Podvod - výhrůžky - scam - fraud
Zdroj: Pixabay.com

Podvodníci se objevují všude. A mohou vystrašit i klienty finančních poradců. Jeden z aktuálních případů pokusu o podvod chtěl zneužít výhrůžky, nevědomost a strach. Jak se bránit?

Celý případ začal poměrně nevině. Mamince odrostlo děcko a chtěla prodat kočárek. Dala inzerát a ozval se jí zájemce. Měl jen jedno přání – zaplatit chtěl prostřednictvím PayPal. Jenže… s platební institucí PayPal neměl „převod“ nic společného. Jen zneužití jména a loga společnosti.

Zájemce o koupi měl podle komunikace uhradit požadovanou částku. Ale aby byla vyplacena, měla prodávající uhradit „drobnou platbu“ v bitcoinech. A následovaly výhrůžky.

Výhrůžky – mocný nástroj strachu

První výhrůžný e-mail přišel z „PayPal“, který byl odeslán z adresy paypal@transfertermfunds.com, která nemá nic společného s firmou PayPal, naopak, doména je registrovaná na anonymního majitele. A samotná doména je nedostupná.

E-mail hrozil americkou FBI, která byla prý informována, a pokud nedojde k platbě během 12 hodin, budou provedeny další právní kroky proti příjemci peněz. E-mail byl doprovozen fotografií muže v černých brýlích v neprůstřelné vestě s nápisem FBI a automatickou puškou v ruce.

Obrázek 1: Fotografie muže v neprůstřelné vestě s nápisem FBI z podvodného výhrůžného e-mailu

FBIA co hůř. Níže pod fotografií byla výhrůžka, že neuposlechnutí této výzvy může vést k vězení s informaci: „Máme vaše telefonní číslo a plnou adresu bydliště, které můžeme využít k vašemu sledování.“

Pak přišel další výhrůžný e-mail – váš účet bude zablokován a vy budete zatčena. Prý z důvodu ochrany kupujícího i prodávajícího. Tentokrát se e-mail odvolával na Interpol a Českou policii a doprovozen byl sérií fotografií zatčených lidí.

Obrázek 2: Fotografie zatčených v podvodném výhrůžném e-mailu

Výhrůžky a vyvolání strachuAby toho nebylo málo, na závěr se ozval i sám kupující: „jste blázni, že nemusíte otevírat PayPal, nejprve provedete platbu bitcoinem, poté PayPal uvolní celkovou částku soudního řízení, které se na vás během příštích 12 hodin podnikne“ (text e-mailu bez jazykových korektur). Kupující vystupoval pod jménem, které je pravděpodobně smyšlené, a využíval e-mail z veřejné e-mailové služby.

Máte podobnou zkušenost? Nepanikařte

Podvodníci hledají nejrůznější cesty, jak vylákat peníze z důvěřivých obětí. Platba předem za následné připsání peněz je jednou z nich. O tom by mohl vyprávět i pan V., který byl podveden VetoroBanc.

Vyvolání strachu z právního postihu je pro mnoho lidí silným motivem raději zaplatit, než se potýkat s oblastí práva, s níž nemají zkušenosti. Přitom tyto hrozby jsou plané. Důležité je přitom nezpanikařit, zachovat klid – a obrátit se na Polici ČR s podezřením z pokusu o podvod.

Komentářů: 3
 1. Šárka 1 rokem

  Děkuji za tento článek. Přesně toto se mi včera stalo s tím samým emailem !! Nereagovat na něj!

  1

  0
 2. Tes 1 rokem

  Pozor na ně. Měla jsem stejnou zkušenost adresa paypal@transfertermfunds.com a velmi výhružné e-maily. Dopravu jsem měla zaplatit ze své karty a pak by mi celá částka byla převedena na účet… Zkoušeli mě kontaktovat přes Whatsapp a dokonce vyprodukovali i mail dopravní společnosti. Celé jsem nahlásila na PayPal.

  0

  0
 3. Jirka 11 měsíci

  Přesně to samé se mi stalo tenhle týden. Od podvodníka se jménem danmike88 maily ve špatné češtině i v angličtině. Může prý poslat jen cestou PayPal.Tady zase jde o uhrazení vratné zálohy /100 E/na kurýra,který předmět vyzvedne na mé adrese. Po odmítnutí z mé strany klasika: v angličtině “jízdní řád” FBI,která bude agresivní . No a česky .že je zmatený a podobné nesmysly. Teď už je pár dní klid. Většinu mailů jsem sice přeposlal na kontaktní adresu PayPal,ale pochybuji,že se tím budou zajímat. Pokud máte podobné zkušenosti,varujte ostatní. Jirka.

  0

  0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account