Přechody poradců v květnu 2021
Zdroj: Pixabay.com

Finančně poradenský trh byl v květnu živý. Finančně poradenské společnosti i pojišťovny nabíraly nováčky… ale některé ztrácely mnohem víc. Kdo rostl nejvíce a komu naopak vázaní zástupci ubývali?

„Nejživější“ oblastí finančního zprostředkování byla i v květnu distribuce pojištění. V té většina finančních poradců začíná a i řada pojišťoven má rozsáhlé interní sítě. Ovšem to nemusí trvat dlouho. Právě sítě pojišťoven jsou častým místem „posledního odpočinku“ vázaných zástupců pro oblast pojištění.

Graf 1: Odchody vázaných zástupců pro oblast pojištění v květnu 2021

VZ pro pojištění - ukončení - květen 2021

Zdroj: EMA data

Důvodem je i vyšší průměrný věk lidí působících pod pojišťovnami. Ty se nedaří kompenzovat ani jinak intenzivním náborem. Největší síť vázaných zástupců pro oblast pojištění má Generali Česká pojišťovna, která v květnu čítala 4 409 lidí… ovšem jejich počet pravidelně klesá navzdory silnému náboru.

Graf 2: Nábory nových vázaných zástupců pro oblast pojištění v květnu 2021

VZ pro pojištění - noví - květen 2021Zdroj: EMA data

V náboru se Generali Česká pojišťovna pravidelně dělí o první příčky s OVB Allfinanz, která je největším náborářem mezi finančně poradenskými společnostmi. Ostatně, když se zeptáte finančního poradce, v jaké společnosti začínal, máte velkou pravděpodobnost, že to bylo právě v OVB. A svůj zrod v OVB měla i řada finančně poradenských společností, které dnes patří k největším.

Ovšem společností, která získala v květnu nejvíce vázaných zástupců pro oblast pojištění, je Kapitol. Ta pokračovala především v přebírání poradenského kmene po Stavební spořitelně České spořitelny (SSČS, Buřinka), což se projevilo i v oblasti zprostředkování pojištění.

Graf 3: Celková bilance vázaných zástupců pro oblast pojištění v květnu 2021

VZ pro pojištění - celková bilance - květen 2021Zdroj: EMA data

V odchodech vázaných zástupců pro oblast úvěrů ovšem i Buřinku, která utlumuje svou zprostředkovatelskou činnost a soustředí se na samotný produkt stavebního spoření, předčila společnost OPEN Finance, kterou opustilo 70 lidí, což byla přibližně čtvrtina poradenského kmene. Stav jejích vázaných zástupců se v květnu usadil na 197.

Graf 4: Odchody vázaných zástupců pro oblast úvěrů v květnu 2021

VZ pro úvěry - odchody - květen 2021Zdroj: EMA data

V oblasti zprostředkování investic se finančně poradenským společností vesměs daří dosahovat přírůstku vázaných zástupců. Pouze dvě společnosti tratily, a to jen jednotky lidí.

Graf 5: Bilance vázaných zástupců pro oblast investic v květnu 2021
VZ pro investice - celkem - květen 2021

Zdroj: EMA data

Oblast investic byla v průběhu května nejstabilnějí. I odchody vázaných zástupců z poradenských společností jsou minimální. Nejvíce poradců opustilo největší společnosti OVB Allfinanz (-12) a Partners Financial Services (-11), což lze přičíst standardní fluktuaci a odchodům do penze.

Nábory z jiných společností? V květnu v útlumu

„Přetahování“ zkušených finančních poradců z jiných společností bylo v květnu v útlumu. Pokud pomineme přechod ze Stavební spořitelny České spořitelny do Kapitolu, byl nejúspěšnější Broker Trust, který získal 15 zkušených vázaných zástupců pro oblast pojištění, 12 pro oblast úvěrů a 11 pro oblast investic.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account