Zobrazeno 26.013x

Označeno štítky: , ,

Toto téma obsahuje 10 diskutujících a má 15 odpovědí. This post has been viewed 26014 times

 • Autor
  •  Anonymní uživatel
   Neaktivní

   Zdravím všechny kolegyně a kolegy,

   jistě i mnoho vašich klientů má uzavřené stavební spoření na své nezletilé děti, máte nějaké informace jak to bude s výpovědí takového stavebního spoření podle nového občanského zákoníku? Podle mých informací budou stavební spořitelny vyžadovat téměř vždy souhlas soudu, kde bude nutné prokázat, že účel výpovědi (výběru) je právě ku prospěchu nezletilce. Pokud je to tak, přinese to lidem asi náklady a nervy navíc.

   Díky za potvrzení nebo vyvrácení této informace.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Ano
   Účastník

   Pane Jílku, výpovědi na nezletilé poběží jako dosud. Jen s tím rozdílem, že zákonní zástupci nesmí být v tzv. finanční delikvenci = osoby, které mají exekuce, vyhlásily osobní bankrot, nebo je podán úpadek (např. otec jako FOP). K tomu slouží registr ISIR. V případě problému, jak píšete, musí rozhodnout opatrovnický soud. V praxi to znamená, že výpověď může trvat i rok.

   Další rozdíl spočívá v tom (ten platí již cca 3roky), že veškeré spořitelny uplatňují 3 měsíční výpověď u nezletilého (dle VOP), bez možnosti výpovědi “rychlovkou”.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Anonymní uživatel
   Neaktivní

   Zdravím vás Pavle,

   já mám tedy poněkud odlišné informace. Ano do konce roku běží výpovědi stejně jako dosud ale od 1.1.2014 dle metodiky například Buřinky to bude následovně:”u výpovědi stavebního spoření nezletilce budeme požadovat vždy rozhodnutí soudu – schválení či neschválení”. Podle mých informací tomu tak bude stejně i u Lišky. Ostatní stavební spořitelny pokud vím nevydaly zatím žádné oficiální stanovisko. Obávám se tedy, že pokud klienti nevypoví takovouto smlouvu ještě letos tak mohou mít s výpovědí problém jak píšete, v praxi i rok.

   1

   0
    | Odpovědět privátně
   •  Ano
    Účastník

    Zásadně je dobré vybírat klienty bez škraloupu. Toto se netýká jen st. spoření, ale i jiných fin. produktů s výpovědí/výběrů u nezletilců.

    V pátek jsem měl konzultaci s jedním klientem a moc se podivuje nad NOZ. NYní řeší špatně provedenou práci zedníkem. Má s ním smlouvu (za cenu cca 25.000 Kč) o provedení práce na domě – PÍSEMNĚ. Nemůže z něj vymoci peníze za “kvalitu”. Jak bude řešit NOZ “gentlemanskou” dohodu od 1.1.2014 to nevím?

    1

    2
     | Odpovědět privátně
   •  Jindřich Benda
    Účastník

    Dle metodiky ČMSS bude postup stejný jako doposud, není tedy třeba klienty plašit.

    1

    0
     | Odpovědět privátně
  •  Petr Kielar
   Účastník

   Momentálně je to tak, že ČMSS a SSČS vyžadují při výpovědi smlouvy nezletilého soudní rozhodnutí vždy. RSTS a WÜST pouze při výpovědi nad určitou částku, nebo pokud se rodiče neshodou. U MPSS nevím – pokud má někdo aktuální zprávu, budu rád.

   Postup při výpovědi nezletilého je popsán tady

   http://www.stavebky.cz/ukonceni-smlouvy-o-stavebnim-sporeni-ditete/

   a je tam i vzor podání pro soud.

   2

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Petr Zapletal
   Účastník

   Dobrý den,

   máte už někdo konkrétní zkušenosti s výpovědí SS na dítě, která proběhla přes opatrovnický soud? Je zde někdo do podrobna znalý této problematiky? Jestli ano, měl bych pár otázek:

   Jedná se spíše o “formalitu” nebo můžou reálně nastat komplikace a OS nebude výpovědi povolovat?

