Jedním z nejpopulárnějších valuačních ukazatelů amerického akciového trhu je cyklicky očištěný poměr P/E nositele Nobelovy ceny za ekonomii a profesora ekonomie z Yale University Roberta Shillera.
Tento ukazatel má ve jmenovateli místo zisků za posledních 12 měsíců nebo očekávaných zisků na následujících 12 měsíců průměrný zisk za posledních 10 let, který je navíc očištěný o inflaci. Zisky jsou v průběhu hospodářského cyklu silně volatilní, tudíž Shillerovo P/E je mnohem méně náchylné na volatilitu zisků na rozdíl od klasického jednoduchého P/E.
Podle tohoto valuačního ukazatele jsou americké akcie v rámci indexu S&P 500 silně předražené, což my plně reflektujeme v naší globální akciové alokaci, kde máme americké akcie vůči srovnávacím indexům, resp. benchmarkům silné podvážené. Aktuální hodnota Shillerova P/E činí rovný 30-násobek, zatímco dlouhodobý průměr je 16,3-násobek. Jsme tedy téměř na dvojnásobku! Aktuální hodnota tohoto ukazatele je také výrazně nad hojně sledovanou úrovní dlouhodobého průměru plus jedné směrodatné odchylky, která činí 23,2-násobek.
Mírně vyšší hodnoty Shillerova P/E jsme byly svědky pouze v letech 2017 a 2018, a dále při technologické dot.com bublině na přelomu tisíciletí a před Velkou hospodářskou depresí ve 30. letech minulého století. Troufám si proto tvrdit, že výnosy amerických akcií budou ve střednědobém horizontu příštích pěti let silně podprůměrné.
Autor je investiční stratég společnosti Conseq Investment Management.