Finanční poradenství - muž v obleku - kancelář
Zdroj: Pixabay.com

OVB se od začátku roku pustilo do intenzivních náborů a do oboru přivádí více nováčků než v předchozích letech. V dubnu si navíc Broker Trust sáhl pro poradce do FinGo i Generali České pojišťovny.

OVB Allfinanz od začátku roku zintenzivnila náborovou činnost. Ještě v lednu, kdy získala 55 nováčků pro oblast zprostředkování pojištění, se náborová aktivita nelišila od obvyklých čísel. Pak ale počet získatných registrací vázaných zástupců vzrostl. A na vysoké úrovni se držel i v dubnu.

Graf 1: Vývoj počtu nových registrací vázaných zástupců společnosti OVB Allfinanz v roce 2023

Nová VZ společnosti OVB Allfinanz v roce 2023Zdroj: EMA data

Společnost začíná vzdělávání nováčků v oblasti pojištění, poté postupuje k dalším oblastem distribuce na finančním trhu. Noví vázaní zástupci pro ostatní oblasti tak přibývají se zpožděním – a v menším počtu, který je způsobený lidmi, kteří se po úvodní zkušenosti rozhodnou obor opustit. Těch ale bylo v dubnu minimum.

Graf 2: Počet ukončených vázaných zástupců pro oblast pojištění v dubnu 2023

Počet ukončených vázaných zástupců pro oblast pojištění v dubnu 2023Zdroj: EMA data

Největší počet ukončených vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění má tradičně Generali Česká pojišťovna, která má největší poradenský kmen (v dubnu 4 006 vázaných zástupců), který svým věkovým průměrem patří též k nejstarším. Měsíčně tak „obměňuje“ zpravidla kolem 1 % vázaných zástupců.

Broker Trust zalovil ve FinGo

Nejúspěšnějším přetahovačem měsíce byla broker poolová společnost Broker Trust. Z jiných firem v dubnu získalal 27 vázaných zástupců pro oblast pojištění, z nichž 9 bylo ze společnosti FinGo v Ústeckém kraji a 6 z Generali České pojišťovny v Královéhradeckém kraji. V ostatních oblastech finančního zprostředkování získal Broker Trust méně poradců.

Graf 3: Zdroj vázaných zástupců pro oblast pojištění získaných z jiných společností firem Broker Trust a Generali Česká pojišťovna v dubnu 2023

Zdroj vázaných zástupců pro oblast pojištění získaných z jiných společností firem Broker Trust a Generali Česká pojišťovna v dubnu 2023Zdroj: EMA data

V získávání poradců z jiných společností byl v dubnu úspěšný též OK Klient, kterému se dařilo především v oblasti investic. Získal celkem 14 vázaných zástupců, z nichž 12 přišlo z menších společností.

Ostře sledovaná oblast – hypotéky

Společnosti, které se věnují převážně komplexnímu finančnímu poradenství, nemají potíže získat či udržet ani vázané zástupce pro oblast zprostředkování úvěrových produktů. Naopak společnosti, které se specializují na zprostředkování hypoték, jsou na tom o poznání hůře. Svědčí o tom i čtvrtletní bilance změny počtu vázaných zástupců za 1. čtvrtletí 2023.

Graf 4: Celková změna počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrových produktů v 1. čtvrtletí 2023

Celková změna počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrových produktů v 1. čtvrtletí 2023Zdroj: EMA data

V dubnu byla situace obdobná. Nejhlubší ztráty počtu vázaných zástupců zaznamenalo FinGo (-13) a stavební spořitelny ČSOB Stavební spořitelna (-8) a Modrá pyramida (-3). FinGo se stalo nejen „obětí“ náboru z Broker Trustu, ale řada poradců též ukončila svou činnost (-17). Někteří z nich se mohou ještě „vynořit“ v jiné společnosti v následujících měsících…

Realitní trh se v posledních měsících začal stabilizovat a roste počet uskutečněných transakcí. Částečně za tím stojí pokles cen nemovitostí na sekundárním trhu (novostavby developeři nezlevňily), částečně skutečnost, že si lidé zvykli na vyšší úrokové sazby hypoték. Menší význam má zatím možnost, že Česká národní banka (ČNB) na červnovém měnově politickém zasedání bankovní rady zvýší základní úrokové sazby, což by vedlo i k růstu sazeb hypotečních. Pokud by ale sazby zůstaly nezměněné, je možné očekávat opětovné mírné oživení hypotečního trhu.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account