Přechody poradců v květnu 2021
Zdroj: Pixabay.com

V září pokračoval odchod finančních poradců z OPEN Finance. Jinak byl na poli vázaných zástupců klid… jako by si po rušných letních prázdninách náboráři vzali volno. Kdo přesto získal nejvíce poradců?

Po rušných „přechodových“ prázdninách si finanční poradci vzali oddechový čas a odpočívají od náborů jak nováčků, tak zkušených finančních poradců z jiných společností. A větší aktivita není ani v odchodech a ukončení činnosti. S jedinou výjimkou.

OPEN Finance dál doplácí na svou mateřskou společnost Arca Capital, která se dostala do finančních potíží na počátku koronakrize z důvodu rizikového financování krátkodobými směnkami a která skončila v insolvenčním řízení. OPEN Finance, jakožto dceřiné společnosti, by se potíže matky neměly dotknout. I v konkurzu by došlo pouze k prodeji celé společnosti, přičemž z výnosu prodeje by insolvenční správce uspokojil pohledávky věřitelů. Jenže situace je jiná.

Nejedna společnost se již přesvědčila, že vázaní zástupci jsou jako „pytel blech“. Když se jim v jednom kožichu přestane líbit, přeskočí jinam. A problémy mateřské společnosti jsou „vhodným“ odrazovým můstkem pro rozhodnutí ke změně. Navíc je podporováno i aktivitou konkurence, která pozná příležitost získat zkušené finanční poradce. Stejný osud potkal i OPEN Finance.

Rychlost odchodu vázaných zástupců z OPEN Finance zrychlil ze srpnových 26 na zářijových 51 poradců. Celkem tak poklesl počet VZ společnosti za letošní rok o 211 lidí.

Graf 1: Odchody vázaných zástupců pro oblast úvěrů v září 2021

Odchody vázaných zástupců pro oblast úvěrů v září 2021Zdroj: EMA data

Kam vázaní zástupci z OPEN Finance zamíří, zatím není z dat patrné. Je pravděpodobné, že po odchodu z původní společnosti respektují konkurenční doložku a že začnou přecházet do nového působiště s několikaměsíčním odstupem.

Vázaní zástupci odchází i z ČSOB Stavební spořitelny (30,9 %), která podle nové produkce již není největší stavební spořitelnou, když ji překonala v letošním roce od ledna do září s podílem 31,4 % Modrá pyramida.

V celkové bilanci vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrů se na první příčce drží OVB Allfinanz (22) před dvěma největšími pooly. Naopak v pětici nejvíce ztrácejících společností společností jsou vedle OPEN Finance tři stavební spořitelny… a jeden Chytrý Honza. Jedná se ale vzhledem k nízké zářijové aktivitě o jednotky poradců.

Graf 2: Celková bilance vázaných zástupců pro oblast úvěrů v září 2021

Celková bilance vázaných zástupců pro oblast úvěrů v září 2021Zdroj: EMA data

V oblasti pojištění se nejvíce dařilo navýšit počet vázaných zástupců finančně poradenské společnosti Partners Financial Services (21), kterou následovalo OVB Allfinanz (15). Jedná se o výrazně podprůměrný pohyb oproti standardním měsícům. Na druhé straně pelotonu s největšími úbytky stojí dvě pojišťovny – Allianz pojišťovna (-10) a ČSOB Pojišťovna (-8).

Graf 3: Celková bilance vázaných zástupců pro oblast pojištění v září 2021

Celková bilance vázaných zástupců pro oblast pojištění v září 2021Zdroj: EMA data

Zcela nejmenší aktivitu zaznamenaly finančně poradenské společnosti v oblasti vázaných zástupců pro investice. Jak přírůstky, tak úbytky vázaných zástupců jsou spíše na úrovni statistické chyby.

Graf 4: Celková bilance vázaných zástupců pro oblast pojištění v září 2021

Celková bilance vázaných zástupců pro oblast investic v září 2021Zdroj: EMA data

V následujících měsících bude zajímavé aktivitu přechodů finančních poradců sledovat i s ohledem na situaci ve společnosti BEplan ze skupiny Bohemia Energy, která ukončila dodávky plynu a elektrické energie přibližně 900 tisícům odběratelům. To by se finančně poradenské části holdingu nemělo přímo dotknout, je ale otázkou do jaké míry se vedení společnosti podaří vyřešit nepřímý dopad.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account