Přechody poradců v květnu 2021
Zdroj: Pixabay.com

Největším posunem na finančně poradenském trhu je přechod zprostředkovatelů NEO Finance z Broker Trustu do SAB servisu. I jinak byl listopad poměrně aktivním měsícem.

Přechody poradců jsou přirozenou součástí poradenského trhu. Občas nějaká skupina hledá lepší útočiště, vhodnější podmínky pro práci či… jen hledají nové možnosti, jak prodávat to, co jim jejich společnost nechce umožnit. Ať v dobrém, či (častěji) ve zlém. Nejčastěji dochází k přechodům na trhu ale z důvodu lidského neporozumění.

Posledním větším přechodem finančních zprostředkovatelů je nepochybně posun společnosti NEO Finance z Broker Trustu do SAB servisu, který byl v databázích České národní banky (ČNB) zaznamenán v listopadu 2021. Jedná se o skupinu, která před časem (v polovině roku 2016) opustila ZFP akademii, aby se vrhla do „víru bazénu“.

Graf 1: Zdroj vázaných zástupců pro investice společností SAB servis a Broker Trust v listopadu 2021

Zdroj vázaných zástupců pro investice společností SAB servis a Broker Trust v listopadu 2021Zdroj: EMA data

Skupina NEO Finance se „proslavila“ např. prodejem dluhopisů dnesk krachující skupiny Helske. Ta jen v těchto cenných papírech vydala objem 1,5 mld. Kč. Skupina je prodávala, přestojže již počátkem roku 2020 před jejími dluhopisy varoval i výkonný ředitel ČASF Marek Černoch: „Emise s výnosy pěti, sedmi a více procenty jsou nereálné. Krach takových investic pak bolí hlavně menší investory. Pokud by navíc nastala recese, dopad by byl drtivý.“ Dnes je již zjevné, že měl pravdu…

Zejména tato akvizice dopravila SAB servis v listopadu na nejvíce rostoucí firmu v počtu vázaných zástupců pro oblast investic (+37). Až za ním zůstali nejúspěšnější náboráři nováčků – společnosti Partners Financial Services (se 40 nováčky) a OVB Allfinanz (29).

Graf 2: Celková bilance vázaných zástupců pro investice v listopadu 2021

Celková bilance vázaných zástupců pro investice v listopadu 2021Zdroj: EMA data

Přechod NEO Finance se projevil i v úbytku vázaných zástupců (nejen pro investice) Broker Trustu (-10).

Vázaní zástupci pro úvěry: Pokračuje exodus OPEN Finance

V oblasti vázaných zástupců pro zprostředkování úvěrů neustává exodus úvěrových specialistů z OPEN Finance. V listopadu v této společnosti ukončilo činnost 19 vázaných zástupců. Více bylo jen u Broker Trustu (odchod skupiny NEO Finance se podepsal na ukonční 28 VZ pro úvěry) a ČSOB Stavební spořitelny (-20).

Graf 3: Ukončení vázaní zástupci pro úvěry v listopadu 2021

Ukončení vázaní zástupci pro úvěry v listopadu 2021Zdroj: EMA data

Po započítání náborů a nováčků přivedených do oboru tak nejvíce pokles počet vázaných zástupců pro zprostředkování úvěrů u OPEN Finance (-19), která byla následována čtyřmi stavebními spořitelnami. Pátá z nich – Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) již před několika měsíci sama opustila zprostředkovatelský trh a její vázané zástupce přebral Kapitol.

Graf 4: Celková bilance vázaných zástupců pro úvěry v listopadu 2021

Celková bilance vázaných zástupců pro úvěry v listopadu 2021Zdroj: EMA data

V pojištění nejvíc ztrácí Generali Česká pojišťovna

V oblasti zprostředkování pojištění za pozornost stojí především celková bilance vázaných zástupců. Ta ukazuje pokles počtu vázaných zástupců pojišťoven, které nestíhají nahradit přirozené odchody.

Graf 5: Celková bilance vázaných zástupců pro pojištění v listopadu 2021

Celková bilance vázaných zástupců pro pojištění v listopadu 2021Zdroj: EMA data

K největšímu ubytku došlo u Generali České pojišťovny (-35 vázaných zástupců), která se sice dělí o druhou příčku s Partners Financial services v náboru nováčků (+33) za nejúspěšnější OVB Allfinanz (+50), to ale nestačí k nahrazení odchodů z pojišťovny (-74).

1 komentář
  1. „Mlynář“ nemá v poslední době moc šťastnou ruku. Nejdříve Growing Way (novináři z Hospodářek ví) a teď další dluhopisáři z NEO Finance. Aneb bez pořádného hnojiva (sr…), nemůžeš růst do nebes. Myslíte, že už má SAB servis to nejlepší za sebou? Co si o tom myslíte? Koukněte na katastr.

    https://www.vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/5690-zakuv-mlyn-mlyn-pod-dobrovizi

    1

    0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account