Dopravní nehoda

Jen za rok 2021 registrovala Policie ČR celkem 1972 trestných činů klasifikovaných jako pojistný podvod. Co o pojistném podvodu říká zákon, jaký je profil pachatele a jaké jsou poslední statistiky?

Zákon

Pojistný podvod je podle § 210 trestního zákoníku trestný čin, za který hrozí až 10 let odnětí svobody. Soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Hospodářská kriminalita však ještě stoupá v době krizí. To vyplývá z výsledků průzkumu po hypoteční krizi 2007 – 2009.

Proč lidé podvádějí? Až čtvrtina lidí je podle anglického psychiatra Raje Persauda přímo motivována k tomu, aby čestná nebyla.

Protože téma podvodů považujeme za důležité celospolečenské téma, zařadili jsme ho do programu následného vzdělávání na pojištění. Zprostředkovatel pojištění, který jedná se zájemcem o pojištění, je vlastně první kontaktní osobou, která posuzuje všechny okolnosti a souvislosti a může upozornit na podezřelé a neobvyklé záležitosti.

Profil pachatele

Odborníci tvrdí, že z velké většiny jde o podvod zevnitř, spáchaný pracovníky pojišťoven, pojistné podvody páchají zprostředkovatelé, makléři i likvidátoři.

Profil pachatele pojistného podvodu (dle průzkumu KPMG):

  • ve firmě je zaměstnán 5 a více let
  • typickým pachatelem je muž, je mu něco mezi 36 a 55 lety
  • obvykle pracuje ve finančním oddělení a ze 60 % je členem vedení
  • důležité je, že výše popsaný pachatel v 90 % svůj čin zopakuje
  • obvykle bývá odhalen po 3,5 a více letech

Dle policejních statistik je pak nejčastějším profilem pachatele svobodný muž, z Prahy ve věku 31 až 40 let, OSVČ se základním vzděláním nebo výučním listem. Nejčastěji podvod souvisí s autem, ať už je to povinné ručení nebo havarijní pojištění. Jedná se však o průměr mnoha veličin a škála je velmi pestrá.

Statistika

Dle statistiky České asociace pojišťoven (ČAP) za rok 2021 platí, že 50 % počtu všech podvodů se odhalí v pojištění aut. Až 67 % finanční hodnoty podvodů se odhalí v pojištění majetku a odpovědnosti. Průměrná výše odhaleného pojistného podvodu dosahuje 249 tis. Kč. Celkově v loňském roce odhalily pojišťovny pojistné podvody v hodnotě 1,249 mld. Kč.

Pro poradce je důležité uvědomit si především možnou šíři páchaných podvodů, se kterými se setkáváme jak u majetkových pojištění, tak i životního a úrazového pojištění. Čím lépe se budou pojišťovny chránit proti pojistným podvodům, tím více bude trh zbaven nežádoucích podvodníků, kteří jsou černými pasažéry pojištění a zvyšují náklady na pojistnou ochranu.

Odhalování a prevence

Zprostředkovatel se při své praktické činnosti může setkat s náznaky pojistného podvodu, proto by si měl uvědomit závažnost situace a být schopen na ni adekvátně reagovat. Více do hloubky rozebíráme téma podvodů s odborníkem na vyšetřování podvodů interních i externích pachatelů JUDr. Ludvíkem Bohmanem.

JUDr. Bohman je zaměřen i na otázku prevence, která hraje důležitou roli především v rámci interních procesů u pojistitelů. Každá centrála má svoje interní postupy a opatření, které průběžně vyhodnocuje.

 

 

Autor je partner VECTOR Certifikace

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account