Projekt Víta Kalvody Finemon.cz se tvrdě opírá do nekalých praktik ve světě finančního poradenství. S přispěním státního rozpočtu a EU vzniká dokumentární cyklus Hvězdný prachy, který veřejně a v plné nahotě poukazuje na nejslabší místa nejen ve finančním poradenství. Dotýká se projekt také vás? Video, které musíte vidět!

„Nejsme finanční poradci placení z provizí bank a pojišťoven“

Projekt Finemon.cz má pomoci klientům předcházet škodám vzniklým díky finančním produktům či poradcům a zároveň nabízí pomoc již poškozeným klientům. Ředitelem projektu je Vít Kalvoda, který historicky sám prošel několika poradenskými společnostmi (začínal v OVB, pracoval v Sofia Finance,  založil analytickou spolenosti TANK). Projekt je financován ze státního rozpočtu (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy) a z prostředků Evropské unie (Evropský sociální fond). Na projektu spolupracuje Mendelova univerzita v Brně, Ministerstvo financí ČR, společnost TANK, Sdružení obrany investorů, Finanční arbitr a Česká televize. Sám Vít Kalvoda stojí za společností TANK s.r.o. i za Sdružením na ochranu investorů.

Video, které musíte vidět

Zřejmě nejdiskutovanějším výstupem projektu Finemon je sedmidílný dokumentární seriál „Hvězdý prachy“, který postupně diváky seznámí s nepoctivými postupy finančních obchodníků, poradců a burzovních spekulantů. Zde je ukázka dílu, který se zabývá finančním poradenstvím.

Finemon trpí zatím dětskými nemocemi a nedokonalostmi

Samotný web Finemon.cz obsahuje tři hlavní sekce, které cílí na retailového klienta (řešení pro firemní zákazníky se připravuje):

 • „Srovnávám“ (pro klienty, kteří se rozhodují)
 • „Pochybuji“ (pro stávající klienty)
 • „Poškodili mě“ (pro poškozené klienty)

Za webem je rozsáhlá produktová databáze, která ovšem vykazuje jisté nedostatky, které se pravděpodobně stanou vítaným terčem kritiků projektu Finemon.

Kritika ze strany zástupců poradenského businessu

Již text pozvánky na tiskovou konferenci s představením projektu Finemon.cz vyvolal u zástupců poradenského businessu nemalý rozruch i názorovou přestřelku. Jiří Šindelář – předseda Unie společností finančního zprostředkování a poradenství – upozorňuje například na možnou neobjektivnost projektu Finemon a na vazbu na nabídku komerčního vymáhání škody, kterou nabízí „sesterský“ web Sdružení na ochranu investorů. Skutečností je také to, že Vít Kalvoda je také většinovým společníkem a jednatelem společnosti TANK, s.r.o., která nabízí analytické Infolisty, které jsou projektem doporučovány klientům.

Jsou všichni poradci „Šmejdi“?

Vítám každou aktivitu, která vede ke zvýšení finanční gramotnosti spotřebitele. Považuji za správné upozorňovat na nekalé praktiky „poradců“ vhodnou formou tak, aby spotřebitel dokázal odlišit, co je nekalá praktika,“ komentoval Zdeněk Sluka. Zároveň však nesouhlasí s plošným prezentováním poradců jako „Šmejdů“. „Zatímco neznám žádného solidního „Šmejda“ z předváděcích akcí, protože ta branže je „Šmejd“ jako celek, znám spoustu slušných a solidních finančních poradců, kteří pro své klienty pracují poctivě a přinášejí jim užitek. Zkusme tedy při jinak dobře míněných aktivitách nevylít s vaničkou i dítě. Věřím, že není cílem povzbuzení veřejného mínění ve smyslu co finanční poradce, to šmejd. Poukazujme také na to, jak spotřebitel pozná toho slušného poradce a čím mu takový poradce může prospět.

Odkazy

(poznámka: v době publikování tohoto článku byla většina z výše uvedených stránek nepřístupných)

Jsou všichni poradci „Šmejdi“? Souhlasíte s projektem Finemon? Váš názor nás zajímá!Komentářů: 11
 1. Martin Dočekal 11 roky

  Souhlasím s každým projektem, který chce zvyšovat finanční gramotnost v ČR a díky panu Kalvodovi za něj. Je na čase, aby se většinová společnost dozvěděla o praktikách, které se na trhu běžně vyskytují a o ničem jiném než o poškozování klientů se zde nedá mluvit. A video ze zákulisí Zoubkovců z OVB je hodně silné kafe..

 2. David Gargulák 11 roky

  Kvalitní počin a kvalitní materiál.
  Bohužel, laická veřejnost z toho udělá jen jeden závěr.

  • TKalousek 11 roky

   Přesně tak, jen jeden. Akorát v tom prvním díle, jak tam Vít Kalvoda kydá hnůj…tam mi to přijde jako že z něho udělali taky docela blbečka. Takže si myslím, že Kalvoda je možná sám víc obětí než strůjcem. Možná se chudák dočká žaloby za nekalou soutěž. Ale do toho by musela jít jedině nějaká velká firma, třeba Broker Trust, Hostinský atd…který tohle video poškozuje paradoxně nejvíc. My normální poradci totiž na právníky nemáme. Nebo existuje na to dotace z EU?

 3. Bohužel to video 4 není možné spustit.
  Zde a ani z hlavních stránek, píše mi to, že: „Toto video je soukromé“.
  Je to bloknuté, něbo dělám nějakou chybku?

  • Marek Rys 11 roky

   Chybu určitě neděláte – v noci to ještě fungovalo, autor video nejspíš zablokoval na základě reakcí – škoda :-)

   • David Gargulák 11 roky

    Asi autora někdo vylekal….

    • Vylekal, nebo upozornil na neobjektivnost a neserióznost? Popřípadě si to mohl autor pod tíhou argumentů sám uvědomit.

     • Tak tedy konec spekulací, viz zpráva pana Žáčka:

      na Investujeme pan Kalvoda napsal v komentářích.

      Titulek: video
      Od: Vít Kalvoda
      Datum: 23.10.2013 19:10

      Ještě k videu: naznali jsme, že bude slušné, když některým poradcům rozmlžíme obličeje, pak to hned vrátíme, pravděpodobně v pátek.

     • David Gargulák 11 roky

      Ano , možná máte pravdu, i to by mohl být důvod.
      Každopádně ty sekvence z OVB byly výživné, je škoda že už nejsou k mání.
      A netuším proč tam rozmlžovali loga na formulářích a vypípávali zvuk a přitom tam nechali obličeje brané skrytou kamerou. Myslím že to byl ten důvod stažení videa – filmové hvězdy z OVB se ozvali. No uvidíme, třeba se to jednou dozvíme.

     • David Gargulák 11 roky

      :-) tak jsme psali oba v tomtéž okamžiku

 4. Vít Suchý 11 roky

  nějak těmto křečovitě senzacechtivým projektům nevěřím…jak někdo napsal – budeme rádi, když se teď pan Kalvoda pustí do výrobců aut, hovězího zadního a třeba vody po holení, abychom se dozvěděli něco o brutálních maržích a „šmejdech“ zase odjinud?…kde má takový purismus ale limit ? Obstojí na tomto pranýři nakonec třeba jen výrobci domácího kozího sýra a housekeeping ?Anebo ne ?

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account