czk
Zdroj: pixabay.com

Inflace, zdražování a turbulentní geopolitická situace tlačí Čechy ke změně způsobu, jakým nakládají se svými penězi. Vyplývá to z dat fintechových společností zapojených do iniciativy Fér Fintech. Ubývá například lidí, kteří sází na tradiční druhy spoření. Změny jsou ale patrné i ve způsobu, jakým investují nebo jak se pojišťují.

Češi v období pandemie nastřádali rekordní úspory. Český statistický úřad (ČSÚ) na podzim 2020 informoval, že si obyvatelé Česka v období od dubna do června 2020 naspořili nejvíce peněz od vzniku samostatného státu v roce 1993.

Teď mají o své úspory obavy. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu uskupení Fér Fintech, které monitoruje nálady Čechů vůči tradičním i inovativním finančním službám. Čísla ukazují, že větší či menší obavy o své peníze ve spořeních či investicích má více než polovina tuzemské populace.

„Podle našich zjištění i tři čtvrtiny Čechů v poslední době přehodnocuje, jak nakládá se svými úsporami,” říká zakladatel investiční platformy Fondee Jan Hlavsa. „Lidé už tolik nesází na bankovní produkty, jako jsou spořicí účty nebo stavebka,” vysvětluje Hlavsa s tím, že to také vyplývá při porovnání průzkumů, které jeho společnost realizovala letos a v roce 2020. Zatímco předloni mělo 23 % dotazovných největší podíl svých úspor ve stavebním spoření, letos už to bylo pouze 17 %. V případě spořicích účtů číslo kleslo z 39 % na 30 %.

Nejčastějším důvodem, proč Češi v poslední době přehodnocují, jak se svými úsporami nebo investicemi naložit, je zdražování a inflace, která úspory znehodnocuje. „V zásadě jde o mix více faktorů, které tlačí lidi k tomu, aby nenechávali své peníze znehodnocovat na tradičních spořicích účtech nebo ještě hůře ve slamníku,” dodává Hlavsa a připomíná, že i dříve byla inflace tím nejčastějším důvodem, proč lidé s investicemi začínají.

Zvyšující se ceny nutí lidi se připojistit a měnit svou investiční strategii

Změny v chování mezi svými klienty ale pozorují i samotní poskytovatelé investičních služeb. „V poslední době se klienti přiklánějí spíše k tém investičním příležitostem, které mají kratší dobu splatnosti,” říká Petr Volný, CTO a spoluzakladatel společnosti Upvest nabízející investorům participace na financování konkrétních developerských projektů.

„Zatím nepozorujeme pokles objemů investic. Spíše naopak. Z našich dat je ale vidět, že mezi investory panuje ohledně budoucnosti v mnoha oblastech nejistota (úrokové sazby, inflace, volatilní akciové trhy, ceny energií, geopolitická situace). Proto preferují rychlejší návratnost s tím, že se pak znovu rozhodnou, kam své peníze vloží podle aktuální situace,” vysvětluje Volný, jehož společnost je také jedním ze zakládajících členů skupiny Fér Fintech.

Dění posledních měsíců má vliv i na pojišťovnictví. Další člen Fér Fintech, online pojištění Mutumutu, hlásí, že od začátku roku se na ně obrátil zhruba každý desátý klient s prosbou o optimalizaci pojistného krytí. „V 70 % případů šlo o přání zvýšit své pojistné částky,” říká šéf Mutumutu Jindřich Lenz. „Je určitě správné, že si klienti v souvislosti se zvyšujícími se cenami dávají pozor, aby nebyli podpojištění,” dodává.

Svou finanční situaci vidí Češi pesimisticky

Více než polovina respondentů také předpovídá, že jejich situace bude v horizontu jednoho roku horší, než je nyní. Pětina se dokonce obává, že na tom budou hůře výrazně. 24 % očekává, že na tom budou podobně, jako teď. Naopak optimisticky svou finanční situaci vidí zhruba 22 % Čechů, z toho 3 % si očekávají, že za rok na tom budou finančně mnohem lépe, než dnes.

 

Zdroj: Fér Fintech



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account