finance
Zdroj: pixabay.com

Finančně zprostředkovatelská společnost Kapitol ze skupiny Kooperativa pojišťovny se již před časem rozhodla rozšířit svůj záběr. Nyní o sobě dává vědět i přestupy finančních poradců. A k jakým dalším pohybům na trhu došlo?

Kapitol se přihlásil o slovo na „přestupovém trhu“ finančních poradců již v březnu, kdy se stal druhým nejúspěšnějším „přetahovačem“ po Broker Trustu a získal 14 vázaných zástupců pro oblast pojištění z broker poolu Chytrý Honza. V dubnu v tažení pokračoval, ale zaměřil se na vázané zástupce pro oblast zprostředkování úvěrů.

Graf 1: Nejúspěšnější „přetahovači“ vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrů

Přechody poradců - duben 2021 - přetahovači - úvěryZdroj: EMA data

Společnosti Kapitol úspěšně v získávání zkušených vázaných zástupců sekundoval Gepard Finance. Spolu v tandemu tak odsunuli z prvních příček dlouhodobé hegemony v oblasti „přetahování“ finančních poradců broker pooly Broker Trust a SAB servis.

Za úvěrářským náborovým úspěchem Kapitolu ovšem není jen přesvědčivost managementu o výhodách společnosti, ale především dohoda o převodu kmene poradců se Stavební spořitelnou České spořitelny.

“Buřinka se rozhodla ukončit síť ČS Plus  z důvodu neexistence IT infrastruktury a koncepčního rozhodnutí do ní neinvestovat. V současné podobě by bylo obtížné obstát na silně konkurenčním trhu finančních poradců,” uvedl k našemu dotazu Ondřej Čtvrtečka, obchodní ředitel a člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, a dodal: “Úzká strategická spolupráce skupiny Erste a Vienna Insurance Group (VIG), která se realizuje na úrovni České spořitelny a Kooperativy, umožnila společnosti Kapitol nabídnout poradcům z ČS Plus zajímavé podmínky. Poradci z ČS Plus dostali nabídku ze strany Kapitolu, zároveň i od dalších hráčů na trhu a sami si vybrali, kde budou dále pokračovat. Většina se rozhodla pro nabídku Kapitolu.”

Společnost Gepard Finance byla úspěšná v akvizici. “Vyhráli jsme tendr a přešla k nám společnost Astorie a.s. (39 VZ). Je to v krátké době již druhá velká akvizice, předchozí byla Finance Albatros s.r.o.. Vyhráváme plně funkčním backofficem pomáhajícím makléřům při uzavírání hypoték a také nejlepším srovnávacím kalkulátorem a metodikou na trhu,” sdělil Jiří Pathy, generální ředitel Gepard Finance.

V oblasti distribuce úvěrů se i v dubnu projevil dlouhodobý trend, kdy vázaní zástupci odcházejí ze stavebních spořitelen. Vázaní zástupci stavebních spořitelen spolu s vázanými zástupci pojišťoven patří v průměru k věkově starším finančním zprostředkovatelům, a tak odchodje často spojen s odchodem do penze. Nejvíce zástupců odešlo z Buřinky (72), přičemž v tomto případě souvisí s akvizicí úvěrových zprostředkovatelů společností Kapitol, ale odchody zaznamenaly i ostatní stavební spořitelny.

Graf 2: Odchody vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrů

Přechody poradců - duben 2021 - ukončení - úvěryZdroj: EMA data

V oblasti pojištění vázaní zástupci v největším počtu končí v pojišťovnách – často ze stejného důvodu, jako ve stavebních spořitelnách, tedy odchodem do důchodu. Nejvíce odchodů tradičně zaznamenává Generali Česká pojišťovna (85), která má ale také zdaleka nejvíce vázaných zástupců (koncem dubna 4 463).

Graf 3: Odchody vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění

Přechody poradců - duben 2021 - ukončení - pojištěníZdroj: EMA data

Generali Česká pojišťovna je také spolu s OVB Allfinanz tradičně nejaktivnější v náboru nováčků. Tyto dvě společnosti se zpravidla střídají na prvních dvou příčkách nejúspěšnějších náborářů nových vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění. Nejinak tomu bylo i v dubnu, byť počet nováčků byl znatelně nižší, než je obvyklé. Obě společnosti jsou schopny měsíčně získat řádově kolem stovky nových vázaných zástupců.

Graf 4: Nábory nových vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění

Přechody poradců - duben 2021 - noví - pojištěníZdroj: EMA data

V oblasti vázaných zástupců pro investice se v dubnu nejvíce dařilo společnosti OVB Allfinanz, která u České národní banky zaregistrovala 55 nováčků a celkem navýšila počty o 49 vázaných zástupců. Nové registrace jsou důsledkem předešlých náborů, kdy v systému vzdělávání a uvádění finančních poradců do praxe je primárně získávána licence pro oblast zprostředkování pojištění a následně pro ostatní produktové skupiny.

Graf 5: Nábory nových vázaných zástupců pro oblast investic

Přechody duben 2021 - investice novíZdroj: EMA data

Dlouhodobě úspěšnou společností v získávání nových lidí do oboru investičního poradenství je i společnost Partners Financial Services. Růst společnosti Broker Trust nejen v oblasti zprostředkování investic byl založen především na získávání zkušených spolupracovníků a akvizici celých firem. Do náboru začala promlouvat po připojení společnosti 4fin, která je aktivní i v náborech a která působí pod Broker Trustem.

1 komentář
  1. Petr Klíma 1 rokem

    Bože, 55 nováčků pro investice v OVB kde R1 dostane 23 % ze vstupáku a nemá žádné MGF… Chudáci

    4

    0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account