Vybudovat silnou, stabilní a prosperující strukturu trvá finančnímu poradci většinou dlouhé roky. I proto nebývá zvykem, aby se manažeři, kterým se to podaří, rozhodli předat ji do rukou někoho jiného. Pár takových situací už v minulosti nastalo a většinou to nebyla veselá písnička.

„Výběr správného nástupce je pro celý proces klíčový. Se vším ostatním už jsme schopni pomoci,“ říká generální ředitel 4fin Tomáš Martinovský.

Viktor Netuka je od mala sportovec, hraje hokej, takže jakákoliv výzva je pro něj příležitostí. Společně s Tomášem Podlipským se bavili o vizích a cílech ve finančním sektoru a po celou dobu sdíleli názory na to, co budují, kam se chtějí dostat a jejich debaty na tohle téma pro ně vždy měly stejný výstup. „Nekoukali jsme jen na to, co je před námi následující půlrok nebo rok, ale dokázali jsme si rovnou představit, co chceme vybudovat za tři až pět let,“ říká. A tak, když se mu po třech letech společného podnikání Podlipský svěřil se svým plánem odchodu, neváhal. I když to rozhodně neznamenalo sednout si od nového měsíce na jeho židli. „Zemské ředitelství jsme samozřejmě museli nejdříve ´napsat´,“ doplňuje.

4fin mu pomohl sehnat investory

Za 15 let ve finančně poradenském světě si Tomáš Podlipský podle svých slov splnil vše, po čem toužil. Dosáhl nejvyšší možné pozice ve společnosti, vychoval úspěšné manažery, poradce a pomohl ke spokojenosti mnohým klientům. Někdy ale přijde čas, kdy zatoužíte po něčem novém. „Sám jsem cítil, že potřebuju novou výzvu, nový cíl, a tak jsem velení předal tomu, kdo si to nejvíce zasloužil.“ Když se díky pomoci 4fin kontaktů dostal k investorům pro svůj vlastní podnikatelský projekt, byla to zelená pro to začít svoje ředitelství předávat nástupci.

Dlouholeté úzké vztahy, které s některými kolegy měl, zapříčinily, že někteří jeho odchod nesli těžce. „Chápu, že je celá situace mohla mrzet nebo mohli mít pocit, že je opouštím. Ubezpečil jsem je ale, že jsem všem stále k dispozici jak po osobní, tak po pracovní stránce. Ve struktuře se budu nadále věnovat koučinku a mentoringu nejvyššího managementu a vzdělávání manažerských dovedností,“ upřesňuje Podlipský.

Ověřený mechanismus

Pro 4fin taková situace nebyla neznámá. Čtyři roky nazpět, po osmi letech na nejvyšší pozici v multilevelu, přišlo pracovní naplnění i u Stanislava Dostála. Byl v situaci, kdy měl pocit, že už svým lidem dal maximum toho, co mohl, a stál před otázkou, co dál. Vyhodnotil, že do svého života potřebuje více klidu a času na rodinu. „Celý profesní život směřujete v kariéře vzhůru. A potom, když tam jste, si musíte motivaci hledat sami. Léta jsem nedokázal polevit, pořád mě něco hnalo kupředu. Je to dobré, ale i náročné. Chtěl jsem zvolnit, věnovat se projektům se svou ženou a celé rodině. V určitou chvíli jsem věděl, že jsem svou misi na hrotu odpracoval a je čas na něco jiného,“ říká.

