Finanční poradenství - muž v obleku s kravatou.png
Zdroj: Pixabay.com

Společnost FinGo před několika měsíci koupila FitBrokers. Od té doby dochází k postupnému převodu jejích vázaných zástupců. V květnu ovšem nikoli na FinGo. Úspěšným „lovcem“ se stal OK Klient. A jak se dařilo ostatním firmám?

K nejzajímavějším pohybům mezi finančně poradenskými společnostmi v květnu 2022 došlo nepochybně na poli vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrových produktů. V ní je v posledních měsících ostře sledovanou společností FinGo, která koupila hypotečního specialistu FitBrokers a její úvěrové poradce začala přepisovat do svých struktur. A dařilo se jí růst i v květnu.

Graf 1: Změna počtu vázaných zástupců pro úvěry v květnu 2022

Změna počtu vázaných zástupců pro úvěry v květnu 2022Zdroj: EMA data

Přestože je růst FinGo i v květnu založen na získávání finančních poradců z jiných společností, není to tentokrát z FitBrokers, jak by se dalo očekávat. Z této společnosti přešly do FinGo pouze 3 vázaní zástupci pro úvěry. Úspěšná ale byla v přebírání poradců z eDO Finance, z níž získala 8 lidí. Z FitBrokers v květnu úspěšně poradce získával OK Klient, který jich do své firmy převedl hned 12.

Graf 2: Zdroj vázaných zástupců pro úvěry FinGo a OK Klient v květnu 2022

Zdroj vázaných zástupců pro úvěry FinGo a OK Klient v květnu 2022Zdroj: EMA data

Za pozornost stojí i oblast pojištění. V té se dařilo růst zejména tradičním silným hráčům – OVB Allfinanz (49), Generali České pojišťovně (45) a Broker Trustu (40). Naopak nedařilo se broker poolu holver (-14), který byl nejztrátovější ze čtveřice společností, kterým se snížil v květnu počet vázaných zástupců pro oblast distribuce pojištění.

Graf 3: Změna počtu vázaných zástupců pro pojištění v květnu 2022

Změna počtu vázaných zástupců pro pojištění v květnu 2022Zdroj: EMA data

Generali Česká pojišťovna (76) a OVB Allfinanz (54) získávají především v náborech nováčků, a byť mají i vysoké odchody vázaných zástupců, v mnoha měsících se drží na čele i v celkovém přírůstku. Zato Broker Trust byl úspěšný i v získávání vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění i z jiných společností, předevší z holveru (11).

Graf 4: Zdroj vázaných zástupců pro pojištění Broker Trust a SAB servis v květnu 2022

Zdroj vázaných zástupců pro pojištění Broker Trust a SAB servis v květnu 2022Zdroj: EMA data

Jen na okraj: SAB servis si do řad Broker Trustu sahá poměrně pravidelně. V květnu z něj získal šest finančních poradců, v dubnu pět, v březnu tři…

Zprostředkování investic a investiční poradenství je nejstabilnější oblastí finančního zprostřekdování a poradenství. I zde ovšem dochází k přesunům finančních poradců. Celkově ale poradenské společnosti vázané zástupce pro investice získávají. V květnu ztratila pouze jediná ze sledovaných – BEplan (-1).

Graf 5: Změna počtu vázaných zástupců pro investice v květnu 2022

Změna počtu vázaných zástupců pro investice v květnu 2022Zdroj: EMA data

V oblasti investičních vázaných zástupců se dařilo nejvíce společnosti OVB Allfinanz, což vychází i ze systému vzdělávání, kdy nábor (registrace) vázaných zástupců pro pojištění předchází dalším regulovaným oblastem zprostředkování.

Popelkou v oblasti finančního zprostředkování je distribuce penzijních produktů – tedy doplňkového penzijního spoření. Striktní regulace na všech frontách, která na jedné straně limituje poplatky účtované penzijními společnostmi, na druhé straně omezuje využití takto získaných prostředků regulací provizí a marketingových nákladů a v neposlední řadě nařizuje náročné zkoušky a jejich pravidelné absolvování každých 5 let, z něj nedělá atraktivní produkt pro finanční poradce.

Do finančního plánu ale takový produkt patří, a tak je počet vázaných zástupců pro penzijní produkty (14 672) srovnatelný s počtem vázaných zástupců pro investice (14 626). A stavy poradců oprávněných penzijní produkty distribuovat ve většině poradenských společností narůstají.

Graf 6: Změna počtu vázaných zástupců pro penzijní produkty v květnu 2022

Změna počtu vázaných zástupců pro penzijní produkty v květnu 2022Zdroj: EMA data

V červnu bude nadále zajímavé sledovat přechody poradců z FitBrokers, kde jich ještě několik desítek po akvizici zůstává. Přejdou k FinGo, nebo raději zvolí jinou společnost? Spustí odchod poradců z holveru do Broker Trustu lavinu, nebo šlo jen o jednorázovou akvizici? A bude FinGo pokračovat „v lovu“ v eDO Finance?0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account