Určit „férovou“ cenu BTC není jednoduché, neboť existuje více možností, jak se na „férové“ ohodnocení této virtuální měny dívat. Kdo jsou důležití aktéři na bitcoinových trzích, kteří cenu posuzují? Abychom mohli pochopit způsob stanovení ceny BTC, je nutné nahlédnout pod pokličku celého kryptoměnového ekosystému a pochopit zájmy různých zapojených stran.

Vezmeme-li v úvahu roční minimální ceny bitcoinu v USD, lze vypočítat, že průměrné složené úročení ročních minim bitcoinu je za 10 let vyšší než 200 %. Pokud se tedy podaří investorům nakoupit poblíž ročních minim nebo alespoň v dolní třetině „all time high”, t.j. pod třetinou z 19500 USD, tedy v současnosti na cenách do 6500 USD, měl by být investor za předpokladu konstantní či zvyšující se poptávky po bitcoinu za několik let v plusu.

Férová cena z pozice těžařů

Aby celá síť Bitcoin fungovala a uvolňovala do oběhu další BTC, musí docházet k tzv. těžení. Tedy k využití výpočetního výkonu na zabezpečení sítě a její fungování. To mají na starost „těžaři“. Těžba BTC má své náklady a výnosy. Do nákladů se počítá cena elektřiny, náklady na těžební hardware, obtížnost těžby a počet vytěžených BTC v jednom bloku (úroveň halvingu). „Součet“ zmíněného můžeme považovat za průměrné náklady na vytěžení bitcoinu. Pokud je tržní cena bitcoinu v daném okamžiku nad těmito náklady, těžař je v zisku, pokud níže, je těžař ve ztrátě.
Jelikož těžaři disponují různě výkonným hardwarem a různou cenou elektřiny, je cena za vytěžení jednoho bloku (12,5 BTC) pro každou individuální těžařskou farmu jiná. Pokud bychom dokázali vypočítat vážený průměr těchto nákladů všech těžařů na celém světě, dostali bychom se blízko k „férové ceně bitcoinu” pro těžaře.

Férová cena z pozice obchodníků

Obchodník s kryptoměnami se snaží prodávat se ziskem a nakupovat levně. „Buy low, sell high”. Ne vždy se to ovšem tak lehce daří. Pokud má obchodník již zkušenost z dřívějšího růstu cen kryptoměn a prodal v růstu (např. listopad 2017- únor 2018) část svých BTC za nejvyšší ceny, je v jeho zájmu čekat a až cena opět klesne, tak „levně” dokoupit. Realizuje tím úspěšné dokoupení, t.j. zisk v bitcoinech. Současný růst z cca 3300 USD na cca 3600 USD je pravděpodobně způsoben dokupováním dříve prodaných bitcoinových pozic za hotovost. Férová cena pro prodej je tedy taková, která je vyšší, než nákupní. S ohledem na výši rizika pak také roste možnost zisku.

Férová cena z pozice spekulanta

Spekulantům na hodnotě BTC zase tak moc nezáleží. Sledují technickou analýzu, na jejímž základě se rozhodují poměrem risk/reward, zda do obchodu vstoupí či nikoli. (Ať už spotově, tedy se skutečnými bitcoiny, nebo na páku skrze futures). A zároveň zda vstoupí na long či short pozici s daným cílem a stop lossem. Hodnota bitcoinu tyto obchodníky zajímá jen v případě, že své zisky drží v BTC a nikoli v klasické měně. Spekulanti dělají často velkou chybu v tom, že nerozumí mechanismům bitcoinů jako je těžení nebo halving a podceňují roli obyčejných investorů v cenotvorbě. S vidinou pár procent zisku prodávají své bitcoiny, aby je o měsíc později dokupovali za dvojnásobnou cenu, čímž často vytvářejí skryté ztráty.

Férová cena z pozice investora

V závislosti na investiční strategii se mohou názory na férovou cenu z hlediska investorů lišit. Pro relevantní plánování je však důležité pochopit fungování tohoto specifického trhu a v souvislosti s jeho technickými parametry a cykly dávat do vzorce potřebné veličiny. Jednou z těchto veličin, které jsou pro tento trh specifické, je tzv. halving. Tedy snížení emise bitcoinů za jeden vytěžený blok na polovinu. V souvislosti s kapitolou o těžařích již víme, že tento jev, ke kterému dochází pravidelně každé čtyři roky, může cenu BTC výrazně ovlivnit.

 

Předpoklad rostoucí ceny BTC můžeme odvodit od blížících se dalších halvingů, výrazné zvýšení poptávky z ekonomicky sužovaných latinskoamerických zemí (Argentina, Venezuela, Kolumbie), či dokupování ziskově prodaných bitcoinů nebo například také nenávratných ztrát bitcoinů, jako bylo úmrtí CEO kanadské směnárny QuadrigaCX, při kterém údajně došlo k nenávratné ztrátě BTC v hodnotě cca 150 milionů USD.

Zvyšující se poptávka může být naopak narušena vstupem dalších ETF fondů na kryptoměnové trhy, které umožňují bezpečnější shortování, prodejem většího počtu mincí BTC – například ze zkrachovalé burzy Mt.Gox – jako se to dělo několikrát v roce 2018, nebo vládními aukcemi zabavených bitcoinů z různých nelegálních dark marketů.

Disclimer: Tento článek není investičním doporučením, prezentované informace jsou názorem autora.

Tomáš Knopp, 2crypto.cz

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account