V unikátním konceptu bylo na FINfestu představeno několik příběhů z byznysu. Pět řečníků se pokusilo své životní zkušenosti vměstnat do deseti minut. Otevřeně mluvili o dopadech svých rozhodnutí, závratných ziscích i bolestných ztrátách. Nechte se jejich příběhy inspirovat.

“Můj úvod se bude věnovat nejhorším investicím,” poznamenal Martin Burda. “A ty jsou spojené se založením fondu kvalifikovaných investorů. Investujeme do globálních alternativ, létáme po svět a hledáme lidi, kteří mají zajímavý alternativní investiční nápad nespojený s akciovými a dluhopisovými trhy. Musím říct, že právě tady jsme se několikrát spálili a vždycky, opravdu bez výjimky, to bylo založeno na slabé integritě lidí, s nimiž jsme spolupracovali. Nedostatečně jsme si je prověřili. Těm lidem jsem neměl věřit a věřil jsem jim.”

Připomněl citát amerického miliardáře a investora Warrena Buffetta: Reputaci si budujete dvacet let a za pět minut si ji můžete zničit. “To si myslím, že platí zejména s ohledem na osobní kvality,” rozvedl Buffettova slova o své zkušenosti. “Když vás někdo jednou podrazí nebo se zachová neférově, tak je to většinou k.o. na celý život – zejména ve financích by to tak mělo být.”

A jeho nejlepší investice? “Určitě bych vám doporučil pořídit si nějaké sportovní vybavení. Rád vyrážím na běžky, je to jeden z nejkrásnějších sportů. A druhý sport, který mě baví – hodně jezdím po Praze na kole, jezdím z Klánovic do kanceláře na Národní třídu. Praha je dobře sjízdná, má hodně cyklostezek, stačí si najít svoji trasu.”

Radovat se z maličkostí – to je pro něj s přibývajícím věkem čím dál důležitější. “Jestli jsem někde udělal hodně špatnou investici, tak to vždycky byly drahé věci. Věci vám radost nepřinesou, ty drahé hodinky mi leží v šuplíku, už přes dva roky jsem je neměl na ruce a dal jsem za ně stovky tisíc korun. A drahé auto vám taky radost nepřinese. Octavie jezdí ve finále stejně jako Audi a doveze vás, kam potřebujete. Třeba na výletě je stejně důležitější, co zažijete, ne čím jedete. Vyhýbejte se statusovým symbolům.”

Na závěr zavzpomínal na dobu před třiceti lety, kdy byl jako osmnáctiletý na Národní třídě. Změna režimu jemu i dalším zvedla startovní pásku nekonečných příležitostí. “Je tady spousta úspěšných podnikatelů a manažerů, a mám pocit, že jak jsme vyrazili nastartovat hvězdné kariéry, občas jsme nechali vzadu viset vztahy s kamarády a s rodinami,” přiznal. “Jestli si člověk může něčím hodně vylepšit život, je to jednoznačně začít se více stýkat se svými blízkými a kamarády,” uvedl.

A když jsme zvolili jako téma investice, ví o jedné, která vás nic nestojí a skvěle funguje. “Mějte oči otevřené, když někomu můžete pomoct s inspirací. Mnohokrát se mi stalo, že jsem dal někomu nezištnou radu a tím mezi námi začal vzájemný vztah respektu a přátelství, z něhož byl občas dokonce i dobrý byznys.”

 


Martin Burda

Martin strávil celou svou téměř dvacetiletou dosavadní kariéru v oblasti správy aktiv. Před založení Sirius Investments SICAV působil v pozici investičního ředitele ING Investment Management (C.R.) a generálního ředitele Investiční společnosti České spořitelny – největší české investiční společnosti s celkovými aktivy ve správě v objemu 150 miliard korun. Martin se mimo jiné aktivně podílel na založení speciálních nemovitostních fondů v rámci skupiny České spořitelny, stejně jako na založení Českého fondu půdy – prvního investičního instrumentu svého druhu na českém trhu.

 

 

 

 

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account