Foto: Freepik.com

Hledáte nové bydlení a marně si lámete hlavu, jak a čím začít? Teď už se trápit nemusíte, máme pro vás pár rad, jak s lovením nového domova naložit.

Čím začít?

Pro začátek si sesumírujte všechny své požadavky. Je pro vás důležitá lokalita nebo dispozice bytu? Pro někoho je zase zásadní výše nájmu nebo dopravní dostupnost a okolí bydlení. Také si můžete pronajmout byt, který už je zařízený a plně vybavený. Zkrátka si udělejte orientační přehled kritérií, podle kterých začnete s hledáním.

Kde hledat?

Když hledáte nové bydlení, na výběr máte hned z několika možností, kde a jak pátrat. Můžete se optat kamarádů a známých, svěřit se do rukou realitky, prolustrovat webové portály s nabídkami nebo hledat pronájem bytu bez realitky, tedy na vlastní pěst.

Ať už se přihlásíte na jakýkoli webový portál, v prvé řadě si tam zkuste zaškrtnout vámi preferované požadavky a tím si vyfiltrovat vhodné nemovité kandidáty. Pokud nenajdete svého favorita na první dobrou, můžete si například nastavit funkci „hlídací pes“, díky které si na inzertním serveru uložíte požadovaná kritéria, a pokud někdo vystaví odpovídající nabídku, upozorní vás na to automatický e-mail. Vy se díky této službě rychle podíváte, zda vám bydlení vyhovuje, a zavčas si sjednáte prohlídku.

Jak vypadá kvalitní inzerát?

Publikovaný inzerát může o majiteli bytu prozradit více, než si myslíte, a vy si snáz uděláte obrázek o tom, jak by se vám tam mohlo bydlet. Správný inzerát má v ideálním případě výstižný titulek, obsahuje dostatečné množství nerozmazaných fotografií, které doplňuje stručný popis (jak daleko je zastávka MHD apod.). V nejlepším případě je zmíněna cena zvlášť za pronájem a zvlášť za energie a další služby. Uvádí, kdy přesně se můžete nastěhovat, výši kaucesamozřejmě kontakt.

Na co si dát pozor?

Už jste našli to správné hnízdečko a čeká vás osobní prohlídka? Sepište si seznam věcí, které jsou pro vás důležité a na něž se chcete zeptat. Může do bytu zvíře (majitel vám mazlíčka zakázat nemůže, ale snadno upřednostní jiného uchazeče bez něj), kdy je možné se nastěhovat, je smlouva na dobu určitou? Když jste na prohlídce, buďte pozorní a všímejte si maličkostí. A na co se mimo jiné zaměřit?

  • Je chodba v domě čistá?

  • Jsou v bytě všechny spotřebiče funkční?

  • Nekapou kohoutky?

  • Funguje topení?

  • Zámek v bytě je neporušen?

  • Odpovídá předávací protokol skutečnosti?

Po prohlídce si nechte poslat vzor nájemní smlouvy a pokud možno ji rozeberte s někým, kdo danému tématu rozumí. Pak už si jen stačí plácnout a budování nového domova může začít.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account