Zobrazeno 4.068x

Toto téma obsahuje celkem 15 odpovědí. This post has been viewed 4069 times Do diskuze (7 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Věra Suchánková a poslední změna proběhla 6 roky a 2 měsíci. This post has been viewed 4069 times

 • Autor
  •  Jan Vobořil
   Účastník

   Dobrý den.
   Aktuálně žhavé téma, alespoň u nás v kanceláři a poolu je MiFID2 a s ním související certifikace pro investiční poradce.
   Po všech čertech se na to ptám, ale nedostává se mi uspokojující odpovědi.
   Vysvětlete mi, prosím, někdo jaký je rozdíl mezi zkouškou pro investiční poradenství IP-KI a Makléřskou zkouškou kat. IV pro investiční poradce. Jsou mi známé názvy a dokážu si od nimi ledasco představit, ale zajímá mě zejména náročnost zkoušky a možnosti uplatnění doasžené odbornosti (co musím prokázat, abych oné odbornosti dosáhl a pokud jí dosáhnu, co vše s tímto titulem můžu dělat). Čím detailněji, tím lépe. Předem děkuji za odpovědi.

    | Odpovědět privátně
  • Neodpovím přesně, jen jsem dnes slyšel „10 dní starou zprávu o tom, že zkouška vykonaná letos bude platná i v budoucnu“.

    | Odpovědět privátně
  •  Vašek Kott
   Účastník

   Mám IP-KI. To je ta dnes základní zkouška, ne? Je to na kolektivní investování, tedy fondy.
   Makléřská zkouška bude pro obchodníky na burze/ obchodníky s konkrétními tituly??

    | Odpovědět privátně
   •  Jan Vobořil
    Účastník

    Tak to jste vyřechtanej. Kopyta na stůl a já Vám to bledě zavidím. Myslete na mě, až se budu v polovině prosince potit v Praze na ČVUT.
    Mmch. podělte se o zkušenost. Jak naročné to bylo? Co příprava?

    To co píšete o rozdílech si myslím, že je to přesně tak. Ovšem, setkal jsem se s tím, že poradce v nejmenovanémo MLM pro Broker Trustem prodal klientce dluhopisový titul. Je to podle současné legislativy možné (a legální)? Pokud to správně chápu, s titulem IP-KI budu moct prodávat OPF a pokud bych chtěl prodávat dluhopisy a akcie, budu si muset rozšířit odbornost Makléřskou zkouškou?

     | Odpovědět privátně
    •  Vašek Kott
     Účastník

     Dělal jsem zkoušku v březnu a musím se přiznat, že mě to docela bavilo. Má to přidanou hodnotu. Pokud člověk chce, naučí se něco užitečného.
     V zásadě to můžete dělat dvěma způsoby:
     a) nadrtit se odpovědi z cvičných testů
     b) snažit se to pochopit a hledat souvislosti
     Já jako povahou analytik jsem šel „béčkem“. Ale myslím, že jsem významná minorita :)

     Nicméně si troufám říct, že takovéhle zkoušky bylo v oboru opravdu potřeba. Mohlo by to eliminovat ty úplně největší ….
     A vzpomněl jsem si u toho na zkoušku pro J&T – to byla taková první vlaštovka.
     Za 45 minut jsem byl venku z auly. Jinak jsou na to snad 3 hodiny.

     No a teď jsem složil zkoušku na úvěry a to je podobná úroveň požadovaných znalosti. U ní vím, že např. někteří lidé z bank jí skládali na poněkolikáté a to snad mají nějakou „light“ verzi.

     U těch dluhopisů nevím. Nevím, jestli se nějak benevolentněji nepřistupuje třeba k neveřejně nabízeným dluhopisům.

     Teď ještě životní a neživotní pojištění.

      | Odpovědět privátně
  •  Richard Coufal
   Účastník

   Přiznám se bez mučení,
   že bez valné přípravy jsem loni dělal makléřskou zkoušku (bez derivátů).
   Test je přes 200 otázek a k úspěšnému složení mi chyběly 3 správné odpovědi.
   Pro poradce sestavujícího portfolio z OPF a ETF mi přijde obsah zkoušky z valné většiny úplně mimo mísu, je to spíše pro lidi pracující online na burze.
   Letos v prosinci jsem přihlášený na investiční poradenství, do e-learningu se pouštím tento víkend, tak doufám, že tam najdu věci pro svou praxi prospěšnější.

    | Odpovědět privátně
  •  Richard Coufal
   Účastník

   Tak v pátek jsem úspěšně složil (93,6% správných odpovědí).
   A mám pocit, že obsah e-learningu i zkoušky je ku prospěchu věci, ten základ by měl fakt znát každý. Pokud se to lidi nebudou jen automaticky biflovat, tak si nedovedu představit, že pak budou u klientů blábolit nesmysly, které slýchávají od nadřízených v některých firmách.

    | Odpovědět privátně
  •  Libor Bareš
   Účastník

   Ohledně platnosti nebo neplatnosti zkoušek, zde je dobré shrnutí od AK Schejbal:

   https://akschejbal.cz/srovnatelnost-odbornych-zkousek-pracovniku-investicnich-zprostredkovatelu-a-obchodniku-s-cennymi-papiry

   Držím všem palce :)

    | Odpovědět privátně
  • Priprava na Zkousku IP-KI mi prinesla celkem dost. Pokud se poradce neuci jen otazky a odpovedi, ale snazi se hledat spojitosti, principy, pravidla a porozumeni, pak to ma pridanou hodnotu a neni tezke zkousku absolvovat. S uprimnosti mohu sdelit ze takhle logicky strukturovany zaklad financniho trhu mi chybel.

   Ostatne u zkousky z uveru velmi podobny princip.

   Pokud ty zkousky dela nekdo na xte pokusy, evidentne nema na trhu co delat a neni schopen chapat zaklady nebo obetovat cas na ziskani dovednosti, ktere se projevi ve kvalite jeho prace.

   Obe varianty jsou spatne….

    | Odpovědět privátně
  •  Jan Vobořil
   Účastník

   Přiznám se, že pro mě byla příprava na zkoušku dřina a s ohledem na soudobé soukromé povinnosti i stres, ale 98%. 3 chyby ze 140 otázek. Musím se pochválit, protože nikdo to za mě neudělá.

    | Odpovědět privátně
  •  Jan Vobořil
   Účastník

   Potvrďte mi moji úvahu, že pokud bych chtěl poskytovat klietům portfolio investičních příležitostí rozšířené o akcie, dluhopisy (teoreticky i ty bez schváleného prospektu) a další nástroje mimo podílové fondy, musel bych mít makléřskou zkoušku, takže tím, že jsem vykonat u EFPA zkoušku IP-KI (Ivestiční poradce pro kolektivní investování), stává moje portfolio pouze z podíloých fondů a tím jsem si odbornost (vyjma teoretické) nijak nerozšířil. V podstavě, absolvováním zkoušky IP-KI jsem oprávněn poskytovat to, co doposud, tedy podílové fondy a předávání pokynů k nim. Je to tak?

    | Odpovědět privátně
  • asi je zbytečné se zabývat rozdílem, co bylo a už není.Od 3.1.2018 platí jiná pravidla a v roce 2017 platila možnost že se uzná zkouška udělaná v té době.Nyní by to mělo být přísnější a rozsáhlejší a více otázek.

    | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account