmu se sympatickým názvem Last cash help
   Nebylo by rozumnější kluky nechat chvilku pracovat, aby peníze řádně vrátili, než jim povolíte emisi na dalších 100 milionů? Tato emise je jasným důkazem, že kreditní kvalitou se ČNB vůbec nezabývá. Postupuje v otázce dluhopisů jako byrokrat. Donesl jsi papíry, tady máš emisi.

    | Odpovědět privátně
  •  Ondřej Záruba
   Účastník

   Ještě bych dodal jedno. Samozřejmě, že se kreditní kvalitou nezabývá. A asi je to i správně. Ovšem minimálně body 1,2,9 a 10 měly stačit k zamítnutí.

   Nicméně bývá často emitenty prezentováno, že je to nějaký filtr, kterým prošli.

    | Odpovědět privátně
  •  Martin Viktora
   Účastník

   Přiznám se, že legislativu v tomto směru neznám. Ale má ČNB možnost udělat ze zákona něco jiného než „Donesl jsi papíry, tady máš emisi“?

    | Odpovědět privátně
   •  Ondřej Záruba
    Účastník

    Jsem velmi zvědavý na kvalitu to toho prospektu. Třeba změním názor. Ale myslím, že možnost zde byla. Název emitenta je problematický. Nedokážu si představit, že by ti prošlo třeba Investuj bez rizika s.r.o. jako emitent dluhopisů. Navíc, když se podívám na kvalitu finančních výkazů, neexistenci informací o aktivitách na webu, tak nemůžu být informačně uspokojen. ČNB odmítá emise běžně. Když tam půjde firma se širokým záběrem aktivit, tak je to problém, protože se v tom nevyznají investoři.

    Kreditní kvalita je věc druhá. V tomto případě to bohužel není poprvé, kdy ČNB pustila na trh brutálně předluženou firmu. Ale to respektuji, že není jejich práce.

     | Odpovědět privátně
  • Chlapci jsou jistě kreativní a umějí anglicky. Ty názvy firem jsou hezké, Last cash help je až usměvné.
   Jde o veřejnou nebo neveřejnou nabídku? V registru prospektů ČNB emise od této a.s. nevidím, takže jde o neveřejnou, že? Možná se pletu. Nemyslím si, že by regulátor měl přemýšlet o neveřejné nabídce dluhopisů, ty by neměly být určené normálním „spotřebitelům“, kupující neveřejného dluhopisu by měl být dost chytrý na to, aby si rizikovost posoudil. Na zmíněných webových stránkách se ale dluhopisy nabízejí celkem veřejně, zde můžou mít asi problém.

   ad 8) v ostatních finančních nákladech mají asi úroky z dluhopisů (9 % ze 44 mil. se spíše blíží 2,99 mil. než 80 tisícům)

    | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account