V lednu došlo k významnému pohybu na finančně zprostředkovatelském trhu. V prvé řadě UNIQA pojišťovna pohltila vázané zástupce pojišťovny AXA. Ovšem o mnohem větší změny se postaraly velké poradenské společnosti.

Oblast distribuce pojištění je v poslední době pod tlakem. Až pět minut po dvanácté došlo k prodloužení přechodného období pro prokázání odborné způsobilosti odbornou zkouškou a ani současný stav vývoje pandemie v české kotlině nenabízí výhled na přezkoušení všech zájemců o certifikaci. Česká národní banka (ČNB) sice povolila distanční zkoušení, ovšem za takových podmínek, že příliš kapacity zkoušek nerozšíří.

Není divu, že řada finančních zprostředkovatelů vážně zvažovala další působení v oboru. A mnoho z nich došlo k závěru, že jim to za to již nestojí. K tomu velké firmy začátkem roku „pročistily“ své databáze a výsledkem jsou tisíce ukončených licencí vázaných zástupců pro oblast distribuce pojištění.

Graf 1: Ukončení vázaní zástupci pro oblast pojištění v lednu 2021

Pojištění - ukončení VZZdroj: EMA data

Vázané zástupce z databáze ČNB odhlašovaly jak strukturální společnosti (nejvíce OVB Allfinanz a ZFP akademie) a broker pooly (v čele s Broker Trustem), ale odchody z oboru dál pokračovaly i v Generali České pojišťovně, která v předešlých měsících tomuto žebříčku vévodila.

Celková bilance velkých společností nakonec dopadla o něco lépe díky náboru nováčků, kteří získali licenci. I tak největší z nich ztratily stovky spolupracovníků – pravděpodobně ale především takových, kteří nebyli aktivní. Jinými slovy: ekonomická ztráta pro distribuci to nebude velká a naopak se vylepší další statistiky (např. průměrný objem provizí na jednoho zprostředkovatele).

Graf 2: Celková bilance vázaných zástupců pro oblast pojištění v lednu 2021

Pojištění - celková bilance VZZdroj: EMA data

V celkové bilanci vyniká UNIQA pojišťovna, která dokončila sloučení s pojišťovnou AXA a pobrala tak i její vázané zástupce. Díky fúzi získala 277 nových vázaných zástupců a kmen zprostředkovatelů UNIQA pojišťovny se rozrostl o 267 lidí.

Lednový „úklid“ probíhal i v dalších oblastech zprostředkování. Nebyl ale zdaleka tak „důkladný“, jako v oblasti pojištění. Nejvíce vázaných zástupců pro oblast investic z databáze ČNB odhlásil Kapitol (-122) a Broker Trust (-109) a v oblasti úvěrů Broker Trust (-114) a Chytrý Honza (-71). Úvěroví zprostředkovatelé pokračovali též v opouštění oboru z MONETA stavební spořitelny (-59).

Přetahování: SAB servis lovil broker poolech

Už dávno neplatí, že finanční poradci odcházejí ze strukturálních společností do broker poolů. V lednu dva nejúspěšnější náboráři z jiných společností potvrdili nové trendy: rivalitu mezi broker pooly a stahování poradců z menších společností.

Nejúspěšnější firmou na získávání nových poradců z jiných společností byl Broker Trust. Jeho zdrojem jsou převážně menší společnosti (v grafu zahrnuty jako „Ostatní“). Druhý nejúspěšnější SAB servis na druhou stranu lovil nejčastěji – v Broker Trustu. A pak i v dalších broker poolech, zejména v Chytrém Honzovi, ale stranou nezůstalo ani eDO Finance.

Graf 3: „Zdroj“ vázaných zástupců pro pojištění Broker Trust a SAB servis v lednu 2021

Pojištění - zdroj VZ pro BT a SABZdroj: EMA data

Největší přesuny se uskutečnily v oblasti pojištění. Ovšem významné byly i v dalších oblastech (zpravidla se jedná o stejné lidi s více licencemi). Broker Trust tak získal 28 vázaných zástupců pro distribuci úvěrů, z nichž 12 přišlo z mešních společností, a 24 vázaných zástupců pro oblast investic, z nichž z menších společností přišlo 15 lidí.

Lidí bude ubývat…

Je velmi pravděpodobné, že i v příštích měsících bude finančních zprostředkovatelů ubývat. Důvodem bude blížící se konec prodlouženého přechodného období pro prokázání odborné způsobilosti k distribuci pojištění spolu s omezenými možnostmi skládat zkoušky, kdy budou obor opouštět zejména lidé v předdůchodovém a důchodovém věku.

Bližící se konec přechodného období ale není jediným faktorem. Pokračující pandemie (byť ode dneška bez nouzového stavu) klade na práci finančních zprostředkovatelů jiné nároky než v době předpandemické. A zdaleka ne každý je schopen se novým podmínkám přizpůsobit…

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account