V unikátním konceptu bylo na FINfestu představeno několik příběhů z byznysu. Pět řečníků se pokusilo své životní zkušenosti vměstnat do deseti minut. Otevřeně mluvili o dopadech svých rozhodnutí, závratných ziscích i bolestných ztrátách. Nechte se jejich příběhy inspirovat.

“Nejcennější pro mě byly a jsou investice do vztahů s přáteli, s kamarády a kolegy ve firmě,” konstatoval úvodem svého vyprávění Michal Krejčí. “Když podnikáte s lidmi, musíte s nimi podnikat bezelstně; neumím dělat ze vztahů politiku. Pro spoustu lidí jsem řadu věcí udělal nezištně, dával jim doporučení a tipy… Je krásné, když po dvanácti letech můžu za svými kolegy přijít, požádat je o spolupráci a oni řeknou: To je přece samozřejmost.”

Naopak jeho nejhorší životní investice se paradoxně také týkala vztahů. Kdy je tedy investice do vztahů nejhorší? “Má to jeden předpoklad. Jenom v momentě, kdy máte očekávání,” podotkl lapidárně Michal Krejčí. “A taky jsem si jednu zkušenost koupil: Nepůjčuj kamarádům. Stálo mě to dva miliony korun.”

Vztahy se prolínaly celým jeho příběhem. “Když jsem řekl, že nejlepší investice je do vztahů, tak jedna je nad těmi všemi – ten nejdůležitější vztah totiž máme sami se sebou. Ještě před pár lety jsem byl workoholik a dlouho trvalo, než jsem si uvědomil, že pokud sám sebe neudělám šťastným a nebudu denně pracovat na svém štěstí (tedy pozitivní egoismus), jak potom můžu působit na lidi kolem mě? Kdo za mnou půjde podnikat? Kamarádka mi říkala: Až se dostaneš na vrchol, tak nám zamávej, my tady budeme dole pod tebou. Akorát tam možná budeš sám.

Také jeho byznys kouč se ho ptal, zda mu připadá, že je motivační pro své spolupracovníky a kolegy, když s každou pozicí rok od roku zrychluje, energii už nemá kde brát, spí čtyři hodiny denně a měl dvě autonehody. “A já jsem si uvědomil, že opravdu nejsem šťastný. Od svých 27 let jsem se proto zaměřil na osobnostní rozvoj. To mi pomohlo mít skvělý vztah sám se sebou. Každý den mám vypsané věci, které mě dělají šťastným – strávit víc času se synem, s manželkou, něco si přečíst, uvařit si a mezitím hodně pracovat, protože práce mě baví a stala se mi životní výzvou a vášní. Mám rád lidi, se kterými podnikám a společně jdeme za úspěchem. A pokud bych měl jednou větou říct své poselství, znělo by takto: Buďte k lidem féroví a upřímní.”

 


Michal Krejčí

„V dětství jsem chtěl být kuchařem, v pubertě jsem byl na brigádě ve firmě, kde pracoval táta. Tam jsem si uvědomil nemožnost vlastním přičiněním stoprocentně ovlivnit postup na vyšší pozici. Došlo mi, že nechat se zaměstnat ve firmě a žít čistě podle pravidel někoho jiného není nic pro mě. Chtěl jsem být svým pánem. Začal jsem podnikat s Partners.“

První rok studoval a u toho částečně podnikal.  Nic moc si nevydělal.  Pochopil, že takhle to fungovat nemůže, je třeba poměr obrátit. A tak začal podnikat a u toho dostudoval. Během několika let se Michal vypracoval na jednu z nejvyšších pozic ve společnosti, Senior Directora.

„Dneska se věnuji hlavně lidem. Rozvíjím jejich osobnosti a ukazuji jim, jak se dají chytře vydělat peníze a učím je využít podnikatelské příležitosti, které trh nabízí. Vybírám si spolupracovníky, kteří mají pozitivní přístup k životu a nechybí jim špetka zdravého sebevědomí. V naší branži platí, že původní zaměření člověka není rozhodující. Mám ve svém týmu lidi, kteří přišli rovnou ze školy úplně bez praxe, pracovali na technických pozicích, nebo přišli z humanitních oborů. Základem je víra ve vlastní schopnosti, smysl pro zodpovědnost, důslednost a dodržování disciplíny.“

 

 

 

 

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account