Tehdy věděl, že předává své ředitelství do nejpovolanějších rukou. A jelikož byl v téhle disciplíně průkopníkem, bylo jen nutné určit si podmínky dohody. Ta směřovala k tomu, že nechce být úplně mimo dění, chce být nápomocný firmě, a proto je pro něj nejlepší cestou role Partnera 4FIN HOLDING. Nyní je jeho úkolem rozvíjet vztahy v síti, účastnit se porad s nejvyšším vedením a pomáhat s rozvojem developmentu. „Musíte najít někoho, komu se dá věřit, kdo drží slovo. Já jsem ten deal udělal s Tomášem Martinovským už před čtyřmi lety a vždycky se postaral o to, aby všechno platilo. On to tak prostě má. Přirozený respekt vůdce, zkušenosti vybudované od nuly. Co řekne, to platí. Moc takových lidí na trhu poradenství není. Asi i proto mě naše společná dohoda těší i po letech,“ dodává Dostál.

Podle svých slov získal dohodou všechno, co chtěl. Tedy více svobody, možnost zapojit se do projektů, kterými může pomoci 4fin posouvat dál, pracovat na nich napříč celým holdingem a také respekt kolegů, kteří jeho kariérní úspěchy znají a uznávají. „To žádná jiná poradenská firma neumí. U ostatních platí, že v té práci buď umřete stářím, nebo vám strukturu postupně rozeberou kolegové, pokud zpomalíte.“

Celý proces nástupnictví je věcí daného ředitele

„Předávat strukturu je těžký oříšek. V minulosti jsem u takových předání byl a vím, že když se to povede, přijde nakonec i nová motivace a vítr do plachet. Ve 4fin jsou stavebními kameny hodnota vybudovaného klientského kmene a fungující partnerství. Samozřejmostí je plný respekt, že byznys našich spolupracovníků je výhradně jejich záležitostí, jsou to jejich ředitelství. Léta je zaštiťují svým jménem a za nimi přicházejí lidé do týmů. Proto je jasné, že když se rozhodují, co dál, je to jejich osobní volba, komu vedení předají. Podporu z naší strany mají. V tomto případě byla Tomášova volba určitě správná. Viktor je jak po pracovní, tak osobní stránce člověk se srovnanými hodnotami a já jsem rád, že právě s ním můžeme spolupracovat,“ říká Tomáš Martinovský, generální ředitel 4FIN HOLDING.

Viktor Netuka tak má jako nový Zemský ředitel ten nejlepší možný základ pro svou práci. Věnovat se chce především rychlosti adaptace nových kolegů, s cílem být v této oblasti lídrem trhu. A i díky zkušenostem Tomášů Martinovského a Podlipského a Stanislava Dostála je to podle něj na dobré cestě. „Chceme, aby poradce po prvním roce vydělával 80-100 tisíc korun, první a druhý rok jsou z pohledu pracovních začátků nejtěžší. Cílíme na to, aby se co nejdříve dostal na takový pasivní příjem z provizí a management fee, že jeho výdajovou složku pokryjí právě tyto peníze,“ ukončuje Netuka.

Je možné v odchodu něco pozitivního?

Celý proces předání ředitelství je zároveň součástí strategie, kterou 4fin hlásá a žije. „V naší společnosti je jednou ze základních hodnot partnerství a jako partneři se musíme podporovat i v osobním rozvoji. Partnera si přece nepřivážete provazem, když se chce někam posunout,“ říká Tomáš Martinovský. „Když se předání připraví a odpracuje dobře, benefitují z toho všechny strany. Po čtyřech letech přinesla změna, kterou udělal Standa Dostál, nárust jeho struktury o 75 %. Ředitelství, které vede Viktor Netuka, vyrostlo za necelý rok od změny u kormidla o 25 %. Tomáše Podlipského samozřejmě dál pravidelně potkávám a vím, že vstup do byznysu spojeného s jeho koníčkem mu přinesla do života spoustu radosti. Standa Dostál si zase sám zvolil, že chce pomáhat na straně centrály, a tak se zapojuje do projektů, potkává se s kolegy a jeho zkušenosti nám pomáhají. Každý se zkrátka může rozhodnout, jak chce, ale partneři jsme pořád,“ uzavírá Martinovský.

Zdroj: 4fin


Úvodní fotografie: Viktor Netuka, zemský ředitel 4fin

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account