Ministerstvo financí zahájilo práce na vládním návrhu zákona, podle kterého podnikatelé, jejichž roční příjem nepřekročí milion korun, získají možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné.

Experti upozorňují na to, že systém zřejmě nebude výhodný pro všechny drobné živnostníky a že bude záležet na detailech znění připravovaného zákona. Paušální daň by měla být placena měsíčně jedinou platbou a bude zahrnovat minimální základy pro sociální a zdravotní pojištění částkou 500 Kč ročně. Celkový paušální odvod by v závislosti na vývoji průměrné mzdy měl v příštím roce být 4400 až 5500 Kč měsíčně.

Bude paušál znamenat nižší důchody živnostníků?

“Zveřejněný záměr MF na zavedení jednoho paušálního odvodu namísto současných tří plateb vítáme a skutečně může některým živnostníkům zjednodušit administrativu,” uvedl partner daňového oddělení PwC Tomáš Hunal. Podle něj je možné, že některé skupiny podnikatelů budou i nadále povinny podávat přehledy pojistného a daňové přiznání, například kvůli získání daňového bonusu na děti anebo kvůli výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti.

“Návrh zákona lze uvítat, protože dané skupině podnikatelů výrazně usnadní život,” podotkl k tomuto tématu pro web Poradci-sobě.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund. “Jednodušší plnění daňových povinností znamená časovou úsporu, kterou může podnikatel věnovat vlastnímu podnikání. Politická reprezentace konečně činí krok vstřícný vůči podnikatelům, nebo alespoň jejich části. Nemělo by však skončit jen u něj. Politici by měli podnikatele více ctít a uvědomovat si, že svoji střechu nad hlavou a svoji skývu chleba mají právě díky nim, podnikatelům. Bez podnikatelů a jejich daní by politici buď v bídě živořili pod mostem, nebo by museli podnikat také,” dodal Kovanda.

MF zatím nevysvětlilo, jak nový paušální odvod ovlivní příjmy důchodového systému, upozornila mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková. Takové propočty jsou podle ní potřeba stejně jako osvěta pro samotné živnostníky, kteří nový paušál využijí. Platbou minimálního pojistného na důchodové zabezpečení si totiž sníží budoucí důchod. Například živnostník s ročním příjmem jeden milion Kč, který uplatňuje výdajový paušál 60 procent, nyní platí sociální pojištění z ročního základu 200.000 Kč. V navrhovaném paušálu se bude počítat z poloviční částky. A právě vyměřovací základ je klíčový pro výpočet budoucího důchodu, dodala.

Adeptů na změnu je kolem 400.000

V ČR je podle MF evidováno celkem 514.000 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které mají příjem pouze z podnikání. Z nich 422.000 má roční příjem nižší než milion korun.

MF upozornilo, že podnikatelům, kteří by na jednu platbu přistoupili, by se snížila administrativa. Odpadla by mu například povinnost podávat daňové přiznání a také by u něj postrádala smysl případná daňová kontrola. “Pro mnoho živnostníků by to znamenalo, že by si už nemuseli např. platit účetní služby, čímž by ročně ušetřili další prostředky,” uvedlo MF.

Zdroj: ČTK a redakce Poradci-sobě.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account