   Je toto řízení opravdu zdarma bez poplatků?

   Jaká se dá očekávat doba vyřízení návrhu na schválení?

   A dá se očekávat, že stejná opatření budou zavedena u bankovních prodktů dětí (např. různé “speciální” spořící účty)?

   Předem velice děkuji za odpovědi.

   Petr Z.

   Pozn. RSTS od 1.9. bude vyžadovat rozhodnutí opatrovnického soudu u výpovědí všech smluv nezletilých.

   1

   0
    | Odpovědět privátně
   •  Jindřich Benda
    Účastník

    Před několika lety jsem řešil výpověď SS dítěte přes opatrovnický soud, resp. řešili si to klienti. Soud rozhodl za 1/2 roku, dnes předpokládám tak 2 roky..

    Bylo nutné soudu doložit použití naspořených prostředků v zájmu dítěte – tenkrát to byla rekonstrukce bytu a dětského pokoje.

    Určitě budou případy, kdy soud výpověd nepovolí, nebude prokázáno použití peněz v zájmu dítěte, nebo dítě bude věkem před plnoletostí.

    Já do toho určitě nepůjdu, abych se s nějakým soudem dohadoval na co použiju vlastní peníze, synovi jsem snížil měsíční vklad na jeho stavebko a nechám mu to do 18ti.

    O poplatcích soudu nic nevím.

    Každopádně nedoporučuji klientům zakládat jakékoliv spořící smlouvy na děti.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
   •  Leoš Křivánek
    Účastník

    dobrý den, aktuálně mám dle NOZ vypovězené cca 4 ks smluv u různých SS, prakticky všechny žádosti o souhlas soudu byly kladně vyhodnoceny. U 5 smlouvy soud zamítl dát souhlas a na druhé straně ve vysvětlení napsal, že rodiče jsou vzorní a tak rozhodnutí soudu není třeba. Což mě dost zarazilo. protože běží 15 denní lhůta pro klienta na odvolání, okamžitě jsme oslovil příslušnou SS, co s tím.

    odpověď z právního za dva dny s tím, že budou respektovat rozhodnutí soudu, že k této výpovědi není potřeba a vyzvaly mě k zaslání podkladů. Takže na soud pro vzdání se práva na odvolání, aby rozhodnutí nabylo právní moc a vzápětí bude vypovězeno. toto bylo pro SSČS. protože mě zajímal názor ostatních, tak jsem vyčernil data a poslal toto rozhodnutí na ostatní stavební spořitelny, zabývali se tímto jen v lišce a tam by peníze dle tohoto rozhodnutí nevydali a vyzvaly by klienta o znovu posouzení u soudu :-(, WSS, RSTS, a MPSS se k tomu nevyjádřili.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
  •  b
   Člen

   Momentálně jsem se setkala ještě s jedním případem. Klienti jsou opatrovníci dítěte a při rušení ČMSS, smlouva byla psaná na dítě. Jsme poslali žádost na soud. A soud určil dítěti zástupce a klienti jsou pozváni k soudu, kde budou prokazovat, co se s částkou ze ss bude dít. Řízení se teprve bude konat, tak nevím, jak to bude probíhat.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  • Dobrý den,

   aktuálně řeším první výpověď u ČMSS.

   Matce dnes řekli na podatelně, že jsou prázdniny a soudce to začne řešit až za dva měcíce.

   L.

   0

   1
    | Odpovědět privátně
  •  Jan Skrbek
   Účastník

   Já z téhle branže původně pocházím a divím se, pokud dnes někdo sepíše na dítě stavební spoření ve věku pod 10 let. Tahanice s opatrovnickým (my ho nazývali opatrnickým) soudem jsou kapitolou sama pro sebe. Metodiku má na to zatím každá stavebka jinou, myslím, že nejrazantněji to řeší Buřinka, která ji snad chce u všech dětských smluv. Wüstenrot to má odstupňované podle zůstatku a toho, zda manželé vystupují ve shodě atd.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account