Umělá inteligence - žena
Zdroj: Pixabay.com

V poslední době probíhá bezpočet akademických výzkumů hodnotících využití chatovacích robotů ve světě financí. Zaměstnanci americké centrální banky například zjistili, že technologie ChatGPT  umí předpovídat cenové pohyby akcií na základě titulků v novinových listech.

Chatovací robot od společnosti OpenAl byl podle výzkumníků schopen přijít s takovým vysvětlením, které se do velké míry podobalo analytickému zhodnocení znalého odborníka, uvádí idnes.cz.

ChatGPT je veřejně k dispozici široké veřejnosti, zatím bez poplatku. Je tedy možné pokládat jakékoliv dotazy i v češtině. Evropská unie aktuálně jedná o regulaci AI systémů.

Na jedná straně je ochrana člověka, ale na druhé vliv na další ekonomický rozvoj v Evropě. Kde je ta správná hranice? Neujíždí přílišnou regulací Evropě pomyslný vlak ? Má EU šanci ,aby přesvědčila o přijetí regulací a pravidel i Ameriku a Čínu ?

Umělá inteligence v Evropě  možná více než regulaci potřebuje další investice.

Itálie jako první zablokovala Chat GPT, regulátor se obává o osobní údaje občanů.  Nyní je  opět Chat GPT plně k dispozici , vyhověl podmínkám regulace . Jak se k tomu postaví ostatní státy?

Tyto zprávy z poslední doby mě nutí k zamyšlení.

⦿ Jaké zásadní změny přinese další vývoj této umělé inteligence v naši profesi – finančního poradenství?

⦿ Budou klienti potřebovat naše odborné služby?

⦿ A jaký bude další vývoj naší společnosti?

⦿ Bude z naší lidskosti postupně vytlačena emotivní složka , přiblížíme se strojové komunikaci ? Doufám, že ne .

V současné době, i když jsou volně k dispozici různé srovnávače produktů, lidé stále vyhledávají osobní kontakt s odborníkem.

Při mojí každodenní práci rodinného finančního poradce jsou to především EMOCE, co u klientů vzbuzuje potřebu. Velká část jednání s klientem je o pochopení a vcítění se do jeho situace. Důležité jsou jeho přání, očekávání ale také obavy a strachy. S tím vším je potřeba pracovat .

Emoce nás odlišují od umělé inteligence. A doufám, že to tak na  dlouhou dobu ještě  zůstane.

Autorka  Marta Surá je rodinnou finanční poradkyní z broker poolu Chytrý Honza, www.martasura.cz.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account