Analytický pohled na středoevropské akcie a jejich výhled pro rok 2020 nabídl na svém workshopu na FINfestu Igor Müller, který má v NN Investment Partners C.R. na starosti investiční strategii Středoevropského akciového fondu (dříve ING Český akciový fond). 

Nejprve se ve své úvaze ohlédnul za předešlým rokem, aby konstatoval, že slibovaná recese v roce 2019 nepřišla. Pouze se mírně snížilo tempo růstu ekonomik. Nízká nezaměstnanost a vyšší příjmy i nadále vytvářely silnou poptávku a zisky tak rostly zejména ve spotřebitelském a finančním sektoru.

Investoři zaznamenali zpomalení německé ekonomiky, které se týkalo zejména automobilového průmyslu. Kdo ve středoevropském regionu opravdu zklamal, bylo Polsko kvůli obavám ze ztrát v bankovním a energetickém průmyslu. Bankovnímu sektoru se nevyplatilo poskytovat hypotéky v cizí měně a elektrárny na uhlí už také nejsou v popředí zájmu. Zato burzy v České republice, Maďarsku a Rumunsku si připsaly dvouciferné zisky.

A co nás čeká v roce 2020? Je dobré si připomenout, že region CEE je silně provázán se západní Evropou – zpomalení ekonomik však neznamená recesi a v regionu se pravděpodobně projeví v menší míře a s časovým odstupem. Nezaměstnanost sice dle odhadů mírně poroste, avšak sektor služeb do značné míry pohltí volnou kapacitu. A také: ziskovost bank v CEE a ostatních sektorech je výrazně nad světovým průměrem. I proto Igor Müller předpověděl postupný odklon investorů od růstových firem, které svůj potenciál již značně vyčerpaly, k sektorům a regionům s důrazem na dividendový výnos.

“Některé trhy, jako například USA a technologický sektor, se mnohým analytikům už zdají přehřáté,” konstatoval Müller a svá slova upřesnil: “Tyto trhy stále rostou, protože jsou podporované velkými technologickými firmami typu Google, Facebook, Netflix nebo Amazon. Ale z jakého důvodu jsou ceny těchto akcií drahé? Lidé do nich totiž znovu a znovu investují, a to hlavně přes pasivní strategie.”

Část peněz je proto podle jeho slov vhodné přesunout do tzv. value stock (tedy firem, které nerostou nijak závratným tempem, ale jejich byznys model je relativně stabilní a vyplácejí každoročně dividendu). Jsou to například energetické nebo telekomunikační společnosti.

“Středoevropským burzám dominují dividendové firmy, jejichž výnos je poměrně vysoký a poskytují tak bezpečný přístav investorům. Navíc tyto společnosti (včetně bank) byly schopné vyplácet dividendy i po krizi. Očekáváme proto zvýšený zájem o akcie středoevropského regionu v době rozkolísanosti světových trhů.”

Podrobné informace naleznete ve videu.

 

 


Jan D. Kabelka

Kariéru ve finančním sektoru začal v roce 1997 v Citibank. V letech 2000–2006 působil v ING Investment Management (C.R.), a.s. jako obchodní ředitel. Poté odešel do skupiny ERSTE, kde pracoval na různých manažerských pozicích v zemích střední a východní Evropy, naposledy jako ředitel podpory prodeje a investičních služeb společnosti Erste Asset Management. Od února 2013 působí v NN Investment Partners C.R., a.s. (dříve ING Investment Management), kde zastává funkci generálního ředitele. Je rovněž členem vedení Asociace pro kapitálový trh ČR.

NN Investment Partners C.R.

NN Investment Partners C.R. je předním správcem finančních prostředků, který působí v České republice již od roku 1997. Je jednou z dceřiných společností NN Group N.V., veřejně obchodované společnosti.

NN Investment Partners C.R. měla ke konci roku 2018 ve správě aktiva ve výši 111 mld. Kč. Své služby nabízí institucionálním klientům, jako jsou například pojišťovny, penzijní fondy, firmy nebo neziskové organizace a prostřednictvím podílových fondů také retailovým investorům. Od srpna 2015 nabízí společnost navíc možnost investovat do NN podílových fondů přímo prostřednictvím vlastní obchodní platformy NNinvestor.

V rámci svých investičních aktivit se NN Investment Partners C.R. specializuje jak na dluhopisový a peněžní trh v České republice a na Slovensku, tak také na akciové trhy ve střední a východní Evropě (CEE). V průběhu roku 2017 společnost převzala řízení portfolií skupinových klientů z Rumunska a Maďarska. Specializovaný investiční tým z Prahy zajišťuje expertízu v této oblasti pro mateřskou společnost NN Investment Partners a zároveň řídí lucemburské podílové fondy zaměřené na region CEE.

 

 

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account