Vánoce - rodina s miminkem
Zdroj: Dreamstime.com

Jako finanční poradci jste v každodenním styku se svými klienty. A vaše doporučení a rady ovlivňují jejich životy. Správně nastavené pojištění zmírní následky nepříznivé události, investice či hypotéka pomohou naplnit jejich sny. Kolika klientům jste pomohli udělat Vánoce šťastnějšími a veselejšími?

Práce finančních poradců bývá velmi často nedoceněná. Politici se v posledních letech předháněli v tom, kdo hodí víc klacků přes cestu a komu se podaří prosadit nepříjemnější zákon. A ve své snaze ani nadále nepolevují. Stejně tak klienti poškození „rádoby finančními poradci“ házejí do jednoho pytle raději všechny, jako kdyby nešikovný a lajdácký řemeslník byl vizitkou všech.

O mnoho lepší není situace ani na evropské úrovni. Ve Velké Británii již několik let není možný provizní model investičního poradenství a provize jsou zakázány i v některých dalších zemích u některých produktů. Výsledek je vždy stejný: Lidé, bývalí klienti finančních poradců, zůstávají v bankách bez zhodnocení finančních prostředků a nepojištění.

Ve slabších chvilkách si i Evropská komise uvědomuje, že bez finančních poradců se jim nepodaří naplit jejich plány. Klasickou ukázkou, a ne zdaleka jedinou, je PEPP – pan-evropský penzijní produkt. Z něj původně chtěli finanční poradce „vyšachovat“, ale zjistili, že by nebylo s kým hrát. Jsou produkty, které když klient nedostane „pod nos“, tak ho ani nenapadne o nich přemýšlet. A penze je přeci tak daleko…

Ostatně ukázku máme i v Česku. Jakmile politici (za asistence penzijních fondů) vyšachovali poradce z distribuce doplňkového penzijního spoření, začali se divit, proč ubývá klientů. Tedy, ne že by ubývali klienti pod „přirozenou“ míru – stále jich je tolik, kolik jich bylo před rokem 2013, kdy začala platit nová pravidla. A předtím nastala masáž z penzijních fondů „uzavřete, nebo přijdete o výhody“, která spustila nadměrný zájem o penzijní připojištění. A nepomohla mladým, kteří uvízli v transformovaných fondech svíjených v kleštích mezi nízkými úroky a rostoucí inflací.

Politici finanční poradce neocení. V nejlepším případě je dokáží tolerovat. Proč? Protože učí své klienty investovat, učí je zajistit se i bez vodící ruky státu – a to se řadě politiků a politických proudů nelíbí. Pro ně je lepší, když mohou říci: „Podívej, voliči, tady ti dáváme státní příspěvek. Buď nám vděčný a vol nás.“ A nechtějí, aby někdo jejich voličům spočítal, kolik je jejich almužna stojí.

I za to vám patří dík. Ale hlavní dík vám patří za klienty, o které se staráte.

Vánoce jsou časem zamyšlení a ohlédnutí za uplynulým rokem. Ohlédněte se na své klienty, vybavte si, kolika z nich jste pomohli. Budou vám oporou, až vám politici hodí pod nohy další kládu.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account