Bitcoin - kryptoměny
Zdroj: Pixabay.com

Kryptoměny v čele s virtuální měnou bitcoin jsou bezpochyby fenoménem posledních let. Vzbuzují zájem i mezi klienty finančních poradců. Jak se k nim mají finanční poradci postavit?

Na kryptoměny panují rozdílné názory. Někteří je adorují jako platební nástroj budoucnosti a unikátní investiční příležitost, jiní je považují za krátkodobý módní trend, jehož investory čeká hluboký pád. A další, např. Warren Buffett, je nepovažuje za investiční aktivum vůbec.

Jenže… kryptoměny tu jsou a dokonce prolomily dveře do „velkého investičního světa“. Burzy cenných papírů již obchodují futures na bitcoin, investiční společnosti zakládají fondy (zatím kvalifikovaných investorů), které investují do kryptoměn či do technologie blockchainu – základu virtuálních měn. A mezi kryptoměnovými investičními nástroji a klientem stojí finanční poradci. Jak by měli či neměli s kryptoměnami v klientském portfoliu pracovat? Zeptali jsme se finančně poradenských společností.

Uvažujete o zařazení kryptoměn do vašeho portfolia?

Tomáš Trauške, regionální ředitel, 4fin: Ve 4fin kryptoměny v portfoliu nemáme. Trh zatím sledujeme a analyzujeme. Našim poradcům ovšem nezakazujeme činnosti, které jsou zákonem umožněny. Respektujeme svobodu podnikání a férové jednání. Na trhu je jistě dost poradců, kteří se o kryptoměny zajímají, stejně tak to bude i v naší společnosti a my to respektujeme. Zároveň ale nabádáme k extrémní opatrnosti v tomto segmentu a dodržování zákonných nařízení.

Michal Valentík, člen investičního výboru, Broker Trust: V současné době jsou kryptoměny na výsluní díky svému vysokému a rychlému zhodnocení v desítkách až stovkách procent. Je to sexy příběh, který se mnoha lidem může líbit. Připomíná pohádku, jak „obyčejný Honza“ k majetku přišel.

Ovšem kryptoměny jsou stále relativně novou a mladou třídou aktiv, kde existuje mnoho neznámých. Největším rizikem je v současnosti obrovské množství různých kryptoměn, kdy některé jsou absolutně bez hodnoty a spíše připomínají pyramidovou hru. Proto by nejdříve mělo dojít ke konsolidaci, která bude trvat několik let.

V rámci této konsolidace dojde k vyčištění krypto-trhu o plevy a zbydou dobrá zrna, zůstane-li krypto-trh ve své podobě, jako je dnes. Poté pravděpodobně vzniknou krypto-produkty i v rámci investičních společností v souladu s regulací a dohledem ČNB. Teprve po této standardizaci lze zařadit krypto-produkty jako další třídu aktiv do portfolia.

Marcel Vanduch, investiční analytik, Partnes Financial Services: Neuvažujeme. Investici do kryptoměn považujeme za spekulativní způsob investování. Naším cílem není nabídka spekulativních investičních produktů s vysokou volatilitou, ale stavba kvalitně rozložených investičních portfolií s potenciálem dlouhodobého průměrného výnosu.

Jan Šimek, ředitel komunikace a PR, SAB servis: Ve spolupráci s Diverzo Academy nabízíme našim spolupracovníkům především vzdělávání v této oblosti. S kryptoměnami je spojena celá řada rizik, která by měli poradci znát. Věnujeme se proto pouze Bitcoinu, některé alternativní “shitcoiny” rozhodně nedoporučejeme. Zároveň připravujeme směnárnu, kterou bychom měli brzy spustit. Ta umožní poradcům Bitcoin klientům nabídnout, ale zásadně jen přímo do jejich peněženek. A pouze jako doplněk portfolia!

Jak doporučujete přistupovat vašim poradcům ke kryptoměnám ve směru ke klientům?

Tomáš Trauške: K nám klienti obvykle přicházejí s jinými požadavky, ale zhruba ve třetině případů se diskuze ke kryptoměnám stočí. Jsou zvědaví, rádi by realizovali vysoké zisky, a proto jim vysvětlujeme souvislosti. Obecně platí pravidlo, že hodně z mála je stále málo. Proto je důležitý objem peněz, který chtějí do kryptoměn vložit. Zásadní je potom otázka, jak se zachovají, když dojde k propadu o 50, 60 nebo 80 %. Pokud je ztráta netrápí a mají kryptoměny spíše na zkoušku, investici jim nerozmlouváme a odkazujeme je na lidi, kteří se jimi zabývají. Jediné, co jim doporučíme, je velikost investice ve výši do 5 – 10 % majetku. Pokud ale pozorujeme smíšené pocity a negativní dopady do rozpočtu, od investice je spíše odrazujeme.

Michal Valentík: Jelikož na českém trhu neexistuje krypto-produkt s alespoň 2-3 letou historií, který by současně splňoval českou legislativu tak, aby mohl být nabízen prostřednictvím investičního zprostředkovatele, neměli jsme zatím důvod tuto problematiku řešit. Není co analyzovat, nelze stanovovat metodiku a závazné pokyny.

Existují samozřejmě možnosti, jak do kryptoměn investovat, nicméně jedná se v drtivé většině o neregulované produkty. V tomto případě samozřejmě musíme dbát literu zákona a takové produkty nelze nabízet. Obecně ale můžeme konstatovat, že se snažíme všem bez rozdílu vysvětlit, že kryptoměny jsou alternativní investicí, která může být velmi riziková, a tudíž i ztrátová. Má-li někdo přání investovat do kryptoměn, měl by se řídit obecným pravidlem investovat jen tolik majetku, o kolik je ochoten přijít.

Jan Šimek: Máme studii, která dokazuje, že při určitém malém procentu zastoupení přináší Bitcoin do portfolia vyšší zhodnocení a snižuje riziko, protože jednoduše nekoreluje s akciemi. Celá záležitost je velmi citlivá, nechceme poradcům nabídnout zprostředkování Bitcoinu kvůli výnosům a s ním spojené popularitě, ale jako alternativu, doplněk portfolia a při dodržení maximální bezpečnosti, kterou můžeme klientům nabídnout.

Z druhé strany možnosti, které přináší blockchain a s ním spojená decentralizace, jsou úžasné a dávají nám smysl. Ale neustále se vracíme k tomu zásadnímu, a tím jsou rizika. Ta hlavní spatřujeme v missellingu zaměřujícím se pouze na možný výnos a v intelektuální náročnosti, protože i jenom správně a bezpečně pracovat s peněženkou není jednoduchá záležitost.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account