Nikola Havránková - 4fin

4fin již patří mezi největší finančně poradenské sítě. Místo svého zázemí ale využívá služeb broker poolu Broker Trust. „Spolupráce s Broker Trustem je pro nás nadále klíčová. Chceme ji udržet, protože přináší přidané hodnoty oběma stranám,“ říká k otázce na osamostatnění Nikola Havránková, marketingová ředitelka 4fin.

4fin vznikl před rokem odchodem části finančních poradců ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, kteří se „podvěsili“ pod Broker Trust. Kolik poradců tehdy celkem z Fincentra odešlo?

Nevedeme si statistiky, kolik poradců k 4finu přišlo z Fincentra, ale říkáme, že na startu nás stálo 700. Ke konci srpna bylo ve 4finu přes 1 100 finančních konzultantů.

Odkud finanční poradci do 4finu přicházejí? Jsou to spíše nováčci, nebo lidé z jiných finančně poradenských společností?

Převažují kolegové z jiných finančně poradenských společností napříč celým trhem, kteří již mají zkušenosti s tím, jak to v jiných společnostech funguje a zalíbily se jim naše nadstandardní provize, hodnoty společnosti nebo podpora, kterou poradcům dáváme.

Necílíme jen na kolegy, kteří už v oboru financí pracují. Část lidí je nových a díky uceleným procesům každého nováčka provedeme špičkovým systémem vzdělávání. Tím pádem u nás má možnost pracovat každý.

Z jaké společnosti k vám přicházejí finanční poradci nejčastěji? Je to stále Fincentrum, ze kterého odešla ona první velká vlna, nebo jsou to i jiné společnosti?

Nemůžu říci, že by to bylo z největší části Fincentrum, jsou to i kolegové z ostatních společností napříč trhem a také z finančních institucí. Ne vždy je to tedy přímá konkurence poradenských společností.

Za první rok jste reportovali provizní obrat přesahující 0,5 mld. Kč. Jaký máte cíl provizního obratu za celý rok a na příští rok?

Za prvních 12 měsíců fungování společnosti jsme reportovali provizní obrat 515 mil. Kč. Na rok 2020 je cíl 700 mil. Kč provizního obratu a na rok 2021 máme laťku nastavenou na 850 mil. Kč.

Ve své zprávě jste oznámili, že jste již 5. největší finančně poradenská společnost na trhu. Jeden z našich čtenářů se dotazoval, zda do čtyř větších počítáte i Broker Trust, pod který jste i vy sami „zavěšeni“.

Počítali jsme největší hráče trhu. Hrdě se hlásíme k tomu, že díky našemu splynutí se Broker Trust stal největší finančně poradenskou společností na českém trhu. Mohli bychom tedy o sobě říkat, že jsme součástí té jedničky.  Pokud tedy Broker Trust do TOP 5 počítáme, pak jsme právě v té TOP 5.

4fin začal působit před rokem pod Broker Trustem, protože odchod z Fincentra byl poměrně překotný a neměli jste čas navázat spolupráce s finančními institucemi ani další nezbytné záležitosti. Nyní patří mezi největší společnosti na trhu. Plánujete nyní, že se od Broker Trustu v dohledné době osamostatníte, nebo budete dlouhodobě využívat jeho zázemí?

Naše spolupráce s Broker Trustem je i nadále klíčová. Snažíme se naše vztahy rozvíjet a zázemí, které u nich máme, využíváme naprosto plně. Do budoucna chceme naši spolupráci udržet, protože přináší přidané hodnoty oběma stranám.

Máte vedle plánu obratu též plán získávání počtu finančních poradců?

V červnu jsme spustili naši náborovou kampaň „Náborová ofenzíva“.  Hodnotíme ji velmi kladně, protože jsme získali více než 100% nárůst příchozích konzultantů. Přesné cíle na počet nových konzultantů nemáme. Ale samozřejmě by se nám líbilo, kdyby se nám podařilo udržet trend 70 – 80 nově příchozích každý měsíc. Dnes jsme zhruba na 60 nově příchozích konzultantech měsíčně.

Cílíte především na stávající finanční poradce z jiných společností. Proč by tito zkušení poradci měli přidat k 4finu? Když už půjdou do broker poolu, proč by se neměli zařadit přímo např. pod Broker Trust?

Stojíme na pomezí mezi MLM a poolem. Dáváme velkou podporu centrály a naši lidé jsou nadstandardně ohodnoceni. Navíc každý konzultant vlastní svůj klientský kmen, zná jeho hodnotu a při odchodu, či jakémkoli problému, mu 4fin nabídne jeho vyplacení.

V letošním roce jsme museli řešit smutnou záležitost, kdy jsme bohužel o jednoho z našich kolegů navždy přišli. Hodnotu jeho kmene nyní vyplácíme jeho pozůstalé rodině.

Kmen u nás prostě patří konzultantovi. A to je pro všechny zásadní informace.

Vlastnictví kmenu poradci nabízí i broker pooly. Pořád to není důvod, proč jít do 4finu a ne přímo do Broker Trustu, pod kterým jste „zavěšeni“.

To je pravda. Ale my navíc nabízíme garanci odkupu klientského kmene a zajištění našich spolupracovníků pomocí jeho hodnoty při nenadálých životních situacích. A máme i další podpůrné prostředky, které jsou zpravidla pouze doménou MLM společností, a to především sílu centrály.

Působíme na trhu rok, ale nejsme nováčci. Máme více než 15 let zkušeností, které předáváme do sítě. Zcela ojedinělé jsou na trhu naše workshopy 4synergie, díky kterým naši klíčoví lidé předávají zkušenosti dalším kolegům. My jsme navíc zašli ještě dál a prostřednictvím podcastu 4synergie jsme své know-how otevřeli celému trhu.

Máme unikátní produkty. Máme nejmodernější IT systém na trhu 4eko, jehož součástí je také nejmodernější software pro práci s klientem 4plan. Máme náborové programy a nyní jsme spustili i leadovou strategii, v rámci které chceme našim spolupracovníkům přinášet 70 tisíc leadů ročně. Na tyto leady máme hned několik klíčových partnerů a věříme, že je to další velká podpora naší sítě.

Navíc každý rok rozdělujeme 15 % ze zisku společnosti mezi klíčové spolupracovníky 4fin. Vnímáme jako velký úspěch, že se nám tento závazek podaří naplnit už po prvním roce spolupráce!

Nadále chceme stát na pomezí MLM a broker poolu, aby to pro stávající i nové spolupracovníky bylo pořád zajímavé.

Váš obrat dosahuje 515 mil. Kč. Kolik procent z této částky dělají provize za investice? Část poradců, která odcházela z Fincentra, byla zaměřena především na investice. Je to i pro celý 4fin stěžejní část, nebo dominuje stejně jako snad ve všech velkých poradenských společnostech stále životní pojištění?

V rámci produktového portfolia, které jsme reportovali za prvních 12 měsíců fungování společnosti 4fin, zatím dominuje pojištění a úvěry. Investice jsou na třetím místě. Naším produktem je ale komplexní majetkové poradenství, chceme klientům přinášet vše z oblastí majetkového poradenství včetně realit. Naším cílem ve střednědobém horizontu je navýšení investic, zejména proto, aby si konzultanti vytvořili svůj pasivní příjem. Cílem každého konzultanta by mělo být mít pod správou 100 mil. Kč klientských prostředků a více. Za první rok fungování máme pod správnou 11 mld. Kč klientských prostředků.

Děkuji za rozhovor.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account