BEplan
Zdroj: Pixabay.com, BEplan

Martin Zoubek se stal jediným majitelem společnosti BEplan. Tu ohrozily potíže její mateřské Bohemia Energy. Jak na BEplan potíže matky dopadly a co Martin Zoubek s nabytou společností plánuje?

Společnost BEplan se dostala pod tlak s potížemi své mateřské Bohemia Energy, která vlastnila 51 % jejích akcií a která zastavila dodávky energií svým odběratelům. Dosud všechny finančně poradenské a zprostředkovatelské společnosti, jejichž „matka“ procházela vážnými problémy či krachem, začala ztrácet vázané zástupce. Konkurence vycítila příležitost a nenechala si ji ujít.

Podle údajů EMA data na základě databází České národní banky (ČNB) ovšme v případě BEplan k odlivu poradců (přinejmenším dosud) nedošlo. Martin Zoubek, jakožto druhý vlastník BEplanu a silná osobnost s historií v OVB Allfinanz, svůj poradenský tým udržel. K 6. prosinci 2021 se navíc zbavil zátěže Bohemia Energy a ovládl celou společnost. Na základě této skutečnosti jsme mu položili několik otázek ohledně převzetí BEplanu a plánů se společností.

K 6. 12. jste převzal společnost BEplan i 1% podíl Blue Advice od společnosti Bohemia Energy. Důvodem jsou nepochybně potíže společnosti Bohemia Energy. Za jakých podmínek jste společnost přebíral?

BEplan byl na počátku založen na synergii mezi matkou a dcerou. S postupem času, přílivem nových poradců z různých struktur a společností na trhu se potřeba synergie částečně upozadila. Již déle jsme debatovali o tom, zda udržovat společnost jako součást skupiny, a nebo ji osamostatnit. Aktuální situace okolo Bohemia Energy jen urychlila rozhodování.

Jednalo se o obchodní partnerství, a stejně tak se jednalo o obchodní „rozvod“, který proběhl korektně a spořádaně tak, jak bylo dohodnuto. Jak jistě většina lidí pochopila, jednoprocentní podíl v Blue Advice měl pouze blokační charakter.

Podle dat EMA data vycházejících z databází České národní banky nedošlo po potížích Bohemia Energy k odlivu vázaných zástupců z BEplan, jako tomu bylo v případě jiných finančně zprostředkovatelských společností, u nichž se mateřská společnost dostala do potíží. V čem spatřujete důvod odlišného vývoje?

Odpověď se dá nalézt zejména v tom, že lidé za námi nešli kvůli Bohemia Energy, ale kvůli BEplanu a – teď to bude znít trochu egoisticky –  ale také někteří kvůli mně. Svých lidí jsem si vždy cenil nejvíce, v minulosti i nyní, a proto jsem se paradoxně nejméně bál toho, že nám utečou lidé, když se stalo to, co se stalo. Za to jim patří velký dík, že stojí při mně / nás, a ačkoli bych to skutečně nechtěl absolvovat znovu, věřím, že kdybych musel, postavíme to znovu :-).

Stejné je to i s našimi lidmi na back-office, kteří vědí, že jako samostatná firma jsme působili i v rámci velké skupiny, a nyní tak budeme působit i dál, zcela samostatně. Všechny systémy, IT a podpora pro poradce zůstává po oddělení od BE stejná.

Jak ovlivnily potíže Bohemia Energy společnost BEplan? (Jak ve vnitřním chodu, tak např. ve vnímání klientů finančních poradců.)

Samozřejmě jsme zaznamenali negativní reakce, které přišly s šokem, který se stal. Mnoho klientů bylo bezradných, a pokud si pamatovali poslední komunikaci, která byla s naším vázaným zástupcem, tak kontaktovali jeho. Je to pochopitelné, ale věřím, že všem klientům, kteří se na nás obrátili, jsme dokázali v rámci možností pomoci.

Konkurence to bez jakéhokoli odkladu využila jako útočnou zbraň směrem k nám ať už různými spekulacemi na fórech, komentáři pod našimi firemními profily nebo při pokusu o přetahování našich lidí. Nic jiného se asi čekat nedalo a muselo to přijít. Jak jsme ale uvedli, naši lidé zde nebyli kvůli Bohemia Energy, ale kvůli nám, a tak nejčastější otázku, kterou jsem dostával od lidí, „co bude dál?“ jsme tímto zodpověděli.

Jaké máte další plány se společností BEplan?

Věříme v trvalý růst. Od našeho začátku rozvíjíme a investujeme do IT a dalších systémů, které usnadňují poradcům život. Věnujeme se maximálně síti a vzdělávání. V této oblasti hodláme pokračovat. A jelikož nyní budu mít zase „klid“ na to, co umím nejlépe – rozvoj sítě, poradců a managerů, tak se do něj hodlám pustit v novém roce opět naplno. Takže vzkaz pro konkurenci – nebojte, příběh nekončí, my jedem dál…

Děkuji za odpovědi.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account