Distanční forma zkoušek odborné způsobilosti jednoznačně převládá nad tou prezenční. Prokrastinace řady poradců je ovšem stále stejná – pár dní na přípravu zkrátka nestačí. Co může zlepšit úspěšnost u zkoušek? Jaká specifika mají on-line zkoušky? A je možné složit zkoušku v autě zaparkovaném u benzinové stanice?

 

Úspěšnost zkoušek je za poslední rok na pojištění, investice a úvěry poměrně nestabilní. Čemu tyto výkyvy přisuzujete?

Těch vlivů může být několik. Někdo se specializuje na hypoteční financování a nyní chce uzavírat také pojistné smlouvy, ale je tam ještě určitá nezkušenost a neznalost, proto byl u úvěrů úspěšný, ale teď třeba zkoušku opakuje. Někdo nevěnuje přípravě dostatečný čas a pokud přichází do oboru nováček, může být zkouška i nad jeho síly. Zkoušky nejsou jednoduché, ale ani diplom z vysoké školy nebývá zárukou úspěšnosti u zkoušky odborné způsobilosti. Přestože úspěšnost poměrně kolísá, mohu říct, že díky propracovanému e-learningu mají u nás zájemci o certifikát dlouhodobě vyšší úspěšnost.

Certifikujeme čtyři sektorové zkoušky, což má samozřejmě vliv i na obtížnost. Dlouhodobě nejjednodušší se jeví zkouška na penzijní produkty – je nejkratší, jen 90 minut a nemá vícečetné otázky.

Poradci, kteří jsou delší dobu na trhu, už obvykle mají zkoušky za sebou. Jaká v poslední době chodí cílová skupina?

Většinou k nám nyní chodí na zkoušku úplní nováčci bez zkušenosti nebo naopak zkušení poradci, kteří si chtějí rozšířit svou odbornost o nové typy zkoušek. Mnoho našich firemních klientů si uvědomilo, kolik poradců z nejrůznějších důvodů za dva roky skončilo, a tak se hledá nová krev a doplňují se týmy. Takže cílovou skupinou bych popsal takto – mladí lidé a zájemci středního věku, kteří hledají uplatnění v oblasti financí a pojištění a nemají s financemi zkušenosti. Také se nám po pěti letech vrací poradci, kteří si potřebují obnovit zkoušku na penzijní produkty.

Co poradci podceňují a co naopak přeceňují při přípravě na zkoušky?

Většinou máme zkušenost, že přípravu nechávají na poslední chvíli. Někdy i přihlášení je ovlivněno jejich jistou prokrastinací. Ale brzy zjistí, že rozsah zkoušky je velký a pár dní na přípravu je málo. Důležité proto je, zaměřit se na otázky za dva body, které mnohou hodně ovlivnit celkový výsledek. Občas se účastníci začnou učit otázky s jednou správnou odpovědí, které jsou jednodušší a pak jim nezbude čas na otázky s více správnými odpověďmi.

Abychom byli poradcům nápomocni ve fázi přípravy, nabízíme unikátní pomůcku RED 50, soubor padesáti nejtěžších otázek z každé skupiny (kategorie), které vychází z odpovědí na miliony zodpovězených otázek. Tato pomůcka šetří poradcům mnoho času a zvyšuje pravděpodobnost úspěšnosti zkoušky. Když budete umět ty nejtěžší, které vás mohou potkat, tak si s těmi lepšími poradíte.

Jak se vaší společnosti osvědčilo on-line zkoušení a jaká to má specifika?

Největší obavy jsme měli v oblasti stability internetového připojení zkoušených. Osvědčilo se nám konání zkoušky v uzavřené kanceláři například na pobočce, kde bývá velmi kvalitní internetové připojení. Z tohoto důvodu jsme mohli účastníkům umožnit skládat zkoušku v maximálním počtu třech osob v jedné kanceláři, kdy každý účastník používá dvě zařízení. Do dnešního dne u nás distanční zkoušku online absolvovalo 7 433 účastníků.

Výhody distanční zkoušky oceňuje převážná část účastníků, jelikož nemusí nikam cestovat, ani instalovat speciální software. Navíc poradci nejsou ve známém prostředí tolik nervózní. Zkoušky online formou provádíme ve všech sektorech, což je 16 typů certifikací. Účast je skvělá a k odhlašovaní dochází spíš výjimečně. Při našem posledním prezenčním termínu v Praze 26. 4. 2022 bylo přihlášeno na počátku šedesát zájemců, ale reálně se dostavilo pouze 24 poradců. Proto je pro nás distanční certifikace do budoucna první volbou a prezenční termíny jsme upozadili.

Vzpomněl jsem si na jednu příhodu z distanční certifikace: Dopoledne před zkouškou volala paní, že jsou ještě na dálnici a je tam dopravní zácpa. Zda by tedy bylo možné zkoušku vykonat z auta zaparkovaného u benzínové stanice. Občas jsou účastníci zkoušek vynalézaví, ale vykonání zkoušky z auta by nebylo kvůli pravidlům pro pořádání zkoušek možné. Paní nakonec do kanceláře dorazila včas a zkoušku absolvovala úspěšně.

Můžete uvést tipy na záludnosti a někdy i nepřesnosti některých otázek?

Je potřeba pozorně číst otázky a zaměřit se na podstatné informace. Některé otázky jsou zadány v záporu a ptají se: „co neplatí“. Většinou pomáhá poradcům přečíst si pozorně otázku a pak také vysvětlení u dané otázky a pochopit, jak otázka byla myšlena a zaměřovat se především na principy otázek.

Pokud se v minulosti objevily nějaké nepřesnosti, nebo nejednoznačnosti, komunikovali jsme to s ČNB. Musím konstatovat, že v počátku bylo v otázkách dost chyb, ale to se naštěstí změnilo.

V souladu s platnou legislativou dochází každoročně k aktualizacím otázek. Akreditované osobě jsou zaslány do datové schránky a do 30 dnů je povinna je začít používat. Poradci se nemusí bát, vždy se mění jen malá část otázek a vždy naše klienty upozorňujeme předem, k jakému dni provede Vector aktualizaci.

Ale je tu ještě jedna záludnost. Otázky na penzijní produkty má každá akreditovaná osoba svoje, jsou předem schválené ČNB. Stalo se nám, že se někdo učil na „penzijko“ někde u konkurence a u Vectoru se při zkoušce setkal s otázkami, které nikdy nečetl. Jinak vše, co se zkouší, mají poradci k dispozici. Takže pokud vidí poradce otázku u zkoušky prvně, není to naše chyba.

Přestože jsou zkoušky dost obtížné, setkali jste se při nich s nějakým „rekordmanem“, který vás překvapil?

Setkali jsme se s poradcem Stanislavem Štecherem, který zvládl za jeden den vykonat úspěšně ne jednu, ani dvě, ale hned tři zkoušky! Je to možné, protože jsme měli v rámci jednoho dne tři samostatné termíny po sobě. Vlastně jsou certifikace podobné vysokoškolskému studiu. Někdo jde na „před termín“ a chce mít splněno, někdo zkoušky odkládá a někdo zjistí, že je studium nad jeho síly.

 

 

Děkuji vám za rozhovor.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account